Każdy spośród 9 rodzajów umywalek łazienkowych ma swoje wady i zalety, wybór dobrego rozwiązania nie jest zawsze oczywisty. Trzeba zadbać o komfort wszystkich mieszkańców oraz stawiać wyłącznie na wysokiej jakości produkty. Warto dopasować umywalkę do stylu panującego w łazience, aby bez problemu została stworzona spójna całość.

Rodzaje umywalek łazienkowych

Pierwszym rodzajem i chyba najbardziej powszechnym są umywalki łazienkowe wiszące, inaczej zwane naściennymi. Są one montowane przy zastosowaniu śrub i kołków rozporowych. Montuje się je do ściany, ewentualnie do stelaża podtynkowego. Wśród zalet takiego modelu jest na pewno delikatny wygląd, a minimalizm zawsze lepiej się prezentuje niż przepych. Dodatkową korzyścią jest łatwy dostęp do podłogi pod umywalką, łatwiej posprzątać w tym miejscu. Dzięki temu również wolna przestrzeń wydaje się być optycznie powiększona. Są to ponadto najtańsze rozwiązania na rynku. Należy przy tym wszystkim pamiętać o materiałach, z których wykonane są przyłącza i syfon. Po zamontowaniu szafek wiszących te elementy są odkryte. Powinny więc być estetycznie wykonane. Ten model szafek sprawdza się w domach z małą ilością mieszkańców, gdyż ilość miejsca do przechowywania różnych akcesoriów jest dość mała. Umywalki łazienkowe podblatowe to drugi rodzaj ceramiki, przytwierdza się je od spodu blatu, co gwarantuje zachowanie czystości i schludności. Umywalkę można zdecydowanie łatwiej utrzymać w czystości. Jest to dość droga alternatywa, dlatego nie zawsze można sobie na nią pozwolić. Kolejnym rodzajem do wyboru jest umywalka łazienkowa wpuszczana w blat, wówczas ceramiczny rant wystaje nad nim. Sprawdzi się we wszystkich rodzajach blatów, zarówno drewnianych, jak i pokrytych laminatem. Jest to produkt znajdujący się na średniej półce cenowej, dlatego większość może sobie na niego pozwolić.

Inne artykuły:  Układanie glazury i terakoty - samodzielne układanie płytek krok po kroku

Jaką umywalkę łazienkową wybrać?

Powyższe rodzaje umywalek nie wyczerpują tematu, ponieważ istnieje poza nimi umywalka półblatowa. Jej front wystaje poza krawędź blatu, dlatego do złudzenia przypomina kuchenne zlewozmywaki. Można dobrać do niej płytkie szafki, co pozwala zaoszczędzić trochę przestrzeni na łazienkowej podłodze. Taka umywalka jest dobrym pomysłem w domach, gdzie są dzieci oraz osoby o ograniczonej sprawności ruchowej. Jest tak, ponieważ istnieje możliwość maksymalnego zbliżenia się do umywalki. Tym samym na blacie pozostaje dużo wolnego miejsca, chociaż pod umywalką trudno cokolwiek przechować. Kłopotliwe może być też czasami rozpryskiwanie się wody po podłodze. Wśród umywalek łazienkowych nie może zabraknąć tych osadzonych na nóżkach, czy cokole. Mebel wspierany jest poprzez wąski postument, co dodaje klasycznego wyglądu całemu pomieszczeniu. Takie rozwiązanie najlepiej zastosować w łazienkach urządzonych w stylu vintage. W zamian za stylowy wygląd może pojawić się trudność w utrzymaniu porządku między cokołem a ścianą, ale przy odrobinie kreatywności nie jest to niemożliwe. Chcąc mieć wszystko w jednym, warto rozważyć zakup umywalki meblowej. Dopasowana do niej szafka pozwoli na utrzymanie czystości i schowanie wszystkich przyborów toaletowych.