W trosce o środowisko naturalne coraz więcej osób decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznej, która przetwarza światło słoneczne na energię elektryczną, co z kolei przyczynia się do obniżenia rachunków za zużycie prądu. Sprawdź, z czego składa się i jak działa instalacja fotowoltaiczna.

Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?

Na kompletną instalację fotowoltaiczną składa się cały zestaw urządzeń, spośród których najważniejszymi są oczywiście panele fotowoltaiczne, przystosowane do zamontowania na dachu bądź gruncie. Innym równie istotnym elementem systemu jest inwerter, którego głównym zadaniem jest przekształcanie prądu stałego w prąd zmienny, dostępny w gniazdkach sieciowych. Aby użytkowanie systemu było nie tylko wydajne, ale też i bezpieczne konieczne jest wyposażenie go w specjalne zabezpieczenia przeciwnapięciowe, które skutecznie ochronią go przed ewentualnymi przepięciami lub wyładowaniami elektrycznymi. Licznik dwukierunkowy to kolejny niezbędny element systemu fotowoltaicznego, którego głównym zadaniem jest dokonywanie pomiarów bilansu energii wprowadzonej i odprowadzonej do ogólnej sieci. Oprócz omawianych części równie ważny jest tzw. system montażowy, umożliwiający zamocowanie określonej liczby paneli.

 

System fotowoltaiczny – zasada działania

Choć wydawać by się mogło, że proces działania instalacji fotowoltaicznej jest bardzo prosty i skupia on się jedynie na tym, że panele fotowoltaiczne zamieniają promienie słoneczne w energię elektryczną, to w rzeczywistości jest jednak nieco inaczej. Jak wiadomo, aby system fotowoltaiczny mógł produkować energię ze słońca, to potrzebuje on do tego celu światła, a dokładniej fotonu. To właśnie za sprawą tej niewielkiej cząstki, wprawione zostają w ruch elektrony, które tworzą tzw. prąd elektronowy. Następnie w ten sposób pozyskany prąd stały wędruje wprost do inwertera (falownika fotowoltaicznego), gdzie zachodzi jego zamiana w prąd zmienny.

Inne artykuły:  Jak zadbać o panele fotowoltaiczne?

Co się dzieje z niewykorzystaną energią?

To pytanie zadaje sobie wiele osób rozważających możliwość montażu instalacji fotowoltaicznej. O czym zapewne już wiesz, samodzielnie wyprodukowana energia elektryczna ze Słońca, jest zużywana na bieżące potrzeby danego budynku jak np. zasilanie prądem urządzeń RTV czy AGD, natomiast jej nadwyżka zostaje odprowadzona do wybranego Zakładu Energetycznego, w wyniku czego możemy odebrać 80% energii pozyskanej z odnawialnych źródeł – zgodnie z zasadami systemu opustu za każdą oddaną 1kWh zyskujemy 0,8 kWh.