Choć pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł (tzw. OZE) jest coraz bardziej popularne, nadal wiele osób mylnie sądzi, że panele solarne i baterie fotowoltaiczne to jedno i to samo. Wyjaśniamy, na czym polegają oba rozwiązania, czy mają jakieś punkty wspólne, a przede wszystkim wskazujemy na zastosowanie tych technologii.
Fotowoltaika a solary – na czym polega różnica w ich zastosowaniu?
Zarówno panele fotowoltaiczne, jak i kolektory solarne służą do pozyskiwania i przetwarzania energii słonecznej. O ile jednak fotowoltaika pozwala wytworzyć z promieniowania słonecznego energię elektryczną, o tyle panele solarne nie produkują prądu, a przetwarzają promieniowanie na energię termiczną, czyli ciepło.
W praktyce stosuje się wymiennie określenia takie, jak „solary fotowoltaiczne” czy „kolektory fotowoltaiczne”, jest to jednak pewien – nie do końca poprawny – skrót myślowy. Specjaliści zajmujący się na co dzień montowaniem instalacji OZE posługują się określeniami paneli lub ogniw fotowoltaicznych albo kolektorów solarnych.
Zasada działania i czas zwrotu kolektorów słonecznych oraz fotowoltaiki
Jak to zwykle bywa w przypadku OZE, inwestycja zwraca się najwcześniej po kilku latach. Okres, po jakim możemy cieszyć się darmową energią, zależy od wielu czynników. Zaliczamy do nich przede wszystkim rodzaj modułów, zapotrzebowanie na energię gospodarstwa domowego, rozmiar zamontowanego systemu. Ostatecznie jednak, podobnej wielkości instalacja składająca się z paneli słonecznych będzie bardziej opłacalna niż fotowoltaika, choć ceny tej drugiej na przestrzeni ostatnich lat spadły diametralnie.
Jak działa panel słoneczny? W przypadku kolektorów słonecznych, energia słoneczna pada na absorber, który przekazuje go do nośnika w postaci cieczy albo gazu. Ten zaś przemieszcza się do zbiornika akumulacyjnego, w którym znajduje się woda użytkowa. W ten sposób, promieniowanie słoneczne pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu wody w domu.
Ze względu na rodzaj nośnika, kolektory słoneczne możemy podzielić na płaskie, płaskie próżniowe oraz próżniowo-rurowe.
Z kolei ogniwa fotowoltaiczne to krzemowe struktury, które zamieniają energię słoneczną na prąd stały (z wykorzystaniem tzw. efektu fotowoltaicznego). Aby można było z niego korzystać, konieczne jest zamontowanie tzw. inwertera (zwanego inaczej falownikiem), który konwertuje prąd stały na przemienny, czyli energię elektryczną używaną na co dzień.
Panele fotowoltaiczne i ich rodzaje
W praktyce wyróżnia się kilka rodzajów modułów fotowoltaicznych. Najczęściej będą to panele krzemowe (mono- lub polikrystaliczne). Są one najbardziej korzystne, jeżeli chodzi o stosunek ceny do wydajności i żywotności. Znacznie mniej popularne są tzw. ogniwa cienkowarstwowe. Ze względu na niedoskonałą technologię, przynajmniej na razie wykorzystywane są głównie subsydiarnie lub jako źródło zasilania niewielkich instalacji ogrodowych.
Ogniwa krzemowe mogą być z powodzeniem stosowane nawet na małej powierzchni. W przypadku odmian cienkowarstwowych, wymagane jest skupienie dużej ilości paneli w jednym miejscu, a to z kolei wymaga obszernej przestrzeni. Wyspecjalizowane firmy pomagają dobrać odpowiedni rodzaj do potrzeb i posiadanej przestrzeni. Wystarczy odnaleźć renomowaną markę (np. SunCurrent), skontaktować się i porozmawiać o swojej inwestycji, aby zyskać cenne podpowiedzi.
Fotowoltaika czy solary – co wybrać?
Oba rozwiązania z punktu widzenia relacji kosztów do efektów są korzystne, choć służą do czegoś zupełnie innego. Kolektory słoneczne są dobrym wyborem przede wszystkim wtedy, gdy zależy nam na obniżeniu kosztów ciepłej wody użytkowej. Prawidłowo zaprojektowana instalacja w ciepłych miesiącach całkowicie pokryje zapotrzebowanie domowników. W zimnych zaś, jedynie częściowo.
Z kolei fotowoltaika to szansa na uniezależnienie się od zmian cen energii elektrycznej i możliwość ograniczenia rachunków za prąd praktycznie do zera z uwagi na system prosumencki, w którym energię przekazaną do sieci można odebrać w niezwykle korzystnej relacji.
Nie ulega wątpliwości, że oba systemy sprzyjają ochronie środowiska, oszczędzaniu paliw kopalnych i sprawiają, że pozyskiwanie energii przestaje wiązać się z wytwarzaniem szkodliwych związków chemicznych.
Napisz pierwszy komentarz.