Płyty gipsowo-kartonowe to materiały budowlane, które z roku na rok zyskują na coraz większej popularności. Obecnie w niemal każdym domu czy też mieszkaniu znajdziemy co najmniej jedną konstrukcję, która powstała przy użyciu tego budulca konstrukcyjnego. Na szczególną uwagę zasługują impregnowane płyty gipsowo-kartonowe o zwiększonej odporności na wilgoć (GKBI). Czym są i gdzie warto je stosować?

Wodoodporne, czyli inaczej mówiąc impregnowane płyty g-k typu H2 (GKBI) to materiały budowlane, które powstają w wyniku dodatkowej hydrofobizacji gipsu. Płyty te wyposażone zostały w specjalny rdzeń impregnowany środkiem hydrofobowym, co ma opóźniać i ograniczać wchłanianie wilgoci, a tym samym podwyższać trwałość budulca gipsowego. Z uwagi na swój specyficzny kolor, materiały te potocznie nazywane są „zielonymi płytami gk”.

Warto jednak podkreślić, że chociaż płyty zielone mają dziesięciokrotnie mniejszą chłonność w porównaniu do standardowych płyt gk, to wciąż nie są one całkowicie wodoodporne. W związku z tym, jeśli decydujemy się na ich montaż w naszym wnętrzu, musimy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu konstrukcji przed wilgocią, np. poprzez zastosowanie specjalnej glazury przyklejonej wodoodpornym klejem.

Gdzie można stosować impregnowane płyty gipsowo-kartonowe?

Płyty GKBI przeznaczone są do stosowania w pomieszczeniach o okresowo zwiększonej wilgotności powietrza (do 12 godzin na dobę), jednak względna wilgotność powietrza nie powinna przekraczać 85%. Pamiętajmy także, że mocowanie takich płyt gipsowo-kartonowych powinno zapewniać ich stabilność, dlatego też podczas montażu konstrukcji należy stosować systemy z profilami aluminiowymi, natomiast naroża ścian z płyt g-k należy uszczelniać specjalną taśmą uszczelniającą. Co więcej, niezbędne jest także stosowanie odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniu.

Inne artykuły:  Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego? O czym pamiętać?

Impregnowane płyty g-k świetnie sprawdzają się jako materiał do tworzenia konstrukcji w takich pomieszczeniach jak:

  • łazienki, kuchnie, pralnie i garaże w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych;
  • łazienki i WC w budynkach użyteczności publicznej, jak również w obiektach zamieszkania zbiorowego.

Gotowe elementy z zielonej płyty w FlexGips

Zastanawiasz się, jak przyspieszyć prace montażowe i w prosty sposób przygotować konstrukcję z impregnowanych płyt gipsowo-kartonowych do Twojej kuchni lub łazienki? Firma FlexGips, polski producent gotowych elementów z płyt gk, frezowanych na wymiar pod projekt, sklejonych i przygotowanych od bezpośredniego montażu, przygotowała dla swoich klientów specjalną ofertę elementów z zielonej płyty. Jak sami podkreślają, ich rozwiązania zapewniają do 70% szybsze wykończenie wnętrz, bez konieczności żmudnego wtapiania i szpachlowania narożników.

Więcej na temat impregnowanych płyt GK dostępnych w ofercie FlexGips dowiesz się na: https://sklep.flexgips.com/pl/c/Elementy-z-zielonej-plyty/32.