Pleksi, czyli inaczej polimetakrylan metylu to swego rodzaju przełomowy krok, który od kilku dekad zdefiniował nowe podejście do reklamy, ale nie tylko. Jest to tworzywo, znane także pod nazwą szkła akrylowego i to właśnie to potoczne nazewnictwo w pełni pokazuje jego możliwości zastosowań. Stosuje się go w różnego rodzaju aranżacjach, w których szkło byłoby zbyt niebezpieczne albo łatwo byłoby je uszkodzić.

Pleksi jest dużo lżejsza od szklanych tafli, a na dodatek można z nią robić o wiele więcej. Niestety cięcie pleksi, aby zrobić z niej potrzebne nam przedmioty czy wyposażanie jest dosyć trudnym zabiegiem. Łatwo o jej uszkodzenia i pęknięcia przy naruszaniu w taki sposób jej struktury. Dlatego też usługi cięcia pleksi odpowiednimi narzędziami są wyjątkowo pożądane.

Cięcie pleksi w zależności od grubości i pożądanego kształtu

Najczęściej wykorzystuje się tafle pleksiglasu o grubości 1,2 lub 4 milimetry, choć dostępne są nawet takie o 20 milimetrach. Cięcie pleksi o małej grubości może być możliwe do wykonania w domu, jednak należy się liczyć z jej ewentualnym uszkodzeniem. Jako że jest to tworzywo sztuczne, często wykorzystuje się opcję przecinania jej za pomocą gorąca. Stosuje się rozgrzany nóż lub drut. Jednak w przypadku grubszych arkuszy może to być niewystarczające. No i przede wszystkim, co robić, jeżeli potrzebujemy fantazyjny kształt szkła akrylowego?

Czasami wspomina się o cięciu pleksi wyrzynarką, ale też nie jest to dobry pomysł. Nacisk i drgania, a do tego ogromna ilość niebezpiecznych drzazg powstałych przy tego typu próbach bynajmniej nie zachęca. Pod wpływem brzeszczotów o zbyt dużych zębach plexi po prostu się połamie, bo jest materiałem, który wtopi się w ostrze, a jednocześnie nie jest zbyt elastyczny. Może więc warto oddać pleksi do pocięcia specjalistom?

Inne artykuły:  Spawarka Sherman - charakterystyka

Cięcie pleksi ploterem

Cięcie pleksi za pomocą ploterów to najlepszy sposób na obróbkę pleksi. A tych też mogą być różne rodzaje w zależności od potrzeb. Stosuje się plotery laserowe, które doskonale zdają egzamin zarówno przy mniej, jak i bardziej fantazyjnych kształtach. Ponadto może też poddać pleksi obróbce za pomocą ploterów frezujących, które jak sama nazwa mówi, nie tylko wytną za pomocą frezu odpowiedni kształt, ale mogą też tworzyć na jej powierzchni różnego rodzaju wzory.

W miejscach oferujących profesjonalne cięcie pleksi można spotkać się także z wieloma innymi usługami związanymi z obróbką tego typu materiału. Między innymi z gięciem pleksi oraz klejeniem szkła akrylowego.