Planujesz zainwestować wnowoczesne panele fotowoltaiczne? Zanim podejmiesz decyzję, zainteresuj siędachemswojego budynku. Zarówno jego konstrukcja, jak i usytuowanie względem stron świata mają wpływ na wydajność instalacji solarnej i koszt jej wykonania. Zastanawiasz się, czy takie pokrycia dachowe, jak np.blachodachówka lub dachówka modułowa pozwalają na jej montaż? Nie wiesz, czy inwestycja jest opłacalna, jeślidachbudynku jestpłaski? W dalszej części znajdziesz odpowiedzi na te pytania, jak i wiele informacji, które ułatwią Ci podjęcie decyzji

W naszej szerokości geograficznej optymalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych waha się w zakresie od ok. 30° do 40°.Jednak jeślidachma większy spad, urządzenia te również można zamontować. Ich wydajność niewiele się zmniejszy, a jedyną niedogodnością będą nieco wyższe koszty wykonania instalacji. Z kolei przy mniejszym spadku wystarczy zastosować dodatkowe podpory.

Równieżdachypłaskienie stanowią przeszkody, gdyż poprzez odpowiednie wsporniki można uzyskać pewne nachylenie. Jednak w tym przypadku kąt ten nie powinien przekraczać 20°. Dzięki temu instalacja jest mniej podatna na silne podmuchy wiatru.

Kierunek montażu paneli fotowoltaicznych

Idealne warunki do montażu paneli fotowoltaicznych tworządachyskierowane na południe. Gwarantują one najwyższą wydajność instalacji – energia produkowana jest od świtu do zmierzchu.

Jednak to nie oznacza, że dach skierowany na zachód lub wschód nie pozwoli na montaż takiego systemu. Obecnie nie jest to dużym problemem – spadek wydajności wyniesie maksymalnie około 20%. Ekspozycja wschodnia oznacza, że najwięcej energii będzie produkowane od świtu do wczesnego popołudnia. Przy orientacji zachodniej fotowoltaika zaczyna działać najwydajniejw okolicach godziny 13.

Inne artykuły:  Dachy fotowoltaiczne — jakie są najnowsze innowacje w tej dziedzinie?

Pokrycie dachowe – czy ma znaczenie?

Tutaj mamy dobrą informację – większość pokryć dachowych pozwala na montaż fotowoltaiki. Może to być m.in.blachodachówka,dachówkamodułowaoraz ceramiczna. Również zwykła blacha czy różnego rodzaju masy bitumiczne nie stanowią przeszkody. Wyjątkiem sądachyz:

  • onduliny,
  • eternitu,
  • poliwęglanu.

Na nich, jak i na konstrukcjach w bardzo złym stanie, nie zaleca się montażu paneli fotowoltaicznych.

Co może utrudniać montaż instalacjisolarnej na dachu?

Na Twoim budynkudachjestpłaskilub skośny, skierowany na południe, a do tego pokryty np.blachodachówką? To idealne warunki do montażu fotowoltaiki, ale pomimo tego mogą pojawić się pewne problemy. Wykonanie instalacji będzie o wieletrudniejsze, jeśli:

  • działka jest mocno zacieniona (np. przez drzewa, które będzie trzeba przycinać),
  • pojawiają się elementy rzucające cień, takie jak kominy czy okna dachowe,
  • dachma skomplikowaną, złożoną konstrukcję (aby instalacja była wydajna, panelepowinny miećpowierzchnię minimum 5 m2).

Przed montażem fotowoltaiki pomyśl o remoncie dachu

Jak widzisz, instalację fotowoltaiczną można z powodzeniem zamontować na praktycznie każdym budynku. Jeśli jednakdachma już stare, mocno „zmęczone” pokrycie, powinieneś zacząć od jego wymiany. Wysokiej jakości materiały, w tymblachodachówkiidachówkimodułowezamówisz u nas. W Galeco(https://galeco.pl/)sprzedajemy je w konkurencyjnych cenach – sprawdź ofertę!