Najważniejszym elementem odpowiadającym za poprawne funkcjonowanie systemu wentylacyjnego jest centrala wentylacyjna. Głównym zadaniem centrali wentylacyjnej montowanej w budynkach komercyjnych (biurowych) lub jednorodzinnych jest mechaniczna wymiana zużytego powietrza. Dzięki pracy centrali do budynków napływa przefiltrowane, oczyszczone, świeże i czyste powietrze. Jeśli system wentylacji w budynku wyposażony jest w centralę wentylacyjną z odzyskiem ciepła (rekuperator), która odzyskuje energię z powietrza usuwanego, otrzymujemy system, dzięki któremu możemy dodatkowo zaoszczędzić koszty związane z ogrzewaniem pomieszczeń np. w miesiącach zimowych.

Jak zbudowana jest centrala wentylacyjna?

Centrale wentylacyjne, niezależnie od firmy, która je wyprodukowała składają się z podstawowych elementów: obudowy, wentylatorów, wymiennika ciepła i filtrów powietrza. Inne urządzenia, które odpowiadają za pozostałe funkcje centrali to: wymienniki odzysku ciepła, chłodnice, tłumiki, itp. Mogą się różnić między sobą swoją konstrukcją, funkcjami, sprawnością, odzyskiem ciepła, trwałością i materiałem z którego są wykonane, ale zawsze ich zasada działania jest taka sama.

Kluczowe elementy centrali to wentylatory, montowane przy nawiewie i wywiewie – różnią się one wydajnością, wielkością, zużyciem energii, sprężem, poziomem generowanego hałasu dźwięku. Kolejna sekcja to filtry, których zadaniem jest zatrzymywanie zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu, w tym również, sadzy, cząsteczek oleju, dymu tytoniowego, bakterii i zarodników grzybów, dzięki czemu nawiewane powietrze jest czyste i przyjazne alergikom.

 

Niższe zużycie energii

Nowoczesne centrale wentylacyjne są bardzo ekologiczne, ponieważ można dzięki nim ograniczyć zużycie energii. Centrale dostępne w ofercie Lindab są wyposażone w wymienniki ciepła, które umożliwiają odzyskanie nawet 94 procent energii cieplnej z wywiewanego powietrza. Są to urządzenia charakteryzujące się najwyższą klasą szczelności, inteligentnie sterowane, dostępne w wersjach poziomych, pionowych i podwieszanych.

Inne artykuły:  Rodzaje Pożarów a Typy Gaśnic: Czy Masz Odpowiednią Ochronę?

Budynki energooszczędne, to obecnie standard, który większości inwestorom kojarzy się z dobrą izolacją i szczelnością. Jednak taka dobra izolacja generuje odpowiednią wymianę powietrza w budynku, czyli wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Energooszczędna i automatycznie sterowana centrala wentylacyjna to wymierne oszczędności związane z kosztami zużycia energii elektrycznej

 

Dlaczego warto zainstalować wentylację z rekuperacją?

Bardzo szczelne okna, jakie są obecnie montowane w budynkach, zapobiegają utracie ciepła, ale jednocześnie mocno utrudniają naturalny przepływ powietrza. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna w takich pomieszczeniach jest niewystarczająca, a kiedy powietrze dostaje się do środka, to jest zimne, więc konieczne jest jego ogrzanie. Dzięki rekuperacji można zapewnić stałą wymianę powietrza, jednak nie wiąże się to z obniżeniem temperatury wewnątrz domu czy biura.