Sposób montażu ocieplenia budynku ma kluczowy wpływ na jego efektywność i trwałość. Jednym z najistotniejszych aspektów jest prawidłowe dokonanie wyboru w zakresie środka klejącego. Dostępne są różnorodne kleje, a także pianka do styropianu. Które z rozwiązań jest lepsze i dlaczego?

Klej i pianka do styropianu

Obecnie dostępnych jest na rynku mnóstwo klejów do mocowania styropianu. Rozróżnia się kleje suche i mokre, czyli zawierające wodę lub pozbawione jej w składzie. Różnice dotyczą również zawartości cementu, a część klejów jest go całkowicie pozbawiona. Poza standardowymi zaprawami klejącymi dostępne są również kleje, których największą zaletą jest krótszy czas twardnienia. Choć są droższe, to wybierane częściej niż kleje tradycyjne w formie zapraw klejących. Wynika to z braku konieczności odczekania kilku dni, aż dojdzie do zaschnięcia kleju. A czym różni się pianka do styropianu?

Wspomniana pianka to alternatywa dla tradycyjnego kleju, choć według profesjonalnego nazewnictwa jest to tak naprawdę jeden z rodzajów kleju. Mowa o utwardzanym chemicznie kleju poliuretanowym. Zawierający tworzywo sztuczne klej piankowy ma zdolność do szybkiego zasychania, co jest jednak tylko jedną z jego wielu zalet. Ważna jest też prosta aplikacja z użyciem pistoletu. W dalszej części tekstu przyglądamy się bliżej piance do styropianu i porównujemy ją z innymi klejami.

Dlaczego pianka do styropianu to dobry wybór?

Większość ekspertów jest zgodna – pianka to zwykle lepszy wybór niż innego rodzaju klej. Dlaczego? Na pewno trzeba tutaj wziąć pod uwagę wspomniane już wcześniej czynniki. Po pierwsze aplikacja jest prosta i nie wymaga żadnych szczególnych umiejętności. Jednocześnie cały proces nakładania pianki na styropian trwa bardzo krótko w porównaniu do aplikacji tradycyjnego kleju. Jednak co jeszcze ważniejsze, pianka szybko zasycha, z czego wynika szereg korzyści.

Inne artykuły:  Przyścienny odpływ liniowy: Nowoczesność i funkcjonalność w aranżacji wnętrz

Brak konieczności oczekiwania na zaschnięcie pianki oznacza, że niemal natychmiast można przejść do kolejnych czynności, takich jak choćby wbijanie kołków, stanowiących dodatkowe zabezpieczenie ocieplenia. Ponadto nie trzeba obawiać się negatywnego wpływu czynników chemicznych. Ani wysokie, ani niskie temperatury, czy też wiatry bądź opady pojawiające się znienacka nie będą problemem. Zwłaszcza że nawet jeśli się pojawią, nie powinno to mieć wpływu na mocowanie styropianu. Otóż pianka do styropianu dobrze znosi skrajne temperatury. W przeciwieństwie do klasycznego kleju można ją stosować przy temperaturach zbliżonych do 0 oraz nawet do 30 stopni Celsjusza bez wpływu na jakość mocowania. Środek ten wyróżnia się również wyższą odpornością na wilgoć.

Powyższy opis pianki do styropianu powinien wystarczyć, aby przekonać, że jest to zwykle lepszy wybór niż klej. Proces mocowania styropianu z pianką jest prostszy i szybszy oraz występuje mniej zagrożeń, że zostanie w jakiś sposób zaburzony. Jednocześnie solidność montażu jest bardzo wysoka, a cena pianki przeważnie niższa niż tradycyjnego kleju do styropianu.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://styro24.pl/system-ocieplen-akcesoria-c-6/pianka-niskoprezna-c-13/