Osuszanie, czyszczenie, schładzanie – wszystkie tego typu czynności przemysłowe mogą być wykonywane szybciej i efektywniej, jeśli użyjemy do tego odpowiedniej dyszy powietrznej. Dowiedzmy się, czym są te elementy i o czym warto pamiętać, dokonując ich zakupu.
Dysza powietrzna przemysłowa – co to takiego?
Dysza do sprężonego powietrza to to narzędzie, dzięki któremu możemy zapewnić wydmuch powietrza z dużą siłą. Dysze tego typu różnią się jednak konstrukcją, a co za tym idzie – wydmuchują powietrze w nieco inny sposób. Wyróżniamy następujące rodzaje przemysłowych dysz powietrznych:
- Dysze powietrzne o strumieniu płaskim – wytwarzają równomiernie rozłożony, silny strumień powietrza. Najpopularniejsza z nich to dysza grzebieniowa UEA.
- Dysze powietrzne o strumieniu punktowym – wytwarzają prosty strumień powietrza, który skupiony jest w jednym punkcie.
- Dysze powietrzne w formie rurek wirowych – są w stanie wytwarzać zimne lub gorące powietrze i mogą być wykorzystywane w środowisku pracy, w którym panuje bardzo niska lub bardzo wysoka temperatura – nawet +150 °C.
- Noże powietrzne – dzięki wytwarzającemu się podciśnieniu objętość podmuchu jest nawet 20-krotnie większa w porównaniu z innymi rodzajami dysz powietrznych, co generuje oszczędności, gdyż wymagane jest mniejsze zużycie energii.
Zastosowanie dysz do powietrza
Dysze do sprężonego powietrza znajdują zastosowanie w wielu zadaniach. Przykładowo, mogą służyć do osuszenia powierzchni celem przygotowania jej do nadruku lub oklejania albo do schładzania powierzchni. Najczęściej wykorzystuje się je w przemyśle chemicznym, energetycznym i metalowym.
Zastosowanie dysz do powietrza różni się w zależności od ich typu. Przykładowo, dysze powietrzne grzebieniowe doskonale sprawdzają się w środowiskach, gdzie potrzeba silnych odmuchów laminarnych, często stałych. Z kolei dysze w postaci rurek wirowych dobrze sprawdzają się o osuszaniu głębokich otworów.
Dobre dysze do odmuchiwania – gdzie kupić?
Solidne dysze do odmuchiwania to przede wszystkim te, które wykonane są z materiałów odpornych na korozję i na naprężenia, jakie powoduje wysokie ciśnienie powietrza. Najlepiej wybierać modele wykonane z aluminium, stali niklowanej i stali nierdzewnej. Są one przystosowane do pracy z ciśnieniem nawet dwukrotnie wyższym, niż to, z którym mogą pracować dysze do powietrza wykonane z tworzyw sztucznych.
Jeżeli zamierzamy wykorzystywać dyszę w codziennej pracy, warto też postawić na model, który nie jest głośny. Najodpowiedniejsze będą wówczas dysze powietrzne wielokanałowe, w których strumień powietrza rozdzielany jest na wiele strumieni cząstkowych, dzięki czemu hałas redukowany jest nawet o 12 dB w porównaniu z dyszami jednokanałowymi. W przypadku zautomatyzowanej pracy warto także zwrócić uwagę, czy wybierany model można instalować na ruchomych przenośnikach.
Jeśli poszukujesz dobrej dyszy powietrznej płaskiej lub innej, warto zainteresować się ofertą dystrybutora dysz Spraylabee.eu, w której dostępny jest duży wybór produktów od sprawdzonych producentów.
Napisz pierwszy komentarz.