Podczas malowania proszkowego w powietrzu unoszą się drobiny farb. Pyły są szkodliwe dla dróg oddechowych człowieka, bo powodują podrażnienia, nasilenie reakcji obronnych i alergicznych, a w ekstremalnych przypadkach prowadzą nawet do zatrucia. Jak się przed nimi chronić? Najlepszym sposobem jest oczywiście zakup certyfikowanej półmaski, która dobrze przylega do twarzy. Poznaj zalety stosowania masek oraz rodzaje środków ochrony własnej.
Znaczenie maski podczas malowania proszkowego
Malowanie proszkowe odbywa się przy użyciu farb i lakierów. W małych ilościach nie są one szkodliwe dla organizmu, jednak wielogodzinne wdychanie oparów może zostawić odczuwalne ślady zwłaszcza w drogach oddechowych. Opary, włókna, pyły osadzają się w nosie, ale też dalszych częściach układu i pogarszają samopoczucie. Możesz odczuwać wtedy mdłości czy bóle głowy. Długotrwała ekspozycja nierzadko prowadzi do zachorowań na nowotwór, choroby nerek czy wątroby.
Maska ochronna lakiernicza (zob. https://farbyonline.eu/429-maski) to obowiązkowy element ochronny razem z kombinezonem czy rękawicami. Aby dobrze spełniła swoją rolę, musi być produktem certyfikowanym, o potwierdzonej skuteczności. Taki efekt uzyskasz, kupując maskę w dobrym sklepie. Dzięki uszczelkom dobrze przylegają one do twarzy, poprawiając komfort oraz bezpieczeństwo pracowników w lakierniach.
Rodzaje masek dedykowanych lakiernikom
Zwyczajna bawełniana maseczka czy inna, zaimprowizowana osłona ust i nosa to za mało, aby uzyskać zabezpieczenie przed oparami z farb i lakierów. Produkt powinien mieć certyfikat. Dobrze, jeśli wyposażony jest w zawór oddechowy, co zmniejsza stężenie dwutlenku węgla i opory wydechowe, sprawiając, że użytkownik stale oddycha świeżym powietrzem bogatym w tlen.
Dobrze dobrana maska powinna skutecznie chronić drogi oddechowe przed wnikaniem cząstek stałych lub aerozoli z wody czy rozpylonego spray’u. Jeżeli jesteś narażony na przebywanie w miejscu, wyjątkowo zanieczyszczonym to zwróć uwagę na oznaczenie NDS – im wyższe, tym lepsza ochrona i wyższa skuteczność filtracji.
Profesjonalne maski ochronne dla lakierników
Sprawdź też, jaką skalę ochrony dedykuje producent maski. Wielu z nich dokładnie wyjaśnia, z jakimi zanieczyszczeniami poradzą sobie oferowane produkty. Zazwyczaj lista jest dość długa i obejmuje ochronę dróg oddechowych przed pyłami respirabilnymi, pyłami po spawaniu i lutowaniu, resztkami tlenków cynku, ołowiu, srebra, które powstają podczas wytopu lub odlewania, a także pyłami zawierającymi beryl, kadm, nikiel czy cząstki radioaktywne.
Napisz pierwszy komentarz.