Drewniane domy z bali cieszą się coraz większą popularnością wśród inwestorów. To szybki sposób na budowę pięknego, lekkiego i trwałego budynku, który powstaje z naturalnego materiału, jakim jest drewno. Było wykorzystywane w budownictwie od lat, jednak w pewnym momencie zostało wyparte przez nowocześniejsze elementy konstrukcyjne. Obecnie po raz kolejny wraca do łask i cieszy się coraz większym uznaniem. Jak buduje się domy z bali? Na co zwrócić uwagę w trakcie takiej budowy?
Domy z bali są szybkie w budowie
Decydując się na dom z bali, zyskujemy coś, czego nie da się kupić za żadne pieniądze – czas! Budowa takich domów jest zdecydowanie szybsza, ponieważ wymaga użycia betonu tylko na etapie fundamentów, które należy dostosować do warunków gruntowych. Coraz częściej podczas budowy domów z bali stosuje się płytę fundamentową, skracając tym samym czas potrzebny do zakończenia inwestycji. Na kolejnych etapach betonowe belki zastępowane są balami. Pod tym pojęciem rozumiemy drewniane elementy, które podzielić można na pełne, warstwowe i klejone. .
Budując dom murowany, właściwie każdy etap kończy się betonowym wieńcem. Beton jest materiałem trwałym, ale ma jedną wadę – potrzebuje czasu, by dojrzeć. Okres twardnienia betonu to czas, w którym wszystkie prace na budowie muszą zostać wstrzymane. Domy z bali można budować bez przerw technologicznych potrzebnych do stwardnienia betonowych elementów, co zdecydowanie skraca czas budowy.
Elementy konstrukcyjne domu z bala przygotowywane są przez producenta, po ich dostarczeniu na budowę mają odpowiednią wilgotność i nadają się do montażu. Wybierając dobrą ekipę, możemy wybudować domy z bala pod klucz w bardzo krótkim czasie.
Ciepłe, ekologiczne i klimatyczne – to cechy domów z bali
Drewno jest materiałem charakteryzującym się doskonałą izolacją cieplną. Grube bale, z których wznoszone są ściany budynku, mają wysoką pojemność cieplną. Dłużej się nagrzewają, ale są w stanie utrzymać korzystny mikroklimat przez dłuższy czas w porównaniu do ścian murowanych. Do ocieplenia takich domów nie stosuje się klasycznych materiałów izolacyjnych takich jak styropian – mogłoby to skutkować powstaniem zawilgocenia na styku styropian-drewno. To z kolei powodowałoby zagrzybienie i powolną destrukcję ścian.
Wykorzystując w trakcie budowy bale o większym przekroju, zyskujemy przytulne i klimatyczne wnętrza, z których korzystać można przez cały rok.
Jednym z popularniejszych rozwiązań do ogrzania takiego domu jest stosowanie pieców gazowych. Zapewniają one bezobsługowe działanie i możliwość utrzymania stałej temperatury przez całą dobę. Miłośnicy bardziej ekologicznych sposobów ogrzewania coraz częściej decydują się na pompy ciepła, które zasilane są energią pozyskiwaną z kolektorów słonecznych, zainstalowanych na dachu domu.
Mikroklimat panujący w domach z bali sprawia, że są to wnętrza gdzie mieszka się niezwykle komfortowo. Drewno to nie tylko znakomity izolator, dzięki swoim właściwościom jest w stanie wchłonąć nadmiar wilgoci w okresach jesienno-zimowym i stopniowo oddawać ją w okresie, gdy wilgotność zaczyna spadać.
Wysoka wytrzymałość
Domy z bali charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością. Przykładem potwierdzającym tę tezę może być najwyższy drewniany hotel w Europie – Nautilus. Budynek ten nie dość, że znakomicie znosi warunki atmosferyczne, to jeszcze jest odporny na trzęsienia ziemi. Drewno jest materiałem trwałym i ponadczasowym. Wiele osób myśli, że domy wykonane z drewna są mało odporne na ogień. Prawda jest jednak zupełnie inna. Drewniane bale są materiałem potrzebującym sporej dawki tlenu, by się palić. Dobrze zaimpregnowane są jednak na ogień bardzo odporne i trudno je zapalić.
Drewno doskonale komponuje się z otoczeniem, stwarza ciepły klimat i jest niezwykle uniwersalne. Mieszkańcy domów z bali nie są jednak skazani na obecność tego materiału w każdym pomieszczeniu – do wykończenia takich domów można używać różnych, nawet najnowocześniejszych materiałów budowlanych. Sprawia to, że budynki te zapewnić mogą oprócz naturalnego piękna sporą różnorodność.