Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Końcówka zimy to najlepszy czas, by przygotować Wasze tunele foliowe do nowego sezonu. Pomożemy Wam w przygotowaniach i odpowiednim zagospodarowaniu namiotu, by już wkrótce cieszyć się zdrowymi i pysznymi warzywami.
Kiedy zacząć przygotowywać tunel foliowy?
Przygotowania możesz rozpocząć wraz z ustąpieniem przymrozków, a prace prowadzić przez cały sezon aż do początku zimy. Uprawa roślin w ogrodniczym namiocie foliowym nie wymaga w pełni sprzyjających warunków pogodowych.
Od czego zacząć przygotowania?
Najlepiej od dokładnego sprawdzenia stanu posiadanych namiotów foliowych i ich dezynfekcji. Należy uważnie przyjrzeć się folii, czy nie jest uszkodzona. W razie zauważenia pęknięć trzeba ją wymienić lub posklejać. To ważne, ponieważ szczelność osłon jest kluczowa dla efektywności upraw. Obejrzyjcie także wszystkie elementy konstrukcyjne – czy nie połamały się albo nie skorodowały. Zardzewiałe miejsca należy oczyścić i zabezpieczyć. Jeśli zniszczenia są rozległe, warto rozważyć zakup nowego namiotu. Ceny tuneli foliowych ogrodniczych o wymiarach 2×3 m zaczynają się już od niespełna 300 zł. Ważne, by kupowany model posiadał otwierane okna z moskitierami, co zapewni ochronę przed szkodnikami oraz szybką i efektywną cyrkulację powietrza. Takie gotowe tunele foliowe kupisz na Dollo.
Gdzie rozłożyć tunel foliowy?
Nieuszkodzony i czysty ogrodniczy namiot foliowy możecie teraz rozłożyć – koniecznie w miejscu nasłonecznionym (kierunek wschód-zachód), ale chronionym przed silnymi wiatrami. Zwróćcie uwagę, czy budynki i drzewa na działce nie zacieniają tunelu. Wymóg dobrego nasłonecznienia nie dotyczy uprawiania grzybów oraz roślin cieniolubnych, potrzebujących wysokiej wilgotności. Najlepiej co kilka sezonów zmieniać lokalizację tunelu na działce. Jeśli nie macie takiej możliwości, zaleca się wymianę samej gleby.
Jaką ziemię do tunelu foliowego wybrać?
Gleba pod tunelem foliowym powinna być żyzna, wzbogacona w materię organiczną, średnio wilgotna i dopasowana pod względem składu do rodzaju uprawianych roślin. Dobrze sprawdzi się m.in. ziemia torfowa. Jeśli nie macie w tym obszarze zbyt dużego doświadczenia, podczas robienia zakupów w sklepie ogrodniczym poproście sprzedawcę o pomoc w doborze optymalnego podłoża. Pamiętajcie też o odchwaszczeniu gleby.
W jaki sposób zagospodarować tunel foliowy?
Dostępne na rynku tunele foliowe umożliwiają elastyczne zagospodarowanie przestrzeni. Przede wszystkim zastanówcie się, co chcecie uprawiać pod namiotem. Do wydzielania stref służą plastikowe kontenery, meble, stoły i ławy. Pamiętajcie, by rośliny nie przeszkadzały sobie nawzajem, np. w dostępie do światła. Szkodliwe jest także zbyt gęste sadzenie pod osłonami. Wiele roślin, m.in. pomidory, brokuły, kalafior, bakłażan i papryka, potrzebuje sporo przestrzeni do rozwoju i oddychania. Jeśli nie zapewnicie im takich warunków, ich stan szybko się pogorszy.
Napisz pierwszy komentarz.