Trawy w dzisiejszych czasach są niezastąpioną częścią przydomowych i ogólnodostępnych ogrodów. Cechująca je subtelność i delikatność sprawiają, że rabaty zyskują niepowtarzalny urok. Mogą występować jako solitery lub tworzyć spójne zestawienia z innymi roślinami. Trawy wypełniają puste miejsca, zasłaniają niedostatki rabat, zapewniają doznania słuchowe. Ogrody z trawami ozdobnymi mają niespotykany urok i czar. Szelest podczas wietrznych dni relaksuje, podkreśla delikatność i jednocześnie nieposkromioną dzikość ich natury. Często zadajemy sobie pytanie, kiedy sadzić trawy ozdobne, jak o nie zadbać, jakie warunki zapewnić. 

Ogród z trawami ozdobnymi. Na co warto zwrócić uwagę?

Trawy to rośliny jednoliścienne, których najważniejsza zaletą jest pokrój liści. Niepozorne kwiatki nie przyciągają owadów do ogrodu, dlatego są zapylane przez wiatr. Tworzą kępy o różnym kształcie. Dostępne są odmiany karłowe, wysokie, o źdźbłach delikatnych lub niezwykle okazałych. Rośliny te, z racji różnych wymagań, mogą być stosowane w najbardziej nietypowych miejscach.

kiedy sadzić trawy ozdobne w ogrodzie
fot. Kiedy najlepiej sadzić trawy ozdobne w ogrodzie przed domem ?

Jak sadzić trawy ozdobne, aby sprawdziły się na danym stanowisku? Koniecznie należy zapoznać się z preferencjami dotyczącymi stanowiska, temperatury przemarzania oraz nawodnienia:

  • Trawy niewysokie poradzą sobie na suchych stanowiskach, takich jak obrzeża rabat, wykończenia ścieżek, rabaty skalne, wrzosowiska czy żwirowe rabatki. Idealnie sprawdzą się zielone, szare i niebieskie kostrzewy. Tworzą gęste, zwarte poduchy, odporne na suszę a nawet okresowe deptanie. Średniej wysokości owsica pięknie współgra z różami oraz niewielkimi kwitnącymi bylinami. Rozplenica japońska, która wyróżnia się dekoracyjnymi źdźbłami i odmianami, zachwyca swoją okazałością nie tylko latem. Również zimą pyszni się swoją niezwykłą urodą. W zestawieniu z astrami i złocieniami tworzy olśniewające kompozycje.
  • Trawy wysokie uświetnią każdy ogród z trawami ozdobnymi. Mogą tworzyć tło dla pozostałych roślin. Towarzysząc krzewom i bylinom nadają im charakteru i ciekawego wyglądu. Trzcinnik, miskant, proso rózgowate to tylko niektóre z nich. Wiele odmian miskantów to swoiste perełki i należy je sadzić w miejscach reprezentatywnych, aby mogły zachwycać swoją urodą. Przykładem jest miskant „Zebrinus”, którego prążkowane liście stanowią interesujący punkt ogrodu.
  • Trawy cieniolubne można zastosować jako rośliny okrywowe. Posadzone pod trudnymi do zagospodarowania miejscami stworzą rodzaj delikatnego dywanu falującego na wietrze. Turzyce czy perłówki dobrze rosną pod drzewami lub większymi krzewami. Dzięki temu zabiegowi, ziemia nie wysycha a ogród zyskuje nowy wygląd.
  • Trawy wodne potrzebują gleby wilgotnej i dlatego warto zagospodarować nimi teren wokół oczek wodnych lub stawów. Turzyce, sity, trzciny  są przystosowane do tego typu nasadzeń.
Inne artykuły:  Przygotowanie ścian do malowania

Kiedy sadzić trawy ozdobne w ogrodzie?

Rośliny sprzedawane w pojemnikach można sadzić praktycznie przez cały okres wegetacyjny, zaczynając już od marca. Sprzedawcy w szkółka roślin udzielają precyzyjnych informacji, kiedy sadzić poszczególne trawy ozdobne w ogrodzie. Wiosna to jednak najlepszy termin, rośliny będą mieć czas, aby swobodnie się ukorzenić i uodpornić na niekorzystne warunki atmosferyczne. Po kilku latach trawy starzeją się i konieczny staje się podział rośliny. Szczególnie dotyczy to gleb ciężkich i gliniastych, bogatych w składniki pokarmowe. Kiedy należy przeprowadzić zabieg? Najlepszym i najbezpieczniejszym dla rośliny terminem jest początek wiosny. Trawę należy wykopać i ostrym szpadlem podzielić na kilka części. Dzięki temu zyskamy nowe, zdrowe okazy, które będą cieszyć oko przez kolejne lata. Niestety, wyjątek stanowi kostrzewa, która wymaga zastąpienia nową rośliną.

jak gęsto sadzić trawy ozdobne
fot. Jak gęsto sadzić trawy ozdobne aby swobodnie rosły ?

Jak gęsto sadzić trawy ozdobne?

Wysokie trawy zazwyczaj sadzi się w niewielki grupach lub jako solitery, podkreślając w ten sposób ich niezwykłą urodę.

Niższe trawy znajdują zastosowanie jako obwódki rabat, sadzone co 20 centymetrów szybko utworzą zwarte niskie obrzeże. Sprawdzają się również jako wypełnienie rabat bylinowych lub przy obsadzaniu większych powierzchni. Sadzimy je w odległości około 20-30 centymetrów.

Jakie są najpopularniejsze gatunki do ogrodu z trawami ozdobnymi?

  • Ostnica trzcinnikowata o charakterystycznych niebieskozielonych liściach.
  • Trzcinnik ostrokwiatowy: dekoracyjna niekrzewiąca się trawa dorastająca do 1,5 metra wysokości.
  • Turzyca: trawa posiadająca różnorodne odmiany i rodzaje, najpiękniej prezentuje się jesienią.
  • Trawa pampasowa: egzotyczna i elegancka trawa, wytwarza kłosy ozdobione pięknymi pióropuszami.
Inne artykuły:  Kamienny blat, schody, parapet - jaki rodzaj wykończenia powierzchni kamienia będzie najlepszy?
jak sadzić trawy ozdobne
fot. Czy zastanawiałeś się kiedyś jak sadzić trawy ozdobne ?
  • Kostrzewa: trawa niezastąpiona na wrzosowiskach, rozległych rabatach, pięknie harmonizująca z różami.
  • Owies zimozielony: zimozielona trawa o omszałych niebieskozielonych liściach.
  • Miskant chiński: wysoka, spektakularna trawa, która najlepiej prezentuje się jako soliter.
  • Proso rózgowe: bardzo dekoracyjna trawa nadająca rabatom lekkości i delikatność.

Trawy w ogrodzie czynią go bardziej naturalnym. Aby spełniały dobrze swoją rolę koniecznie należy wiedzieć, kiedy sadzić trawy ozdobne, jak o nie dbać i w jaki sposób komponować je z innymi roślinami. Dzięki temu mało wymagające trawy zagwarantują nam oryginalny i przyciągający wzrok widok na ogród.