Montaż instalacji fotowoltaicznej to bardzo ważna inwestycja wymagająca wnikliwej analizy. Decydując się na tę inwestycję, musimy dokładnie przeanalizować zapotrzebowanie energetyczne, określić potrzeby swojego gospodarstwa, możliwości finansowe, a także ewentualne możliwości pozyskania funduszy. Większość z tych kwestii może za nas zrobić firma wykonująca instalacje fotowoltaiczne. Jednak będąc inwestorem, warto zapoznać się z dostępnymi możliwościami, rodzajami paneli, a także ewentualnym dodatkowym osprzętem. Jednym z ważniejszych elementów każdej instalacji fotowoltaicznej jest falownik. Odpowiada on bowiem za zmianę napięcia oraz prądu stałego powstającego w modułach fotowoltaicznych na napięcie i prąd zmienny, odpowiadający parametrom w sieci energetycznej niskiego napięcia. Warto więc zgłębić się nieco w to, jakie są rodzaje falowników, czym się charakteryzują, czym różnią od siebie i który z nich jest najlepszy.

Inwertery fotowoltaiczne – charakterystyka

Jak już wspomniano, inwerter fotowoltaiczny to nieodłączny element każdej instalacji fotowoltaicznej. Zatem jak działa inwerter fotowoltaiczny? Inwerter odpowiada za przetwarzanie oraz przekształcanie energii prądu stałego, która powstaje w modułach fotowoltaicznych, na energię prądu przemiennego, która trafia do gniazdek. Inwerter automatycznie dostosowuje moc energii, do parametrów sieci niskiego napięcia. Falownik odpowiada też za synchronizację instalacji fotowoltaicznej z siecią elektroenergetyczną. Pozwala to na rejestrację danych eksploatacyjnych. Ponadto inwerter śledzi MPPT – maksymalny punkt mocy modułów fotowoltaicznych, natomiast w razie awarii, automatycznie rozłącza instalację z siecią.

Inne artykuły:  Porównanie kosztów - fotowoltaika a tradycyjne źródła energii

Inwerter fotowoltaiczny – rodzaje

Powszechnie stosowane instalacje fotowoltaiczne mogą być wyposażone w jeden z dwóch rodzajów inwerterów. Rodzaj zależny jest od tego, czy instalacja będzie podłączona do sieci, czy nie. W tym przypadku mówimy o falownikach wyspowych i sieciowych.

  • Falowniki wyspowe – tzw. off-grid to inwertery nienawiązujące połączenia z siecią elektroenergetyczną. Oznacza to, że cała energia elektryczna wyprodukowana przez panele musi zostać spożytkowana lub zmagazynowana w specjalnych akumulatorach. Rozwiązanie to najczęściej stosowane jest w przypadku domków letniskowych i innych miejsc, gdzie nie ma możliwości podłączyć instalacji do sieci.
  • Falowniki sieciowe – tzw. on-grid to inwertery podłączone do sieci energetycznej, umożliwiają one przesyłanie nadwyżki wyprodukowanej energii do sieci, a także jej odbiór wtedy, kiedy domowa elektrownia słoneczna jej nie produkuje.

Inwertery fotowoltaiczne dzielą się też ze względu na wielkość obsługiwanej instalacji, wyróżniamy tutaj:

  • mikroinwertery – współpracują z niewielkimi instalacjami fotowoltaicznymi, stosowane na przykład w domkach letniskowych lub w przypadku montażu instalacji na różnych płaszczyznach dachu, oświetlanych o różnych porach dnia – wówczas na jeden panel przypada jeden osobny mikroinwerter
  • inwertery stringowe (szeregowe) – najczęściej stosowane w instalacjach fotowoltaicznych w domach jednorodzinnych, umożliwiają obsługę od kilku do kilkunastu ogniw solarnych połączonych szeregowo; zazwyczaj mają moc do 50 kW
  • inwertery centralne – stosowane do obsługi dużych instalacji, takich jak farmy fotowoltaiczne

Koleje kryterium podziału wynika z ilości faz, do których podłączony jest falownik. Są to falowniki:

  • jednofazowe – przeznaczone do małych instalacji, o maksymalnej mocy modułów 3,68 kW
  • trójfazowe – stosowane w instalacjach o mocy powyżej kilku kW, gwarantują większą wydajność a także lepszą stabilność sieci.
Inne artykuły:  Jak zadbać o panele fotowoltaiczne?