Ogrzewanie pompą ciepła to dla wielu osób kontrowersyjny temat i budzi naprawdę różne emocje. Niektórzy mieszkańcy obawiają się montażu takiej instalacji, a to ze względu na wydatki związane z jej instalacją oraz utrzymaniem. Jest to jednak opłacalne przedsięwzięcie i wpływa na to między innymi ilość otrzymywanej energii cieplnej w zamian na dostarczenie niewielkiej jednostki energii elektrycznej. Dlaczego warto inwestować w pompę ciepła? Kiedy zdecydować się na jej montaż? O tym dowiecie się w dalszej części artykułu. Zapraszamy do lektury!

Pompa ciepła – co warto wiedzieć?

Pompa ciepła jest sprzętem, który bezpośrednio korzysta z odnawialnych źródeł energii, a to oznacza, że jest przyjazna środowisku. Koszt jej montażu jest stosunkowo duży, jednak wbrew opinii publicznej, jej utrzymanie jest tanie w porównaniu z ceną zamontowania instalacji. Co warto wiedzieć o pompach ciepła? Przede wszystkim skupmy się na aktualnie dostępnych na rynku rodzajach pomp ciepła. Wyróżnić możemy trzy rodzaje takiej instalacji.

Pompa gruntowa – źródłem ciepła takiego rodzaju pomp jest grunt. Wykorzystuje się ją przede wszystkim do dostarczania ciepła do obiegu grzewczego oraz domowego zbiornika gorącej wody. Cechuje się wysoką efektywnością działania, dzięki czemu może być ona jedynym źródłem ogrzewania nieruchomości. Niestety taki rodzaj pompy ma swoje wady i zależne są one od modelu pompy gruntowej. W przypadku wykorzystania wymiennika poziomego powierzchnia działki, na której wybudowana musi być duża, a gdy użyto sond pionowych, należy wykonać głębokie wiercenia – muszą one sięgać aż 100 metrów.

Inne artykuły:  Dysze powietrzne – rodzaje i zastosowanie

Pompa wodna – źródłem ciepła tego rodzaju pomp jest płynąca woda. Wykorzystuje się w podobny sposób, co pompy gruntowe, a to ze względu na ich naprawdę wysoką efektywność działania. Uważa się, że pompa wodna jest wydajniejsza niż pompa gruntowa, jednakże od tego rodzaju instalacji skutecznie odstraszają koszty inwestycji, które są największe w przypadku pomp ciepła. Co ciekawe, taką pompę można zasilać za pomocą energii elektrycznej, oleju lub gazu.

Powietrzna pompa ciepła – ostatnim rodzajem pomp ciepła jest instalacja, której źródłem ciepła jest powietrze pobierane z zewnątrz budynku. Staje się ona coraz popularniejsza, a to ze względu na niskie koszty montażu oraz eksploatacji. Ten rodzaj pompy można podzielić na dwa podtypy: powietrze-powietrze (pozwala transportować ciepło do wewnątrz nieruchomości) oraz powietrze-woda (umożliwia dostarczanie energii cieplnej do obiegu grzewczego oraz zbiornika z gorącą wodą). Jej największą zaletą jest możliwość wykorzystania jej w każdych warunkach, jednakże trzeba mieć na uwadze, że może ona służyć jedynie jako dodatkowe źródło ogrzewania, a to ze względu na jej niską efektywność grzewczą. Taki rodzaj pompy ciepła powinno wykorzystywać się w połączeniu z instalacją niskotemperaturową, jak np. ogrzewanie podłogowe.

Gdzie sprawdzi się pompa ciepła?

Odpowiedź na pytanie „gdzie sprawdzi się pompa ciepła?” jest nieco złożona i zależna jest przede wszystkim od rodzaju zamontowanej instalacji. Warto jednak podkreślić, że każda pompa ciepła najlepiej sprawdzi się w domach wolnostojących oraz blokach mieszkalnych, jednak ich zamontowanie należy zaplanować już na etapie budowy.

Inne artykuły:  Pompa ciepła powietrze-woda: Innowacyjne rozwiązanie dla energetycznie efektywnego domu

Jak już wyżej wspomnieliśmy, powietrzną pompę ciepła sprawdzi się w nieruchomości wybudowanej na każdym terenie. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku innych instalacji. W przypadku pompy gruntowej musi być to podłoże dość zbite – na podmokłych terenach taka pompa nie będzie poprawnie działać.

Ważne jest również umiejscowienie pompy. Powinna się ona znajdować na fundamencie i musi być położona około 30-60 cm wysokości. Ważne jest, aby miejsce, w którym została umieszczona instalacja, umożliwiało na odprowadzenie skroplin, które powstały podczas odszraniania parownika pompy ciepła. Kraków jako jedno z największych miast w Polsce zachęca wiele firm do otworzenia swoich oddziałów. Dzięki temu na terenie tej miejscowości znajdziesz działalności, które specjalizują się w sprzedaży oraz montażu instalacji pompy ciepła.

Kiedy warto w nią zainwestować?

Kiedy warto zainwestować w pompę ciepła? Zakup i montaż pompy ciepła, warto rozważyć w momencie, kiedy w nieruchomości nie ma dostępu do gazu. Z racji tego, że pompa ciepła jest niezwykle tanim w utrzymaniu sprzętem, który pozwala na wytwarzanie energii cieplnej, to jej montaż jest opłacalny w każdej nieruchomości. Jeśli interesuje Cię zakup i montaż takiej instalacji w stolicy województwa małopolskiego koniecznie zapoznaj się z możliwościami Twojego miasta, wpisując frazę „pompy ciepła Kraków” w wyszukiwarce Google.