Inwestorzy zainteresowani zakupem i montażem instalacji fotowoltaicznej chcieliby wiedzieć, ile prądu produkuje panel fotowoltaiczny. Ta wiedza przyda im się do tego, by określić, z ilu modułów powinna składać się wydajna instalacja PV, która zagwarantuje pełne zapotrzebowanie energetyczne danemu budynkowi mieszkalnemu. Co ma wpływ na ilość mocy pozyskiwanej z paneli fotowoltaicznej? Odpowiedzi na najważniejsze pytania prezentujemy w naszym wpisie. Zapraszamy do lektury – naprawdę warto!
Co wpływa na wydajność paneli fotowoltaicznych?
Jest kilka czynników, które mają znaczący wpływ na wydajność całej instalacji PV. Mowa głównie o takich parametrach jak:
- właściwa lokalizacja instalacji, z uwzględnieniem niczym niezakłóconego dostępu do bezpośredniego działania promieni słonecznych,
- odpowiedni kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych (30 – 40 stopni),
- kierunek ich skierowania,
- czy dostęp do stałego chłodzenia paneli.
Duże znaczenie ma również zachowanie właściwych odstępów nie tylko od sąsiadujących ze sobą modułów fotowoltaicznych, ale również np. od dachu. Do tego istotne pozostają także warunki atmosferyczne, w tym natężenie promieniowania słonecznego. Jak widać, czynników wpływających na uzysk energii z paneli fotowoltaicznych jest sporo. Warto pamiętać więc o tym, że doskonałym pomysłem będzie skorzystanie z fachowego wsparcia doświadczonego specjalisty ds. fotowoltaiki.
To on właśnie pomoże w doborze optymalnych rozwiązań w zakresie instalacji PV, a na uwadze będzie miał przede wszystkim stworzenie jak najlepszych warunków do zapewnienia pełnej wydajności zainstalowanego systemu.
Ile prądu wytwarza jeden panel?
To, jaką dokładnie ilość prądu produkować będzie jeden panel fotowoltaiczny, zależeć będzie od jego rodzaju. Inaczej przedstawia się bowiem wydajność ogniw monokrystalicznych, a inaczej polikrystalicznych. Przyjąć należy jednak, że średnio każdy nowoczesny panel dostępny obecnie na rynku generować będzie 290 – 400 W energii.
Warto też wiedzieć, że każdy panel fotowoltaiczny ma swoją moc nominalną. Jej wartość znaleźć można na odwrocie modułu, na znajdującej się tam tabliczce znamionowej. Moc nominalna to nic innego, jak ilość mocy, którą może wygenerować moduł podczas pracy w standardowych warunkach testowych, określanych w skrócie STC (Standard Test Condition). Należy podkreślić jednak, że STC to warunki laboratoryjne, które obejmują natężenie promieniowania słonecznego o wartości 1000 W/m² oraz temperaturę ogniw 25°C. Przyjmuje się, że wymieniona wartość promieniowania słonecznego jest możliwa do osiągnięcia w bezchmurne dni w godzinach popołudniowych.
Jak obliczyć, ile prądu produkuje panel fotowoltaiczny? Warto poznać wartość mocy nominalnej i przyjąć do wiadomości, że taką liczbę watogodzin (Wh) jest w stanie wytworzyć moduł w ciągu godziny. Przyjmuje się, że w Polsce w ciągu doby średnio pełne słońce występuje przez około 2 godziny i 45 minut. Tym samym można przyjąć, że jeden panel fotowoltaiczny o mocy nominalnej 250 W może wygenerować około 675 Wh dziennie. Jak w takim przypadku prezentować się będzie uzysk roczny? Moduł fotowoltaiczny o mocy 250 W będzie mógł wytworzyć około 250 kWh rocznie.
Ile energii powstaje z instalacji 3 kW?
Przyjmuje się, że średnio z instalacji fotowoltaicznej o mocy 1 kW, roczny uzysk energii wynosi około 1000 kWh. Liczba ta proporcjonalnie rośnie. Jeśli więc chcemy wiedzieć, ile prądu wyprodukuje fotowoltaika 3 kW, wystarczy pomnożyć przez 3 liczbę 1000 kWh. Warto podkreślić jednak, że przedstawione właśnie wyliczenia stanowią duże uproszczenie. Więcej na ten temat można przeczytać we wpisie: https://n-energia.pl/ile-paneli-fotowoltaicznych-na-1-kw-3-kw-6-kw-od-czego-to-zalezy/.
Na wydajność i produktywność energii z instalacji PV ma wpływ wiele czynników, o których pisaliśmy w pierwszej części naszego wpisu. Bezdyskusyjnie należy mieć je na uwadze, myśląc o instalacji optymalnie dobranego systemu fotowoltaicznego.
Energia z fotowoltaiki w poszczególnych miesiącach
Produkcja PV w konkretnych miesiącach może dać inwestorom cenną wiedzę o tym, jak duża jest wydajność instalacji fotowoltaicznej w poszczególnych miesiącach roku. Oczywiste pozostaje to, że produkcja energii w cyklu rocznym różnić się będzie w zależności nie tylko od miesięcy, ale i pory roku.
Najwięcej energii produkowanej jest wiosną i latem. Na ten okres przypada aż 80% całkowitego, rocznego uzysku z instalacji PV. Zimą panele fotowoltaiczne również pracują, choć ich wydajność w tym okresie jest zdecydowanie mniejsza. W cyklu rocznym najniższa wydajność instalacji przypada najczęściej na styczeń i grudzień. Największą produkcję energii elektrycznej ze słońca właściciele instalacji PV notują w maju, czerwcu i lipcu.
Napisz pierwszy komentarz.