Site icon Wszystko do budowy domu – Portal Budowlany

Czy warto zdecydować się na elektryczne ogrzewanie podłogowe?

Czy warto zdecydować się na elektryczne ogrzewanie podłogowe?

Czy warto zdecydować się na elektryczne ogrzewanie podłogowe?

Zapewnienie ciepła w domach wymaga zastosowania odpowiednich urządzeń grzewczych. Obok standardowych systemów można pokusić się o nowoczesne rozwiązania elektryczne, w tym również o ogrzewanie podłogowe elektryczne. Czym się ono wyróżnia i kiedy warto zdecydować się właśnie na taką opcję? O tym napiszemy w dalszej części artykułu.

Czym jest ogrzewanie podłogowe elektryczne?

Ogrzewanie podłogowe coraz częściej stosuje się zamiast klasycznego systemu konwektorowego. Niekiedy oba rozwiązania uzupełniają się wzajemnie, by zawsze zapewnić optymalne warunki cieplne we wnętrzach.

Jakie produkty podłogowe są do wyboru? Można zdecydować się na system podłogowy wodny (z rozbudowaną siecią rurek, w których krąży woda, oddająca ciepło do wnętrza).

Innym rozwiązaniem jest ogrzewanie elektryczne. W tym przypadku zamiast rurek podpiętych do pompy ciepła, montuje się pod wierzchnią warstwą podłogi maty z kablami grzewczymi, które zasila się z domowej sieci energetycznej. Żadne dodatkowe akcesoria i osprzęty (poza termostatem z opcją regulowania ustawień) nie są potrzebne.

Gdzie można je zamontować?

Ogrzewanie podłogowe elektryczne, jak choćby rozwiązania dostępne na: Econovli.pl, nadaje się do wykorzystania w różnych typach pomieszczeń mieszkalnych. Można zdecydować się na wprowadzenie mat grzewczych w salonach, sypialniach i pokojach dziecięcych, by zapewnić optymalny rozkład temperatury o każdej porze dnia lub nocy. Świetnie sprawdza się również w łazienkach, gdzie gwarantuje komfort ciepłych stóp, co przydaje się zwłaszcza tuż po wyjściu spod prysznica lub z wanny.

Rozwiązania elektryczne da się zastosować przy różnych opcjach wykończenia podłogi. Nadają się do użytkowania z płytkami ceramicznymi i kamiennymi posadzkami, które dobrze przewodzą ciepło i długo utrzymują temperaturę. Da się też połączyć je z wykładzinami, panelami i parkietami, jeśli tylko produkt wykończeniowy jest przystosowany do użytkowania z ogrzewaniem podłogowym.

Wydajność systemu elektrycznego, czyli ciepła podłoga w domowych wnętrzach

Nowoczesne urządzenia grzewcze elektryczne idealnie sprawdzają się w budownictwie o dobrej termoizolacyjności jako wydajne ogrzewanie główne lub uzupełniające. Nie trzeba przeprowadzać skomplikowanych prac projektowych ani remontowych. Rozwiązanie jest też tańsze na etapie zakupu i instalacji niż większość innych produktów.

Dodatkowo, jego przewaga wynika z ogólnej dostępności do prądu. Jeśli też wybierze się odpowiednią taryfę u operatora sieciowego (taryfa dwustrefowa, z tanią energią w nocy), dostarczającego prąd, lub korzysta się ze źródeł odnawialnych (np. fotowoltaiki) można zyskać racjonalne cenowo ogrzewanie do wszystkich domowych wnętrz.

Największe zalety ogrzewania podłogowego elektrycznego

Ogrzewanie elektryczne wyróżnia się niskimi kosztami na etapie zakupu i montażu, ale też późniejszej konserwacji. W odróżnieniu od wielu innych urządzeń kable grzewcze odznaczają się wysoką trwałością i bezawaryjnością. Nie wymagają przeprowadzania regularnych inspekcji, co obniża koszty eksploatacyjne. W całym systemie występuje też tylko jeden wymienny element – termostat. Rozwiązanie nie potrzebuje systemu wentylacyjnego, przewodów kominowych ani przeznaczania całego pomieszczenia na kotłownię.

Produkty elektryczne podłogowe to też spora oszczędność przestrzeni we wszystkich domowych wnętrzach. Niemal całość instalacji kryje się bowiem pod powierzchnią podłogi, co zwiększa ustawność przestrzeni i podnosi bezpieczeństwo jej użytkowania, choćby w pokoju dziecięcym (maluch nie uderzy się o grzejnik, ani nie oparzy o rozgrzaną konstrukcję). Nie zapominajmy też, że ogrzewanie podłogowe to idealny rozkład temperatury (cieplej przy podłodze) oraz brak intensywnej rotacji powietrza i roztoczy, co sprzyja alergikom.

Precyzyjne sterowanie temperaturą oraz możliwość podłączenia rozwiązania do zdalnego sterowania instalacjami domowymi w ramach Smart House dodatkowo obniża koszty związane z użytkowaniem ogrzewania elektrycznego oraz podnosi wygodę codziennego funkcjonowania.

Nowoczesny sposób na ciepłe wnętrza

Ogrzewanie podłogowe elektryczne zyskuje na popularności w ostatnim czasie. Chętnie korzysta się z niego w domach i mieszkaniach jako opcji głównej lub wspomagającej. Warto przyjrzeć mu się lepiej, by sprawdzić, czy nie przyda się dla zapewnienia komfortu również w naszych wnętrzach.

Exit mobile version