Gdy urządzasz jadalnię, pierwszym meblem nad którym się zastanawiasz jest stół. Rzeczywiście, ze względu na przeznaczenie tego pomieszczenia, stół jest w nim sercem i od tego, czy dobrze go wybierzemy zależy nasz komfort i zadowolenie gości. I nie chodzi tu wyłącznie o względy wizualne, równie ważna jest funkcjonalność i podstawowe parametry, a także jakość wykonania i rodzaj użytych do jego produkcji materiałów. Główny problem pojawia się już na etapie sprecyzowania, jak wielki stół jest nam potrzebny. Na samym początku zatem zastanów się nad swoimi potrzebami i możliwościami pomieszczenia, w którym stół ma być ustawiony.

Dylematy związane z wyborem idealnego stołu

Wybór najodpowiedniejszego stołu do jadalni może być sporym wyzwaniem, zwłaszcza wtedy, gdy nie mamy sprecyzowanych potrzeb i oczekiwań. Łatwo wtedy o nieprzemyślany zakup, który w efekcie nie spełni swojej funkcji. Jeśli wybierzemy zbyt duży stół do niewielkiego pomieszczenia, zagracimy je i osiągniemy efekt przytłoczenia. Zbyt mały stół natomiast może się okazać zbyt ciasny, ponieważ nie pomieści wszystkich gości. Warto zatem przy zakupie brać pod uwagę zarówno wielkość jadalni, jak i styl życia domowników. Jeśli bowiem rzadko organizujemy przyjęcia w domu, a częściej zapraszamy rodzinę i znajomych do restauracji, nie ma sensu inwestować w droższy, większy stół, który tylko zajmie większą powierzchnię.

Duży stół vs mały stół

Wydaje się, że im większy stół w jadalni, tym lepiej. Faktycznie, większy rozmiar stołu do jadalni, tym więcej osób pomieści i tym bardziej komfortowe korzystanie z niego. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy nasza jadalnia jest niewielkich rozmiarów, by pomieścić większy mebel i wszystkich gości. Niewielki metraż pomieszczenia wymaga dostosowania do niego rozmiarów mebli. Bardzo ważną sprawą przy tym jest kształt stołu. Pamiętajmy, że stół okrągły będzie potrzebował więcej miejsca niż stół prostokątny, nawet jeśli jest rozkładany. Jego szerokość bowiem jest niemal dwukrotnie większa niż w przypadku stołu prostokątnego, a poza tym, ze względu na komfort użytkowania – nie można go ustawić wzdłuż ściany. Jeśli dysponujemy mniejszą powierzchnią, znacznie praktyczniejszym wyborem będzie rozkładany stół prostokątny.

Inne artykuły:  Jak można poprawić komfort swojego snu?

Równie ważną kwestią, co wielkość stołu, jest jego konstrukcja. Zwróć uwagę na umiejscowienie podpory – najlepszym wyborem będzie centralna pojedyncza noga, która nie będzie przeszkadzała osobom siedzącym przy stole – mamy wówczas możliwość ulokowania gości również z boku stołu, co znacznie zwiększa możliwości rozsadzenia poszczególnych osób.

Jeśli jesteś singlem i rzadko zapraszasz gości, możesz całkowicie zrezygnować z jadalni, a posiłki spożywać na blacie kuchennym. Jeśli nie dysponujesz wolną powierzchnią na istniejącym blacie, możesz go przedłużyć lub zdecydować się na niewielką wyspę kuchenną, oddzielającą część kuchenną od salonu. Dodatkowo, można umieścić w salonie bezpośrednio przy sofie lub narożniku niewielki stolik kawowy.

Drewniany stół vs stół z płyty

Wybór materiału, z którego wyprodukowano stół do jadalni ma kluczowe znaczenie dla jego trwałości. Bardzo ważnym czynnikiem, decydującym o tym wyborze, jest samo wnętrze i rodzaje mebli, które się w nim znajdują. Jeśli w jadalni planujemy również ustawić kredens lub komodę z drewna, powinniśmy również wybrać stół z litego drewna. Oczywiście, zakup ten wiąże się z koniecznością poniesienia większych kosztów. Zdecydowanie tańszym rozwiązaniem będzie zakup stołu z płyty wiórowej, który może być dodatkowo wzbogacony o szklany blat lub metalowe elementy wykończeniowe, na przykład nogi. Obecnie produkowane stoły z płyty charakteryzuje duża trwałość i odporność na uszkodzenia i zarysowania. Specjalnie laminowany blat jest łatwy w utrzymaniu czystości, a w razie jego zabrudzenia, wystarczy użyć miękkiej szmatki nasączonej wodą lub specjalnym preparatem pielęgnacyjnym.

Inne artykuły:  Nowoczesne rolety i minirolety - gdzie kupić w Legnicy?