Drzwi zewnętrzne są bez wątpienia wizytówką Twojego domu. To również bariera bezpieczeństwa, uniemożliwiająca wtargnięcie do środka złodziejom i niepożądanym gościom. Gdy planujesz zakup stolarki drzwiowej, ogrom dostępnych wariantów może Cię zaskoczyć. Jakie drzwi zewnętrzne wybrać? Oto krótki przegląd dostępnych materiałów.

Drzwi zewnętrzne są bez wątpienia wizytówką Twojego domu. To również bariera bezpieczeństwa, uniemożliwiająca wtargnięcie do środka złodziejom i niepożądanym gościom. Gdy planujesz zakup stolarki drzwiowej, ogrom dostępnych wariantów może Cię zaskoczyć. Jakie drzwi zewnętrzne wybrać? Oto krótki przegląd dostępnych materiałów.

Czym się kierować, wybierając drzwi wejściowe?

W Polsce możesz obecnie znaleźć drzwi zewnętrzne w tysiącach różnych odsłon. Jak wybrać właściwy produkt i na co zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim pamiętaj o tym, że Twoje drzwi zewnętrzne powinny być:

  • ściśle dopasowane do istniejącego otworu lub futryny,
  • bezpieczne (antywłamaniowe),
  • estetyczne (powinny współgrać z kolorystyką elewacji, odcieniem farb na klatce schodowej itd.),
  • wykonane z trwałych materiałów, odpornych na niekorzystne warunki zewnętrzne (promienie UV, mróz, wysokie temperatury, wilgoć).

Przeglądając katalogi różnych, krajowych i zagranicznych, renomowanych producentów drzwi (takich jak: Hörmann drzwi, ALUHAUS, Parmax, Gerda) zobaczysz 4 główne grupy produktowe. To stolarka wykonana z materiałów, takich jak:

  • stal,
  • aluminium,
  • drewno,
  • polichlorek winylu (PVC),
Inne artykuły:  To warto wiedzieć o budowie domu

Które drzwi zewnętrzne są najlepsze? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Wybór zależy bowiem od kilku czynników, na przykład od:

  • projektu,
  • budżetu,
  • Twoich indywidualnych oczekiwań, dotyczących parametrów termoizolacyjności, kolorystyki czy właściwości antywłamaniowych.

Co warto wiedzieć na temat drzwi aluminiowych?

Bardzo często projektanci nowoczesnych budynków mieszkalnych i komercyjnych wybierają stolarkę zewnętrzną w formie drzwi aluminiowych. Aluminium jest materiałem bardzo wytrzymałym, odpornym na działanie wilgoci i innych, niekorzystnych czynników. Drzwi, wykonane z tego surowca, służą wiele lat i są dostępne w różnych kolorach i kształtach.

Przeciwnicy drzwi aluminiowych zewnętrznych twierdzą, że jest to stolarka niskiej jakości. To nieprawda, czego najlepszym dowodem są najnowsze modele uznanych w branży marek, takich jak: ALUHAUS czy Gerda, Hörmann. Drzwi zewnętrzne aluminiowe tych producentów mają specjalne systemy izolacji. Pianowe wypełnienie oraz systemy wysokiej jakości, precyzyjnie dopasowanych uszczelek, uniemożliwiają powstawanie mostków termicznych. Między bajki możesz więc odłożyć stwierdzenie, że drzwi aluminiowe znajdują zastosowanie jedynie wewnątrz pomieszczeń. Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie https://oknaprim.pl/drzwi-zewnetrzne/.

Drzwi drewniane zewnętrzne: wady i zalety

Drewniane drzwi zewnętrzne to marzenie wielu osób, które pragną mieć dom w klasycznym stylu. Jako naturalny surowiec, drewno ma wiele zalet: świetnie zatrzymuje ciepło, nagromadzone w pomieszczeniach i wygląda bardzo szlachetnie. Stolarka drzwiowa drewniana służy wiele lat pod warunkiem, że nie jest nadmiernie wystawiona na działanie wilgoci. Woda może bowiem z czasem spowodować pęcznienie drewna i jego stopniową deformację. Wadą drewnianych drzwi jest też ich stosunkowo wysoka cena.

Inne artykuły:  Ile schną tynki

Alternatywą dla drzwi z litego drewna jest stolarka z płyty MDF lub HDF. To idealne drzwi do mieszkania w bloku, sprawdzają się na klatkach schodowych wewnętrznych. Drewnopodobne płyty drzwiowe są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Pokryte okleiną, takie drzwi mogą jednak wyblaknąć pod wpływem promieniowania UV, mrozów i wysokich temperatur.

Czy warto kupić stalowe drzwi wyjściowe?

Stal jest jednym z najlepszych materiałów antywłamaniowych. Nie płonie, ciężko jest ją przebić lub naciąć. Nic więc dziwnego w tym, że drzwi stalowe zewnętrzne już od lat cieszą się w Polsce dużym zainteresowaniem. Chętnie wybierają je właściciele domów jednorodzinnych, zarządcy bloków i kamienic. Stal można kształtować w dowolny sposób, co daje możliwość wkomponowania stylowych przeszkleń w drzwiach. Producenci oferują też bardzo zróżnicowane wzorniki oklein na stal – wybierasz więc stolarkę w dowolnym, jednolitym kolorze. Możesz też postawić powłoki drzwiowe PVC, imitujące naturalne drewno.

A jakie wady ma stal jako materiał drzwiowy? Metalowe elementy szybciej się wychładzają i izolują dźwięki gorzej niż drewno, kompozyty lub aluminium, wypełnione materiałem izolacyjnym.

Drzwi kompozytowe i PVC

W Polsce drzwi z PVC najczęściej spotkasz na balkonach lub w sklepach. Cechuje je ponadczasowa jakość, są łatwe w utrzymaniu i należą do najtańszych, dostępnych rozwiązań. Musisz jednak wiedzieć o tym, że drzwi zewnętrzne PVC nie da się naprawić. W razie zaistnienia usterek większość właścicieli zmuszona jest wymienić skrzydło drzwiowe na nowe. Drzwi PVC nie zawsze pasują też do stylu elewacji, zupełnie nie zdają egzaminu w starych domach lub kamienicach.

Inne artykuły:  Okna aluminiowe - wszystko co musisz o nich wiedzieć

W branży okienno-drzwiowej wielkim odkryciem ostatnich lat są drzwi kompozytowe. Kompozyty stanowią jeden z najbardziej innowacyjnych materiałów. Drzwi, wykonane z syntetycznych włókien, odpowiadają nawet rygorystycznym standardom budownictwa pasywnego! Skrzydła drzwiowe kompozytowe nie tracą kształtu ani koloru, nie musisz dodatkowo montować nad nimi daszku ochronnego – są bowiem odporne na promienie UV, korozję i wilgoć.

Szukasz inspiracji, jakie drzwi zewnętrzne wybrać? Zachęcamy do lektury pozostałych wpisów na naszym blogu. Obejrzyj też katalogi producentów dostępne na stronie i zgłoś do nas, jeśli masz jakiekolwiek pytania.