Budowa własnego domu jest bardzo wymagająca, ale nie mniej frasującą częścią tej zabawy może okazać się budowa tarasu. Domek jednorodzinny wyposażony w piękny, przestronny taras prezentuje się wspaniale, dlatego warto zainwestować trochę wysiłku oraz wkładu finansowego, aby finalnie mieszkanie wyglądało „jak z obrazka”. Taras ma z pewnością wiele estetycznych walorów, ale może pełnić również ważne funkcje rekreacyjne, co z pewnością podczas letnich wieczorów doceni cała rodzina.

Ważna decyzja: taras z zadaszeniem czy bez?

Przed rozpoczęciem prac budowlanych związanych z budową tarasu przy domu warto odpowiedzieć sobie na pytanie dotyczące zadaszenia. Taras bez dachu ma swoje walory i zalety, ale takie również występują, jeżeli wybierzemy opcję z zadaszeniem.

Rezygnacja z dachu oznacza przede wszystkim większy dopływ światła – zarówno na samym tarasie, jak i wewnątrz domu w pomieszczeniu, które bezpośrednio przylega do tarasu. Brak dachu będzie świetnym rozwiązaniem, jeżeli taras ma służyć do spędzania czasu na słońcu np. poprzez opalanie się czy w sytuacji, kiedy bezpośrednim pomieszczeniem przylegającym do tarasu jest kuchnia.

Gotowanie w zacienionym wnętrzu może okazać się bardzo niekomfortowe. Budowa dachu nad tarasem pozwala jednak na większą ochronę mebli tarasowych oraz na spędzanie czasu na dworze nawet podczas deszczu. Wspólny obiad latem podczas deszczowej pogody będzie w takim przypadku możliwy do zorganizowania na płytkach tarasowych. Z drugiej strony jednak dach ogranicza widok na ogród oraz niebo. Kompromisem może być tutaj zastosowanie okien w dachu tarasowym.

Inne artykuły:  W jakiej odległości sadzić tuje szmaragdowe?

Meble do tarasu – elegancja, praktyczność i wygoda

Obecnie można znaleźć wiele rodzajów mebli, które z powodzeniem sprawdzą się na tarasie. Warto jednak pamiętać, że dobór akcesoriów na taras wymaga spełnienia przynajmniej kilku wymagań. Meble tarasowe powinny być praktyczne i wytrzymałe. Stojące na dworze meble są narażone na zmienne warunki atmosferyczne, działanie wiatru, opadów deszczu oraz śniegu i na innego rodzaju czynniki zewnętrzne. Z uwagi na to warto dobrać naprawdę solidne meble. Ważne jest równocześnie także to, aby był to wygodny komplet, ponieważ taras zazwyczaj służy do odpoczynku.

Elegancki zestaw mebli tarasowych pozwoli na doskonałe wypełnienie wnętrza. Funkcjonalny stół razem z kanapą i fotelami w kolorze szarym będzie dobrze sprawdzał się na tle zielonego ogródka, choć równie dobrym wyborem mogą być meble drewniane lub wiklinowe. Zadaszony taras oznacza jeszcze opcji – meble nie będą wówczas tak narażone na warunki atmosferyczne, przez co nawet odpowiednio ustawiona i zabezpieczona kanapa w stylu salonowym może okazać się dobrym wyborem.

Dekoracje na tarasie: na co postawić?

Sprawdź również zastosowania mebrany EPDM w hydroizolacji: https://budmech.pl/obszary-dzialalnosci/systemy-hydroizolacji/produkty/membrany-hydroizolacyjne/membrany-epdm/

Budując taras od podstaw, warto pamiętać, że meble nie stanowią jedynego elementu, który składa się na wypełnienie przestrzeni. Ważną rolę odgrywają tutaj również dodatki. Na tarasie bez zadaszenia latem dobrze sprawdzi się parasol. Ważny element stanowią barierki, które powinny stanowić spójną całość z podłożem, jakie zostało zastosowane na tarasie.

Inne artykuły:  Ogrodzenie z bloczków betonowych – rozwiązanie tymczasowe lub na stałe

Krata w roli ogrodzenia tarasu pozwala na zasadzenie róży pnących, które w okresie kwitnienia mogą wspaniale się prezentować. W przypadku barierek kolumnowych dobrym wyborem będzie ustawienie kwiatów w długich stojących donicach. Aranżacja tarasu w stylu nawiązującym do boho pozwala na zastosowanie delikatnych firanek przy balustradzie, które ciekawie wyglądają.