Aby cieszyć się idealnym ogrodem należy włożyć w niego nie tylko serce, lecz także pracę fizyczną. Szczególnie dużo zabiegów pielęgnacyjnych na roślinach należy wykonywać w okresie wczesnej wiosny. Należą do nich między innymi przycinanie roślin, obumarłych gałęzi drzew oraz krzewów.

Przycinanie wczesnowiosenne dotyczy jednak nie tylko drzewek czy też krzewów, lecz również roślin ozdobnych oraz kwiatów, takich jak róże czy hortensje. Przede wszystkim konieczne jest usunięcie wszystkich tych elementów rośliny, które zostały uszkodzone podczas zimy, na przykład bardzo niskimi temperaturami powietrza. Przemrożone gałęzie najczęściej stają się czarne, a także są stosunkowo kruche. Dlatego też należy je usunąć, aby w ten sposób móc zapewnić roślinie swobodny rozwój w czasie nadchodzącego sezonu. W tym celu wykorzystać można poodkrzesywarę Stiga. Jest to urządzenie, które pomoże przyciąć gałęzie oraz części roślin nawet o stosunkowo dużej średnicy. Tym samym nie trzeba używać dużej ilości siły, aby pozbyć się starych lub chorych gałęzi. Co więcej podczas przycinania w szczególności drzewek idealnie sprawdza się sekator akumulatorowy Stiga. Dzięki zasilaniu elektrycznemu praca sekatorem jest niezwykle prosta, a także wydajna. Dzięki niemu nie trzeba siłować się z poszczególnymi gałęziami do przycięcia. Ponadto sekator akumulatorowy może być umieszczony na dodatkowym wysięgniku. Jest co rozwiązanie dedykowane w szczególności do podcinania gałęzi znajdujących się na stosunkowo dużej wysokości. Dzięki czemu nie trzeba już stawać na drabinie czy też innych podporach, aby móc skutecznie usunąć stare gałęzie. Co więcej praca na drabinie wraz z sekatorem może być bardzo niebezpieczna, zwłaszcza w przypadku nierównego terenu. Dlatego też wybierając sekator akumulatorowy marki Stiga można wykonywać prace pielęgnacyjne nie tylko bezpiecznie, lecz także bardzo szybko. Urządzenie to działa bardzo cicho, co jest jego dodatkową zaletą.

Inne artykuły:  Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?

Jednakże poza przycinaniem gałęzi oraz obumarłych części roślin konieczne jest również przygotowanie trawnika do pierwszego cięcia. W tym celu należy usunąć z niego wszystkie zanieczyszczenia oraz pozostałości roślin, w postaci drobnych gałęzi czy liści. Zatem dokładny grabienie trawnika wczesną wiosną jest niezbędne dla jego prawidłowego rozwoju i wzrostu. Poza usunięciem wszystkich nieczystości z powierzchni trawnika należy także zadbać, aby wyrównać jego teren. Bardzo często na trawniku pojawiać się mogą kretowiska lub inne nierówności, które muszą być wyrównane przed rozpoczęciem koszenia. Następnie będzie można przystąpić do pierwszego koszenia. W tym celu także wykorzystać można kosiarki marki Stiga. Dzięki bogatej ofercie można wybrać zarówno kosiarki o większe jak i mniejszej powierzchni roboczej. Ponadto dostępne są kosiarki samojezdne oraz tak zwany traktorki. Wśród kosiarek do trawników ogrodowych największym zainteresowaniem cieszą się kosiarki spalinowe z napędem. Są one bardzo komfortowe podczas użytkowania, a ponadto zapewniają możliwość koszenia nawet w stosunkowo dużych powierzchni trawnika.