Trawa z rolki pozwala na szybkie i bezproblemowe stworzenie efektownej zielonej murawy w ogrodzie. Choć jej ułożenie nie jest trudne ani pracochłonne, wymaga pewnej wprawy i dokładności. Prawidłowy montaż trawnika z rolki w dużej mierze decyduje o wyglądzie i trwałości murawy. Jak układać trawę z rolki, by później przez długie lata cieszyć się wspaniałą zielenią w ogrodzie?

Trawa z rolki – kiedy układać?
    

Choć zakładanie trawnika z rolki można przeprowadzić niemal przez cały rok, warto pomyśleć o zielonej murawie wiosną lub jesienią. Dla właściwego ukorzenienia się trawy istotna jest bowiem odpowiednia temperatura i wilgotność podłoża. Z tego względu najlepsze warunki do zakładania trawnika występują zwykle w okresie od maja do kwietnia i od września do października. Jeśli mamy zainstalowany system automatycznego nawadniania, trawnik z rolki możemy bez obaw założyć także latem. Przygotowania podłoża pod trawnik nie powinniśmy jednak zostawiać na ostatnią chwilę. Do prac ogrodniczych trzeba przystąpić minimum kilka tygodni przed planowanym terminem układania trawnika z rolki. 

   

Trawnik z rolki – przygotowanie podłoża

   

Zanim przystąpimy do montażu trawy z rolki, powinniśmy zadbać o właściwe przygotowanie terenu. Już na etapie prac ziemnych w ogrodzie, warto zaplanować instalacje, które ułatwią nam utrzymanie zielonej murawy w nienagannej kondycji. Przydatne może okazać się więc zamontowanie siatki na krety czy systemu automatycznego nawadniania. 

Inne artykuły:  Jak zrobić taras

   

Trawnik z rolki należy zakładać na lekko kwaśnym (pH 5,5-6,0), żyznym i przepuszczalnym podłożu. Jeśli gleba w ogrodzie jest zbyt kwaśna, niezbędne jest wapnowanie. W przypadku ciężkich i gliniastych gleb warto rozluźnić strukturę podłoża przy użyciu piasku. Twarde, zbite bryły ziemi musimy rozbić (np. przy pomocy grabi). Aby ta praca była łatwiejsza, warto lekko zwilżyć podłoże. 

  

Jeśli chcemy zastąpić dotychczasową zniszczoną murawę trawą z rolki, musimy najpierw usunąć stary trawnik. Można zrobić to na dwa sposoby – ręcznie przekopując ziemię lub stosując herbicydy. 

   

Kilka tygodni przed przystąpieniem do układania trawnika z rolki ziemię należy spulchnić (na głębokość 20 cm) za pomocą glebogryzarki i wzbogacić nawozem wieloskładnikowym. Cały teren pod trawnik musimy dokładnie oczyścić z kamieni, chwastów, korzeni, pozostałości budowlanych. Chwasty najlepiej usunąć w sposób mechaniczny. Na silnie zachwaszczonym lub rozległym terenie konieczne może okazać się jednak zastosowanie herbicydów. 

   

Przygotowane podłoże należy przykryć 5-10-centymetrową warstwą żyznej ziemi pod trawnik i pozostawić na kilka dni. Aby darń po rozłożeniu leżała w jednej linii z krawężnikiem, można obniżyć teren o 2-3 cm. Ostatnim elementem przygotowania ziemi pod trawnik jest wyrównanie i zwałowanie terenu. 

  

Montaż trawy z rolki – krok po kroku

   

Montaż trawy z rolki najlepiej przeprowadzić w ciągu 24 h od dostarczenia darni. Do czasu rozłożenia darń trzeba przechowywać w zacienionym i przewiewnym miejscu. Dobrej jakości trawa z rolki powinna mieć intensywnie zielony kolor, jednolite zagęszczenie i zwartą strukturę.

Inne artykuły:  Jak sprawdzić kwasowość gleby domowymi sposobami?

  

Układanie trawnika z rolki należy wykonywać na lekko zwilżonym podłożu. Pracę warto rozpocząć od prostego, najdłuższego fragmentu ogrodu. Najlepiej układać trawę z rolki wzdłuż krawędzi chodnika lub ogrodzenia. Pasy darni trzeba kłaść jak najbliżej siebie. Powinny ściśle do siebie przylegać, bez żadnych widocznych przerw. Ważne jest prawidłowe rozwijanie rolek trawy. Pierwsza z nich powinna zostać rozwinięta w całości. Sąsiadującą należy natomiast przeciąć na pół. Kolejne rolki rozwija się w podobny sposób. Taki montaż trawy z rolki gwarantuje naturalny wygląd murawy. 

   

Jak układać trawę z rolki? Pasy w kolejnych rzędach montujemy z pewnym przesunięciem – w podobny sposób jak układa się cegły w murze. Krótsza krawędź każdego sąsiedniego pasa powinna leżeć w połowie poprzedniego. Trawę z rolki należy zawsze dociskać do podłoża, a nie rozciągać. 

  

Sposób układania trawy z rolki trzeba nieco zmodyfikować na nietypowych terenach. Okrągły trawnik można zacząć układać od środka, kierując się na zewnątrz, aby łatwiej dopasować trawę z rolki do zaokrąglonych krawędzi. Jeśli chcemy ułożyć trawnik z rolki na skarpie, powinniśmy zadbać o jego dodatkowe wzmocnienie za pomocą kołków wbijanych w ziemię.

  

Po rozłożeniu trawnika z rolki należy docisnąć darń do podłoża, by pozbyć się pęcherzy powietrza. Montaż trawnika z rolki kończy wyrównanie murawy przy pomocy walca lub deski. Ułatwia to darni ukorzenienie się. Jeśli w trawniku mimo dokładnego układania powstały szczeliny, należy uzupełnić je ziemią. Na koniec warto wyrównać krawędzie trawnika i nadać murawie preferowany kształt za pomocą nożyka lub szpadla. Brzegi trawnika z rolki są szczególnie narażone na wysychanie, dlatego powinniśmy obsypać je ziemią. 

Inne artykuły:  Choroby pomidorów powodujące zwijanie się liści - jak z nimi walczyć?

   

Świeżo założony trawnik z rolki należy obficie, równomiernie podlać wodą, by nie dopuścić do przesuszenia darni. Nawadnianie trzeba kontynuować codziennie przez okres od ok.2 do 4 tygodni (w zależności od warunków atmosferycznych). Trawa z rolki wymaga 10-15 l wody/m2. Podlewanie najlepiej wykonywać strumieniem rozproszonym (np. przy użyciu zraszacza). Aby odpowiednio nawodnić trawnik woda musi dotrzeć do warstwy ziemi znajdującej się pod trawą z rolki.

   

Zaraz po rozłożeniu trawy z rolki należy unikać chodzenia po murawie. Z intensywnym użytkowaniem (np. rekreacyjnym) lepiej wstrzymać się, aż upłynie kilka tygodni od montażu. Trawnik z rolki zwykle nadaje się do użytku po upływie 2-3 tygodni. Pierwsze można przeprowadzić, gdy źdźbła osiągną wysokość około 10 cm. Wówczas przycinamy około 1/3 wysokości trawy. Nie krócej niż na około 5-6cm.

    

Układanie trawy z rolki – samodzielnie czy z pomocą firmy ogrodniczej?

   

Choć montaż trawy z rolki nie jest skomplikowany, samodzielne przeprowadzanie wszystkich prac nie zawsze okazuje się dobrym rozwiązaniem. Jeśli nie mamy wprawy w pracach ogrodniczych lub chcemy założyć murawę na terenie wymagającym kompleksowej modernizacji, możemy skorzystać z usług profesjonalnych firm ogrodniczych, które oferują trawę z rolki wraz z montażem. Fachowa ekipa pomoże nam w przygotowaniu ziemi pod trawnik, oczyszczeniu terenu z chwastów czy pozostałości budowlanych, montażu siatki na krety i instalacji nawadniających, wyrównaniu terenu i ułożeniu rolek. Dzięki temu nasz zielony dywan przez długie lata będzie prezentował się zachwycająco.