Odpowiednie zabezpieczenie pomieszczeń przed włamaniem, a także zalaniem czy pożarem wymaga zastosowania skutecznych środków prewencji i monitoringu. Czujniki alarmowe to główne elementy instalacji bezpieczeństwa, odpowiadające za wykrywanie zdarzeń oraz incydentów.

Systemy monitoringu wizyjnego, instalacje automatyki budynkowej czy kontrola dostępu do budynku i posesji to rozwiązania wpływające na poziom komfortu oraz bezpieczeństwa. Profesjonalne systemy alarmu SSWiN stanowią doskonałe uzupełnienie funkcji wspomnianych instalacji. Ich zasadniczym elementem funkcjonalnym są właśnie czujniki alarmowe, służące do wykrywania ruchu, próby sabotażu i innych zdarzeń, również detekcji zalania czy zadymienia.

Czym są czujniki alarmowe?

Czujki alarmu to urządzenia elektroniczne zaprojektowane do realizacji zadań związanych z wykrywaniem rozmaitych zdarzeń i czynników środowiskowych. Czujniki alarmowe umożliwiają wykrywanie ruchu osób, zwierząt czy pojazdów. To właśnie do tego służą popularne czujki PIR na podczerwień. Wspomniane sensory, coraz częściej są zastępowane przez czujniki alarmowe PIR+MW, które cechują się wyższą skutecznością wykrywania ruchu przy niższym ryzyku fałszywego alarmu. Instalacje alarmowe wykorzystują również czujniki służące do detekcji zalania, zadymienia, podwyższonej temperatury czy wysokiego stężenia tlenku węgla. Dodajmy, że elementy mogą nie tylko służyć do bieżącego powiadamiania o zdarzeniach. W zależności od konfiguracji całego systemu sygnały z czujek mogą np. wyzwalać blokadę dopływu wody w przypadku zalania albo uruchomienie zraszaczy czy systemu oddymiania w przypadku pożaru.

Inne artykuły:  Dzwonek bezprzewodowy – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Poznaj najważniejsze rodzaje czujników alarmowych!

Na rynku są dostępne rozmaite rodzaje czujników alarmowych do systemów bezpieczeństwa SSWiN. Poniżej opisujemy najważniejsze z nich.

  • Czujki PIR – pasywne czujki podczerwieni stanowią podstawowe elementy instalacji alarmu i służą do detekcji ruchu. Urządzenia wykrywają zmiany w widmie cieplnym otoczenia, dzięki czemu mogą wykryć obiekt, którego temperatura odbiega od temperatury tła.
  • Dualne czujniki PIR+MW – to czujki łączące w sobie najlepsze możliwości czujników PIR oraz MW, czyli technologii pasywnej detekcji podczerwieni z technologią mikrofalową.
  • Detektory akustyczne – wykrywają podwyższony poziom hałasu w pomieszczeniu albo na terenie posesji, co pozwala na efektywne wykrycie dźwięków wydawanych przez potencjalnych intruzów.
  • Czujki zalania – służą do wykrywania zalań oraz wycieków z instalacji sanitarnych, wodociągowych czy ogrzewania podłogowego. Pozwalają też na wczesne wykrycie zalania wskutek przecieku ze ścian czy nieszczelnego okna. Sygnał z czujnika może wyzwalać automatyczną blokadę dopływu wody.
  • Sensory wstrząsowe – czujniki alarmowe należące do tej kategorii umożliwiają wykrywanie wszelkiego rodzaju wibracji i drgań podłoża. Są często stosowane do realizacji funkcji wykrywania próby zbicia szyby przez włamywacza.
  • Czujniki dymu – łączą w sobie cechy alarmowe z ochroną ppoż. Ich zastosowanie pozwala na wczesne wykrywanie zadymienia i szybką reakcję – powiadomienie służb, uruchomienie zraszaczy, ewakuację budynku czy włączenie systemu automatycznego oddymiania.
  • Alarmowe czujniki magnetyczne – zbudowane z prostego i niezawodnego układu dwóch magnesów czujki wykrywające otworzenie okna albo drzwi.
Inne artykuły:  Kocioł z podajnikiem na pellet – wygoda i ekologia w jednym urządzeniu.

Do najczęściej wykorzystywanych urządzeń tego typu zaliczamy czujki ruchu PIR. Dużą popularnością cieszą się również wszelkiego rodzaju czujniki otwarcia drzwi czy okien.

Gdzie można kupić dobre czujniki alarmowe?

Przedstawiliśmy istotę działania oraz najważniejsze rodzaje czujników alarmowych. Decydując się na wdrożenie tego rodzaju systemów, warto zadbać o profesjonalny montaż. Równie ważnym aspektem co instalacja czujek jest odpowiedź na pytanie – gdzie kupić dobre czujniki alarmowe? Jeżeli szukasz zaufanego dostawcy oraz fachowego doradztwa w doborze czujek, to skorzystaj z oferty sklepu internetowego EC System. Znajdziesz tam szeroki wybór produktów do budowy niezawodnych i funkcjonalnych systemów alarmu SSWiN w atrakcyjnej ofercie cenowej.