Polska jest jednym z europejskich liderów pod względem tempa przyrostu liczby tzw. mikroinstalacji, czyli prywatnych instalacji fotowoltaicznych. Coraz więcej inwestorów indywidualnych przekonuje się do tego rozwiązania, widząc w nim realną szansę na znaczne obniżenie kosztów życia. Domowych elektrowni fotowoltaicznych szybko przybywa także w województwie dolnośląskim, które dzięki położeniu geograficznemu ma szczególnie dobre warunki sprzyjające pozyskiwaniu darmowej energii ze słońca. Wciąż zastanawiasz się, czy rzeczywiście warto zainwestować w taką instalację OZE? Sprawdź najważniejsze argumenty, które za tym przemawiają.

Darmowe źródło prądu

Nie wypada zacząć od innego argumentu. Instalacja fotowoltaiczna daje wolność od ciągłego zamartwiania się, jak wysoki tym razem będzie rachunek za prąd. Jeśli domowa elektrownia fotowoltaiczna została prawidłowo dobrana do zapotrzebowania na energię, wówczas rachunki będą symboliczne (nie da się niestety uniknąć opłat stałych).

Nie bez znaczenia jest również to, że panele fotowoltaiczne pozwalają oszczędzać już od pierwszego dnia. Okres zwrotu z inwestycji średnio wynosi od 6 do 9 lat, natomiast od maksymalnie 10. roku już tylko zarabiamy, nie martwiąc się ciągłymi podwyżkami cen energii. Dodajmy, że instalacja fotowoltaiczna zbudowana z markowych komponentów i prawidłowo zamontowana będzie pracować z odpowiednią efektywnością przez ponad 20 lat.

Korzyści finansowe

W Polsce można łatwo uzyskać dotację na fotowoltaikę. Największą popularnością cieszy się rządowy program „Mój Prąd”, który ma być finansowany przynajmniej do 2023 roku, a już od 2022 roku obejmie także dofinansowanie do indywidualnych magazynów energii (dzięki czemu nie trzeba będzie jej wprowadzać do sieci).

Inne artykuły:  Fotowoltaika w Twoim domu - krótki przewodnik po energii słonecznej

Ponadto dotacje do fotowoltaiki można otrzymać w ramach programu „Czyste Powietrze”, a w przypadku przedsiębiorców także z programu „Energia Plus”. Dodatkowo warto wspomnieć, że każdy, kto zainwestuje w instalację fotowoltaiczną może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej do 53 tys. zł, odliczanej w rocznym zeznaniu podatkowym.

Ukłon w stronę środowiska naturalnego

Na instalacje OZE zawsze warto patrzeć także przez pryzmat tego, jakie przynoszą one korzyści naszej planecie. Panele fotowoltaiczne produkują prąd ze słońca, a więc niewyczerpanego, całkowicie „czystego” źródła energii. Tym samym nie musimy jej pobierać z sieci (a już na pewno nie w takich ilościach, jak dotychczas). Przypomnijmy, że w Polsce wciąż zdecydowana większość energii elektrycznej pochodzi ze spalania węgla.

Inwestując w domową elektrownię fotowoltaiczną realnie przyczyniasz się więc do ograniczenia emisji szkodliwych spalin, a tym samym do poprawy jakości powietrza. Wszyscy prosumenci, a jest ich w Polsce już kilkaset tysięcy, tworzą wielką sieć przyjaznych naturze elektrowni, które mogą stać się jednym z filarów polskiego systemu energetycznego.

Inwestycja we własny komfort

Wiele osób ma wątpliwości, czy montaż fotowoltaiki w ogóle się im opłaci. Wychodzą z założenia, że zużywają stosunkowo niewiele energii elektrycznej, dlatego w ich przypadku taka inwestycja może nie mieć sensu. Tymczasem warto wiedzieć, że po wykonaniu instalacji fotowoltaicznej diametralnie zmienia się perspektywa.

Mając dostęp do praktycznie darmowego prądu nie musimy się już tak ograniczać. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wreszcie spełnić marzenie o posiadaniu w domu klimatyzacji czy np. wymienić nieefektywny i uciążliwy w obsłudze kocioł węglowy na nowoczesną, bezpieczną pompę ciepła.

Inne artykuły:  Czy farma fotowoltaiczna wymaga KIP?

Montaż paneli fotowoltaicznych we Wrocławiu lub regionie warto powierzyć wyspecjalizowanej firmie z dużym doświadczeniem. Szczególnie dobrą opinią w województwie dolnośląskim cieszy się Sun For You – firma montująca panele fotowoltaiczne od ponad 12 lat, mająca na swoim koncie setki realizacji zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla firm.

Wejdź na stronę https://sunforyou.pl/ i zamów zupełnie bezpłatny audyt, który pozwoli określić optymalną moc instalacji, a tym samym koszty fotowoltaiki. Jeśli natomiast masz firmę, to sprawdź ofertę Sun For You dla biznesu – https://sunforyou.pl/fotowoltaika-dla-firm-we-wroclawiu/.