Na zadaszenie tarasu czas jest zawsze dobry. Warto o tym pomyśleć z pewnością na etapie budowy domu, jednak jeśli już się wprowadziliśmy – nic straconego. Nowoczesne rozwiązania w tym zakresie są szybkie w montażu i można po nie sięgnąć nawet tuż przed rozpoczęciem sezonu letniego. A do korzyści płynących z takiego rozwiązania nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Odpowiednio dobrana konstrukcja pozwoli nam częściej korzystać z tarasu – w pogodę i niepogodę. Jakie zadaszenie będzie jednak najlepsze? Porównujemy zadaszenia poliwęglanowe, tradycyjne markizy oraz lekkie żagle ogrodowe.

Lekka aranżacja z żaglem

Żagiel to propozycja szybka i łatwa w montażu, stosunkowo tania i prezentująca się lekko, zwiewnie i bardzo estetycznie. Jeśli zależy nam na takiej właśnie aranżacji naszego tarasu, rozwiązanie to będzie z pewnością warte rozważenia. Żagle ogrodowe różnią się materiałem, z jakiego są wykonane (tkaniny, tworzywa sztuczne, w tym siatka PCV oraz poliester), kształtem oraz rozmiarami. Wybór optymalnego rozwiązania nie powinien sprawić trudności, jednak nie będzie to wariant „szyty na miarę”. Dodatkowo, pamiętajmy, że żagiel z tkaniny oraz siatki PCV osłoni nasz taras jedynie przed nadmiarem słońca. Jeśli zależy nam także na ochronie przed deszczem, konieczny będzie montaż żagla z tkaniny poliestrowej o wysokiej gramaturze, która po pierwsze jest opcją droższą, a po drugie, trudniej będzie nam tutaj uzyskać klimatyczny, zwiewny nastrój wprost ze śródziemnomorskich aranżacji.

Inne artykuły:  Drewniane domki ogrodowe - Twój urokliwy azyl na świeżym powietrzu

Pamiętajmy, że wybierając tańsze rozwiązanie żagiel będzie najprawdopodobniej blaknąć lub żółknąć pod wpływem działania promieniowania UV, dlatego niemal co sezon konieczna jest jego wymiana na nowy – dla zachowania estetyki rozwiązania. Poza tym to raczej niestabilna konstrukcja – silny wiatr może zerwać żagiel, dlatego w przypadku wietrznej aury czasem trzeba będzie żagiel zdemontować.

Zadaszenia poliwęglanowe

Zadaszenia z poliwęglanów to przede wszystkim rozwiązanie, które bez problemu dopasujemy do indywidualnych potrzeb. Możliwość swobodnego przycinania poliwęglanu na dach od MetalGum oraz modułowa konstrukcja daszków sprawiają, że jest to propozycja nad każdy taras, a także balkon, czy drzwi. Jeśli poszukujemy rozwiązania na długie lata użytkowania – zadaszenie poliwęglanowe z pewnością nas nie zawiedzie. Zadaszenie będzie odporne na oddziaływanie czynników atmosferycznych, w tym promieniowania słonecznego, deszczu, śniegu i gradu, a także silnego wiatru. Do zalet rozwiązania z pewnością należy zaliczyć także jego „bezobsługowy” charakter. Zadaszenie nie wymaga konserwacji, czy szczególnej pielęgnacji. Do utrzymania konstrukcji w czystości wystarczy woda pod ciśnieniem, a najczęściej i tak w tego typu zadaniu wyręczy nas deszcz. Podobnie prezentuje się kwestia montażu – nawet nie posiadając doświadczenia w takich pracach, każdy poradzi sobie z zadaniem samodzielnie (odpada koszt zatrudnienia ekipy montażowej) i to w zaledwie dwie – trzy godziny. Demontaż podczas niepogody, czy poza sezonem nie będzie konieczny. Zadaszenia z poliwęglanów to propozycja całoroczna.

Jak wygląda tutaj kwestia estetyki? Zadaszenia z poliwęglanów są lekkie i transparentne zatem nie przytłaczają tarasu i pozwalają tworzyć jasne, przytulne aranżacje. Jeśli jednak nasz taras jest mocno nasłoneczniony, warto wybrać tutaj zadaszenie z mlecznego poliwęglanu, który doskonale rozprasza światło i będzie zapobiegał dzięki temu zbytniemu nagrzewaniu się tarasu. Na koniec warto dodać, że zadaszenia poliwęglanowe doskonale komponują się zarówno w nowoczesną, jak i klasyczną architekturą, zatem to propozycja bardzo uniwersalna.

Inne artykuły:  Powody, dla których warto zainwestować w grys ogrodowy

Romantyczna markiza dla tradycjonalistów

Decydując się na markizę zyskujemy przede wszystkim interesujący wybór kolorów i wzorów zadaszenia – dzięki temu stworzymy klimatyczny nastrój na tarasie i stworzymy klasyczną jego aranżację. Poza tym warto zastanowić się nad sposobem sterowania markizą – tradycyjnym, choć nieco uciążliwym na korbkę, lub wygodnym, niestety droższym – automatycznym. Na uwagę zasługują tutaj przede wszystkim rozwiązania z czujnikami wiatru, które automatycznie zwijają markizę podczas zbyt silnych podmuchów. Dzięki temu zyskamy pewność, że markiza przetrwa niejeden sezon. Ta wersja zadaszenia prezentuje się efektownie i jest wygodna w użytkowaniu, jednak montaż i eksploatacja to już nieco wyższy koszt