Odnawialne źródła energii, m.in. fotowoltaika, mogą zaspokoić dużą część zapotrzebowania na energię mieszkańca danego domu. Zanim jednak zdecydujesz się na montaż paneli fotowoltaicznych, musisz odpowiednio przygotować budynek do planowanych prac.
Jakie czynniki wpływają na wydajność pracy paneli fotowoltaicznych?
Na wydajność paneli fotowoltaicznych ma wpływ kilka istotnych czynników. To przede wszystkim warunki atmosferyczne, a w szczególności temperatura powietrza, która wpływa na zmiany właściwości elektrycznych i fizycznych modułu – choć same panele nie działają na zasadzie pobierania energii cieplnej. Ogniwa fotowoltaiczne pracują najwydajniej w dni słoneczne, wówczas posiadają największą moc. Co ciekawe, wzrost temperatury samych modułów powoduje spadek napięcia na modułach PV (ang. photovoltaics) i efektywności produkcji energii elektrycznej. Ważnym czynnikiem, który wpływa na wydajność jest położenie panelu – najlepszych efekty osiągniemy, gdy panele będą ustawione prostopadle do kierunku promieniowania słonecznego.
Sprawność ogniw fotowoltaicznych wyraża ich moc znamionowa. Im wyższa, tym więcej energii elektrycznej produkuje jednostkowo moduł fotowoltaiczny. Moc znamionową określa wskaźnik STC (Standard Test Conditions). Najlepsze rezultaty osiągane są przy nasłonecznieniu 1000 W/m2, przy temperaturze wewnętrznej modułu PV 25oC i współczynniku gęstości atmosfery wynoszącym 1,5 AM. Jeśli temperatura ogniwa przekroczy 25oC, wydajność instalacji fotowoltaicznej spada.
Termomodernizacja budynku a efektywność fotowoltaiki
Termomodernizacja budynku to ogół działań, których celem jest zmniejszenie zużycia i zapotrzebowania na energię. Efekty zależą oczywiście od zakresu i jakości przeprowadzonych prac. Pełna termomodernizacja pozwala osiągnąć najwyższą możliwą energooszczędność dla danego obiektu budowlanego. W przypadku starszych budynków, dzięki odpowiednim działaniom, właściciele mogą zaoszczędzić aż do 60% energii, zwiększyć komfort życia, jak i wartość samego budynku.
Warto połączyć kilka działań termomodernizacyjnych, aby uzyskać jak najlepszy efekt. Instalacja modułów fotowoltaicznych przynosi wiele pozytywnych efektów, takich jak wzrost oszczędności na rachunkach za prąd, uzyskanie niezależności energetycznej, czy produkcja czystej energii. Kompleksowa termomodernizacja domu pozwoli utrzymać, a nawet zwiększyć uzyskiwany efekt. Pamiętaj, że zainstalowanie paneli fotowoltaicznych w budynku bez izolacji cieplnej, z nieszczelnymi oknami czy drzwiami, nie da oczekiwanych efektów, które zapewnia pełna termomodernizacja budynku.
Fotowoltaika czy termomodernizacja – co powinno być pierwsze?
Jeśli planujesz montaż paneli fotowoltaicznych, pierwszych krokiem jest dostosowanie ich do konkretnych działań termomodernizacyjnych, które będą przeprowadzone w Twoim domu. Konkretne elementy budynku wywołują różnej wielkości straty ciepła – ich poprawa daje więc zróżnicowane efekty. Planując przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych, weź pod uwagę, że wszystkie działania są z sobą powiązane.
Najlepszym rozwiązaniem na początek jest zlecenie audytu energetycznego, który pozwoli określić stan techniczny budynku i koszty energii. Dowiesz się, co należy zmodernizować lub zmienić, jakie rozwiązania warto zastosować i jakie są przewidywane koszty modernizacji.
Audyt energetyczny umożliwia znalezienie najsłabszego ogniwa w całym domu, od którego warto rozpocząć pracę. Wymiana okien nie ma sensu, gdy to przez dach ucieka najwięcej ciepła. Jako pierwsze powinny więc być zadania, które przyniosą największe korzyści. Jeśli zastanawiasz się nad instalacją modułów fotowoltaicznych, sprawdź dokładnie kondycję swojego domu – być może w danym momencie praca ta będzie nieopłacalna pod względem ekonomicznym, jeśli zamierzasz używać prądu ze słońca do ogrzania domu.
Zleć przeprowadzenie prac podstawowych. Konieczna może być np. wymiana stolarki okiennej, ocieplenie budynku od wewnątrz lub z zewnątrz, czy izolacja dachu, np. z zastosowaniem pianki poliuretanowej Purios E, która dzięki swoim właściwościom, doskonale sprawdzi się w przypadku prac termomodernizacyjnych. Na końcu, kiedy będziesz mieć pewność, że wszystkie niezbędne prace są wykonane, zdecyduj się na instalację paneli fotowoltaicznych i innych efektywnych ulepszeń.
O tym dlaczego piana PUR i fotowoltaika to połączenie idealne przekonasz się na: https://purios.com/blog/piana-pur-i-fotowoltaika-duet-idealny
W przypadku wyboru modułów PV, należy zwrócić uwagę na ciężar właściwy konstrukcji dachu. By nie przeciążyć konstrukcji, warto zastosować pianę PUR, która doskonale nadaje się do zastosowania przy instalacji paneli fotowoltaicznych na dachu budynku. Mniej obciąża konstrukcję dachu dzięki niższej gęstości w porównaniu do alternatywnych materiałów izolacyjnych. Pamiętaj, że im dokładniejsze prace termomodernizacyjne przeprowadzisz, tym lepsze efekty uzyskasz w zakresie wykorzystania paneli fotowoltaicznych.