Polska staje się coraz większym gospodarzem dla samochodów elektrycznych. Jeśli i Wy zastanawiacie nad zmianą pojazdu na elektryczną alternatywę, z pewnością myślicie też o wygodzie w postaci domowego ładowania. W tym artykule przedstawimy, jak działają przydomowe stacje ładowania i dlaczego warto je mieć.

Dlaczego warto zainstalować domową stację ładowania?

Domowa stacja ładowania jest niezbędna dla komfortowego korzystania z samochodu elektrycznego. Pozwala ona bowiem na łatwiejsze i wygodniejsze ładowanie pojazdu, bez konieczności siedzenia i czekania na publicznej stacji ładowania. Oczywiście ktoś mógłby powiedzieć, że standardowym gniazdkiem też damy radę naładować „elektryka”. Jest to oczywiście prawda, jednak zdecydowanie odradza się takie rozwiązanie. Stacje ładowania samochodów elektrycznych (również te domowe od sigmapolska.pl) wykazują szereg niepodważalnych zalet przeważających nad ładowaniem za pomocą standardowego gniazda elektrycznego.

Dlaczego nie powinniśmy ładować samochodu za pomocą zwykłego gniazda?

Ładowanie samochodu elektrycznego bez użycia przeznaczonej do tego stacji nie jest wskazane ze względu na zarówno kwestie bezpieczeństwa, jak i praktyczności. Ładowanie EV (czyli electric vehicles) wymaga dużej mocy, a zwykłe domowe gniazdka nie są do tego przystosowane. Mogą się przegrzewać, uszkadzać oraz nie zapewniają pełni bezpieczeństwa. Zwykłe gniazda nie mają też odpowiedniej ochrony ani dedykowanych obwodów. Okablowanie domowych gniazd nie wytrzymuje długotrwałych obciążeń, co może prowadzić do zwarcia czy pożaru. Przepisy ograniczają kable typu 2 do 10 A/2,3 kW, a to znacznie mniej niż możliwości ładowania większości EV. Dedykowana domowa stacja ładowania EV, naładuje nasz samochód nieporównywalnie szybciej i bezpieczniej.

Inne artykuły:  Jaki kocioł gazowy wybrać?

Jak działają przydomowe stacje ładowania samochodów elektrycznych?

W przypadku domowych stacji ładujących do samochodu najczęściej wybieranym rozwiązaniem są tzw. wallboxy. Wallbox to kompaktowa domowa ładowarka, którą zazwyczaj montuje się na ścianie garażu. Wykorzystuje do ładowania prąd przemienny, a zasilany 3 fazami może przesyłać do 22 kW, jednak moc dostosowywana jest indywidualnie, z uwzględnieniem infrastruktury i cech pojazdu. Wallboxy ładują prądem AC, ale są też szybkie stacje ładowania z prądem DC o mocy nawet 350 kW. Kompaktowe urządzenia mają jednak maksymalną moc wyjściową o wysokości 30 kW.

Przydomowe stacje ładowania samochodów elektrycznych, przewyższają standardowe gniazdka pod każdym względem. Szybkość, wygoda i bezpieczeństwo to zalety, których nie uświadczymy, korzystając ze zwykłych gniazdek. Życie posiadaczy elektryków jest więc dzięki dedykowanym stacjom o wiele prostsze. A Wy wybralibyście takie rozwiązanie?