Nikt nie lubi nieproszonych gości w domu, gdyż najczęściej nie wróżą nic dobrego. Wśród takich osobników wymienia się mole. Są to brunatne bądź beżowe motyle. Nie powodują one żadnych szkód i potrafią przeżyć około jednego miesiąca. Jednakże mimo krótkiego żywota, zdążą sprowadzić na świat potomstwo. I to właśnie ich dzieci są właściwymi szkodnikami. Te stworzenia są bardzo żarłoczne. Dlatego też mogą sprowadzić wiele szkód. W zasadzie dwa gatunki są najbardziej uciążliwe, a mianowicie omacnica spichrzanka oraz mól włosienniczek.

Jak się pozbyć moli odzieżowych?

Larwy mola odzieżowego potrafią wyrządzić bardzo duże problemy i szkody w ubraniach. Stworzenia te przegryzają bardzo znaczne dziury w odzieży. Stadium larwalne tego owada może trwać około 2 lata. W związku z tym trzeba jak najszybciej podjąć stosowne działania. Zwalczanie moli odzieżowych trzeba rozpocząć od działań profilaktycznych.

mole jak się ich pozbyć
fot. Co zrobić, gdy w naszej szafie pojawią się mole. Jak się ich pozbyć ?

Jaki jest sposób na mole w domu?

Gdy zauważymy nawet jednego szkodnika, trzeba jak najszybciej wynieść nasze ubrania na zewnątrz. Szkodniki te nie lubią zarówno słońca, jak i niskiej temperatury. Gdy wywietrzymy odzież, powinniśmy umieścić ja w szafie w pewnej odległości od siebie. Po sezonie zimowym ciuchy trzeba przejrzeć, przewietrzyć i umieścić w szczelnych pokrowcach. Warto umieścić torebki o zapachu lawendy. Określone szkodniki nie znoszą tego zapachu. Dobrą alternatywą są również torebki zawierające lawendę, skórki pomarańczy oraz różne aromatyczne zioła na przykład liść laurowy. Warto przetrzeć półki w szafie olejkami eterycznymi, na przykład lawendowym, goździkowym bądź tymiankowym.

Inne artykuły:  Impregnowane płyty gipsowo-kartonowe – zielone płyty gk w kuchni i łazience

Jak pozbyć się moli z domu?

Mole nie lubią także kasztanów, sosny oraz cytryn. Nie musimy robić z kasztanów jesiennych ludzików, a możemy rozwiesić je na sznureczkach w szafie z ubraniami. Dla moli będzie do nieprzyjemny zapach. Warto też wykorzystać zapach cytryn. Gdy zastosujemy zawieszki o określonym aromacie może uda nam się rozwiązać problem. Dno szuflady możemy także wyłożyć sosnowymi igłami, bądź zastosować woreczki, które są nimi wypełnione.

jak pozbyć się moli w domu
fot. Jak skutecznie i raz na zawsze pozbyć się moli w domu

Jak jeszcze pozbyć się moli z mieszkania?

Larwy moli ubraniowych nie lubią zapachu pewnych kuchennych przypraw, na przykład liścia laurowego, goździków, ziela angielskiego, bądź macierzanki. W tym przypadku warto rozłożyć ziarenka ziela angielskiego w szafie z ubraniami, natomiast listkami laurowymi możemy poprzekładać swetry. Goździki, a ponadto macierzankę możemy umieść w płóciennych woreczkach, które możemy ułożyć w szafach. Skuteczną alternatywą są również woreczki zawierające szałwię albo miętę.

Jak pozbyć się moli? W przypadku, gdy to nie zda egzaminu, w szafie można umieścić:

  • zapachowe zawieszki na lepy,
  • kulki na mole,
  • specjalne płytki na mole odzieżowe.

Jednakże zdecydowana większość tych środków ma w swoim składzie substancje chemiczne, które mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia. W związku z tym trzeba z nich korzystać tylko w sytuacjach, gdy żadne inne środki nie pomogą.

Jak pozbyć się moli spożywczych?

Obecność moli spożywczych to większy problem. Szkodnik gustuje w produktach spożywczych sypkich oraz orzechach, suszonych owocach, czy też ciastkach. W związku z tym istnieje ograniczony wybór środków zwalczających. Nie sprawdzą się zatem silne olejki eteryczne.

Inne artykuły:  Termoizolacja domu – czy farba to dobry pomysł?

Co na mole w domu?

Zauważyć należy fakt, że mole dostają się do mieszkań z zewnątrz, dlatego też warto zamontować w domach moskitiery. Larwy możemy także przynieść ze sklepu. Dlatego też produkty sypkie trzeba sprawdzić przesypując je przez sitko. Czyste produkty spożywcze najlepiej przechowywać w zamkniętych szklanych opakowaniach. Co więcej, warto co pewien czas przemyć półki w szafkach kuchennych wodą z dodatkiem octu.

sposób na mole w domu
fot. Czy da się odnaleźć skuteczny sposób na mole w domu ?

Inny sposób na mole w domu to wykorzystanie torebek zawierających tytoń. Umieszczamy ją w miejscu, w którym zobaczyliśmy nieproszonych gości. Powinno to przynieść pożądany rezultat, gdyż takiego zapachu mole wprost nie znoszą.

Szkodniki te także nie cierpią zapachu cedru. W związku z tym wystarczy w szafkach kuchennych porozkładać kawałki drzewa cedrowego. Takie działanie powinno doprowadzić di usunięcia moli raz na zawsze.

Gdy wskazane działania nie przyniosą oczekiwanego rezultatu, trzeba zastosować bardziej konkretne działania. W tym przypadku zainfekowane produkty powinny być usunięte z mieszkania. W szafkach znajdujących się w kuchni, a także nieopodal miejsce, w których jest żywność, trzeba przykleić specjalne pułapki, które łapią dorosłe owady. Trzeba stosować przede wszystkim rozwiązania bezpieczne oraz ekologiczne.

Mole w domu stanowią bardzo duży problem

Jednakże istnieją możliwości pozwalające na pozbycie się nieproszonych gości. Zdarza się, że nie możemy poradzić sobie z trudnością od razu. Jednakże konsekwencja w działaniu i cierpliwość zapewne przyniosą oczekiwane rezultaty. Tym bardziej, że możliwych sposobów radzenia sobie z owadami jest dość dużo. Co więcej, są one bardzo skuteczne. Dlatego też nie denerwujmy się, gdy te szkodniki pojawią się u nas w mieszkaniu, tylko niezwłocznie przystępujmy do dzieła. Im szybciej się ich pozbędziemy tym lepiej!

Inne artykuły:  Jak zadbać o dobrą izolację odgromową dla domu?