Doposażenie instalacji fotowoltaicznej w magazyny energii staje się niemal standardem. Z magazynem energii możliwe jest bowiem zdecydowane zwiększenie możliwości, jakie niesie za sobą całkowicie darmowe i bezobsługowe pozyskiwanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Nie ma jednego standardowego sposobu na zużywanie skumulowanego prądu – sprawdź, jak użytkownicy magazynów energii wykorzystują je, by zmaksymalizować swoje korzyści!
Magazynowanie energii – dlaczego inwestycja w magazyn jest opłacalna?
Magazyny energii – czyli swoiste akumulatory, kumulujące w swoim wnętrzu energię elektryczną – w niezwykły sposób rozszerzają możliwości korzystania z instalacji fotowoltaicznych. Dzięki wyłapywaniu prądu i możliwości jego przechowywania przez określony czas, magazyn energii dostępny na Esoleo.pl – ułatwia konsumowanie jej przez właścicieli fotowoltaiki na własne potrzeby, a nawet generowanie dodatkowych zysków, oprócz oczywistych oszczędności. Dodatkowo, biorąc pod uwagę aktualnie dostępne dofinansowania i możliwości odliczeń od podatku wydatków poniesionych na zakup nie tylko fotowoltaiki, ale również magazynów energii, inwestycja w akumulator przydomowy czy doposażenie przedsiębiorstwa – to bardzo opłacalne przedsięwzięcie z niezwykle szybkim okresem zwrotu.
Użytkowanie magazynu celem zwiększenia opłacalności fotowoltaiki
Jest to najczęściej obierany sposób korzystania z magazynu energii, w szczególności przez użytkowników instalacji przydomowych, o niewielkiej mocy. Przewiduje kumulowanie energii elektrycznej, jaka w nadmiarze produkowana jest przez instalację fotowoltaiczną, dostępną na www.esoleo.pl (np. w czasie wysokiego nasłonecznienia, podczas którego użytkowników urządzeń elektrycznych w danym budynku nie ma na miejscu i nie ma możliwości wykorzystania darmowego prądu) i jej wykorzystanie w najbliższym czasie – najczęściej w przeciągu jednej doby. Powoduje to skorzystanie średnio z jednego cyklu ładowania i rozładowania dziennie. Taka strategia pozwala osiągnąć oszczędności na zmniejszonym zapotrzebowaniu na energię elektryczną z sieci dostawcy.
Magazynowanie w oparciu o taryfy dostawcy prądu
Wykorzystywany w ten sposób magazyn energii nie wymaga współpracy z instalacją fotowoltaiczną. Cała zasada działania i oszczędności opiera się bowiem o specyficzną taryfę, która jest oferowana przez większość dostawców prądu, a mianowicie o zdecydowanie niższą cenę sprzedawanego prądu w godzinach nocnych. Magazyn energii o odpowiednio ustawionym czasie rozpoczęcia ładowania – w godzinach nocnych pobiera z sieci energetycznej prąd, który jest następnie zużywany w ciągu dnia – podczas obowiązywania taryfy o podwyższonej cenie.
Magazyn energii jako awaryjne źródło zasilania
Aby móc dysponować taką strategią, konieczne jest przede wszystkim zakupienie urządzenia, które po pierwsze umożliwiać będzie takie z niego korzystanie, a po drugie – będzie dopasowane pod względem mocy do zasilania przewidywanej ilości urządzeń o konkretnej mocy. W innym przypadku możliwe będzie spotkanie się z przykrą niespodzianką, jaką będzie brak możliwości działania magazynu energii w trybie awaryjnym. Korzystanie z magazynu energii do awaryjnego zasilania niewątpliwie ważne jest w przypadku konieczności uzyskania niezależności od awarii czy prac na sieci energetycznej dostawcy, konieczności utrzymania systemów roboczych czy ochronnych.
Magazynowanie energii – z jakiej strategii korzystać?
Każda strategia korzystania z magazynu energii będzie korzystna dla użytkowników – wystarczy tylko dostosować jego możliwości i sposób zastosowania do celu głównego, jaki przyświeca jego instalacji. Podczas dobierania każdorazowo danej strategii należy przyjrzeć się zaletom rozwiązania i bilansowi zysków w przyrównaniu do możliwości urządzenia, jakie zainstalowane jest przy danym obiekcie.
Magazyny energii to wszechstronne urządzenia, które umożliwiają użytkownikom wykorzystywanie ich w różny sposób, w zależności od aktualnych potrzeb. Jeśli posiadamy odpowiedni plan i wiedzę na temat technologii użytkowania – z powodzeniem możemy zwiększyć swoje oszczędności czy zabezpieczyć z nim swój dom lub działalność.
Napisz pierwszy komentarz.