Lampy elewacyjne to nie tylko praktyczny dodatek aranżacyjny, ale też osobliwa dekoracja. Doświetla miejsce przed domem i samą elewację, dzięki czemu można swobodnie poruszać się po zmroku.

Lampy zewnętrzne – rodzaje i możliwości aranżacyjne

Lampy elewacyjne mogą mieć różne kształty i źródła światła. Najczęściej stosuje się kinkiety, które doświetlają strefę drzwi i numer domu. Umieszczone po obydwu stronach wyglądają elegancko i estetycznie. Kinkiety mocuje się również wzdłuż linii schodów. Tego typu lampki mogą być bardzo dekoracyjne, np. postarzane i wprowadzać efekt dworskości. Natomiast nowoczesne kinkiety mają fantazyjne kształty lub minimalistyczną formę.

Drugi rodzaj lamp elewacyjnych stanowią plafony i rozłożyste plafoniery, które montuje się na dachowej podbitce. W takiej lokalizacji sprawdzą się również taśmy lub oczka LED. Nie zajmują wiele miejsca i mimo skromnego wyglądu prezentują się nietuzinkowo.

Rzadziej na elewacjach domów znajdują się lampy wiszące. Są bardzo reprezentacyjne, dlatego jeśli zależy Ci na efektownym dekorze, to dobry wybór. Ciekawie wyglądają lampy na łańcuszkach lub delikatnych stalowych linkach. Tworzą szczególny klimat, szczególnie wtedy, gdy dają ciepłe, żółte światło.

Na co zwracać uwagę przy wyborze lamp elewacyjnych?

Lampa zewnętrzna musi być przede wszystkim odporna na czynniki atmosferyczne, takie jak deszcz czy słońce. Nieszczelność klosza powoduje często zamoczenie instalacji elektrycznej lub uszkodzenie samej żarówki. Zwracaj również uwagę na jakość materiałów, z których zrobiona jest lampa. Nie może być za delikatna. Mocny wiatr lub bardzo niskie temperatury mogą uszkodzić klosz lub spowodować jego wypłowienie.

Inne artykuły:  W jakiej odległości sadzić tuje szmaragdowe?

Kolejna istotna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę, to czujnik ruchu. Oświetlenie na fotokomórkę, które włącza się automatycznie, to duże udogodnienie. Otwieranie zamka do drzwi nocą czy przejście od furtki do wejścia po zaświeceniu lampy nie będzie stanowić żadnego problemu. Takie oświetlenie wpływa też na poczucie bezpieczeństwa domowników. Żadna niepożądana osoba nie wejdzie na posesję niezauważona. Alternatywnym rozwiązaniem są lampy z czujnikiem zmierzchu, które również ułatwiają poruszane się po podwórku.

Lampy elewacyjne dopasowane do stylu domu komponują się z nim bardzo dobrze. Zanim wybierzesz dla siebie odpowiedni model, przejrzyj kilka dobrze zaopatrzonych sklepów z oświetleniem: https://abanet.pl/151-lampy-elewacyjne

Dopasuj lampę pod względem stylistyki, koloru i gabarytów, aby zyskać designerski i estetyczny dekor.