Sadzenie wszelkich roślin, krzewów lub drzew wymaga zbadania gleby. Ponieważ na jednej glebie rośliny mogą rosnąć nierównomiernie: niektóre będą rosły dobrze, a niektóre w ogóle nie będą rosły. I to zależy od stanu gleby lub jej kwasowości. Laicy na pewno będą zadawać pytanie, jak sprawdzić kwasowość gleby? Na rynku dostępne są różne urządzenia do mierzenia pH gleby, ale istnieje również wiele domowych sposobów na określenie jej kwasowości.

Rodzaje kwasowości gleby

Kwasowość gleby jest ważnym wskaźnikiem analizy gleby. Wyraża się to wartością pH w jednostkach od 0 do 14.

Kwasowość gleby można podzielić na trzy rodzaje:

  • Lekko kwaśne (powyżej pH 7, na przykład pH 9)
  • Obojętne (pH 7)
  • Kwaśne (poniżej pH 7, na przykład pH 4)

Kwasowość zależy od obecności oraz ilości wapna w ziemi. Jeśli w glebie jest mało wapna, ziemia staje się kwaśna. Większość roślin najlepiej rośnie, gdy gleba jest obojętna lub lekko kwaśna.

Inne artykuły:  Ogrodzenia bez podmurówki - sposoby na płot bez fundamentów
jak zmierzyć ph gleby
fot. Czy zastanawiałeś się kiedyś jak zmierzyć ph gleby ?

Jaka gleba, dla jakich roślin?

Jak sprawdzić ph gleby? Można rozpoznać odczyn ziemi po roślinach, które na niej rosną. Trzeba wiedzieć, że różne rośliny i warzywa preferują różny skład gleby.

Na glebach neutralnych rosną:

  • Warzywa: burak, kapusta, czosnek, cebula
  • Rośliny: koniczyna, powój.

Na lekko kwaśnych glebach rosną:

  • Warzywa: ogórki, bakłażany, groch, cukinia, ziemniaki
  • Kwiaty: róże, chryzantemy, rumianek

Na glebach kwaśnych rosną:

  • Warzywa: pomidory, marchew, dynia
  • Rośliny: pietruszka, szczaw, babka lancetowata.

Jak zbadać kwasowość gleby domowym sposobem?

Do badania kwasowości gleby można użyć specjalnego urządzenia: miernika kwasu lub wskaźników. Ale w domu można określić kwasowość gleby na dwa sposoby. Aby to zrobić, będzie potrzebny ocet i sok winogronowy.

Jak sprawdzić odczyn gleby za pomocą octu?

Konieczne jest polanie garści ziemi kilkoma kroplami zwykłego octu. Jeśli ziemia zaczyna się gotować się i pojawiają się na niej małe pęcherzyki, gleba jest neutralna i niekwaśna, co oznacza, że zawiera normalną ilość wapna.

jak sprawdzić odczyn gleby
fot. Jak prawidłowo sprawdzić odczyn gleby w ogrodzie ?

Jak sprawdzić ph ziemi z użyciem soku winogronowego?

Trzeba wziąć szklankę soku winogronowego i umieścić trochę ziemi w szklance. Jeśli sok zmieni kolor i przez długi czas będą pojawiały się pęcherzyki na powierzchni, wówczas gleba jest neutralna.

Jak zbadać ph gleby za pomocą polnych roślin?

Można określić poziom pH przez rośliny polne, zioła rosnące na glebie. Na kwaśnej glebie, babka, skrzyp, chaber, wrzos czują się dobrze. Lekko kwaśne gleby umożliwiają również dobry wzrost takich roślin jak: lucerny, rdestu ptasiego, ptasie ziele, łopian, osty, dzikiej róży. Pokrzywa, koniczyna, komosa ryżowa i powój dobrze rosną na glebie alkalicznej.

Inne artykuły:  Jak można użyć w praktyce szamba betonowe 10m3?

Jak sprawdzić ph gleby z użyciem wskaźników lakmusowych?

Korzystanie ze wskaźników lakmusowych, jako miernika kwasowości gleby jest bardzo prostą metodą. Opiera się na zasadzie reakcji chemicznej badanej gleby z substancjami odczynnikowymi. W tym celu używane są specjalne paski testowe do określania kwasowości gleby. Odczynniki substancji umieszczane są na papierku lakmusowym. Można je kupić w dowolnej aptece lub sklepie ogrodniczym. Jak stosować lakmusowe paski: kilka próbek ziemi pobiera się z podłoża i zawija oddzielnie w grubą tkaninę.

Co więcej, w kubkach z czystą wodą destylowaną umieszczane są grudki materiału, zgodnie z zasadą: każda bryła w oddzielnym kubku. Stosunek wody i gleby powinien być mniej więcej taki sam. Po 5 minutach w każdym pojemniku umieszcza się czyste paski lakmusowe, aby zmierzyć kwasowość gleby. Czas trwania procedury nie przekracza 3 sekund. Po usunięciu pasków należy porównać je ze skalą kwasowości, która jest dołączona do wskaźników lakmusowych. Ta metoda jest najłatwiejsza do określenia kwasowości gleby.

jak sprawdzić ph gleby
fot. Czy istnieje jedna metoda na to jak sprawdzić ph gleby?

Jak zbadać ph ziemi za pomocą czerwonej kapusty?

Do badania trzeba będzie użyć bulionu z czerwonej kapusty. Konieczne jest przygotowanie główki kapusty i posiekać ją w dowolny sposób. Następnie  powstałą masę umieszcza się na 10 minut we wrzącej wodzie destylowanej. Substancja jest gotowa. Ma neutralne pH. Aby określić poziom ph gleby, niewielką objętość bulionu i pół łyżki gleby umieszcza się w dwóch pojemnikach. Jeśli jest kwaśna, odcień będzie różowy, jeśli jest alkaliczna ciemnozielony lub niebieski. Aby zweryfikować przygotowanie bulionu z czerwonej kapusty, w dwóch oddzielnych łyżkach bulionu, trzeba dodać ocet i sodę. W łyżce octu woda zmieni kolor na różowy i na łyżeczkę z sodą kolor niebieski lub zielony.

Inne artykuły:  Jak zrobić taras

Jak zmierzyć ph ziemi za pomocą specjalnego urządzenia?

Za pomocą specjalnego urządzenia można dowiedzieć się, czy gleba jest kwaśna lub alkaliczna. Urządzenia zawierają sondę, katody i interfejs. Sonda jest zanurzona w glebie na minutę. Urządzenie do określania kwasowości za pomocą naładowanych katod porównuje ilość jonów wodorotlenkowych i cząstek wodoru. Wszystkie wyniki są wyświetlane na interfejsie. Dzięki temu można szybko i łatwo sprawdzić stan gleby w dowolnej części ogrodu.

Jak sprawdzić odczyn gleby za pomocą kwasu solnego?

Często ogrodnicy, przed sadzeniem drzew w ogrodzie, sprawdzają odczyn glebę kwasem solnym. Dzięki tej substancji można określić obecność wapna w glebie i dowiedzieć się, czy gleba jest alkaliczna. Aby to sprawdzić, należy wykopać dziurę, do której wylewa się trochę kwasu solnego (5%). Syk wskazuje na wystarczającą obecność wapna w glebie. Jeśli reakcja nie nastąpi, kwasowość ziemi jest podwyższona.

Jak sprawdzić ph gleby – Wniosek

Zawsze warto znać kwasowość gleby. Faktem jest, że kwaśna gleba jest mniej płodna niż neutralna, wiele warzyw i owoców słabo na niej rośnie. Ale są warzywa i rośliny, które wręcz przeciwnie, kochają kwaśną ziemię. Dlatego należy się starać, aby gleba była użyteczna dla każdej rośliny lub warzywa. Kwasowość gleby można zmienić samodzielnie. Aby zmniejszyć kwasowość gleby można wykonać wapnowanie, ale najwygodniej jest przeprowadzić to jesienią. Aby zwiększyć kwasowość gleby można użyć nawozów, siarki, kefiru i igieł sosnowych. Wystarczy polać rośliny taką kompozycją.