Instalacje fotowoltaiczne z roku na rok cieszą się w Polsce rosnącą popularnością. Nic dziwnego – rozwiązanie to jest ekologiczne, ceny prądu rosną, a energia słoneczna nic nie kosztuje. Decydując się na montaż paneli PV konieczne jest uwzględnienie miejsca ich montażu: istotny jest stopień nachylenia oraz nasłonecznienie. Instalacja powinna mieć możliwość ustawienia w kierunku południowym, aby wydajność paneli fotowoltaicznych była w pełni wykorzystana. Najczęściej spotyka się osadzenie instalacji na dachu – co, gdy nie jest to możliwe? W artykule rozważamy za i przeciw montażu paneli fotowoltaicznych na dachu oraz na gruncie.

Dlaczego wybór miejsca jest istotny?

Fotowoltaika to nazwa jednego z odnawialnych źródeł energii – polega na wykorzystywaniu potencjału pochodzącego ze Słońca. Nie emituje ono jako takiego prądu, ale potężną moc światła przetworzyć można w energię elektryczną. Oznacza to, że jeśli wybrane przez nas miejsce będzie zacienione przez drzewa, budynki lub niekorzystnie zamontowane nie wykorzystamy w pełni możliwości naszej instalacji oraz uzyskamy mniej prądu.

Montaż paneli PV na dachu

Instalacje fotowoltaiczne umiejscowione na dachu są najpopularniejszym rozwiązaniem na ich montaż. Ma to wiele zalet – przede wszystkim pozwala zaoszczędzić miejsce, gdyż dach i tak nie jest niczym zagospodarowany. Nie trzeba wykorzystywać działki, dzięki czemu nie tracimy wolnej przestrzeni oraz możliwości innego jej zagospodarowania. Cena montażu paneli na dachu najczęściej jest niższa niż postawienie ich na gruncie. Nie są wymagane dodatkowe rusztowania oraz zabezpieczenia przed wiatrem. Dodatkowo, jeśli konstrukcja dachu jest odpowiednio dostosowana, to założenie instalacji przebiega łatwo i szybko.

Inne artykuły:  Domowa elektrownia fotowoltaiczna w dolnośląskim – dlaczego warto w nią zainwestować?

Rozwiązanie to ma jednak swoje minusy. Jednym z nich jest czyszczenie paneli, które przez ich osadzenie jest utrudnione i mniej dostępne. Jeśli dach nie ma odpowiedniego nachylenia lub nasłonecznienia konieczne są dodatkowe narzędzia, aby instalacja przynosiła zamierzone zyski. W takich sytuacjach warto szukać pomocy u specjalistów, którzy profesjonalnie dostosują instalację – taką firmą jest między innymi SunErgo.

Instalacja na gruncie

Tak jak w przypadku instalacji na dachu, wybór osadzenia instalacji na gruncie ma swoje wady i zalety. Jakie wyzwania mogą w tym przypadku stwarzać panele fotowoltaiczne? Montaż, bezpieczeństwo, też wybór odpowiedniego miejsca.

O odpowiednim dostosowaniu nachylenia paneli w kierunku światła już pisaliśmy, jednak ich zamontowanie na ziemi wymaga dodatkowego wsparcia. Ma ono na celu zapewnienie ich zabezpieczenia przed różnymi warunkami atmosferycznymi, w tym potężnego wiatru. Przy dużej ilości niezagospodarowanego terenu instalacja PV jest dobrym rozwiązaniem na jego wykorzystanie. Argumentem za wyborem tej opcji jest też fakt, że panele osadzone na gruncie są lepiej wentylowane, co znacznie zwiększa ich efektywność.

Wybór ten wiąże się z większymi kosztami – niezbędne jest przygotowanie specjalnych stelaży do osadzenia ogniw. Warto też zwrócić uwagę na podłoże znajdujące się na gruncie – w zależności od jego rodzaju i twardości panele będą stabilne i trwale zamontowane. Chcesz sprawdzić, czy jest to odpowiedni wybór? Zajrzyj na stronę: https://sunergo.pl/fotowoltaika-dla-domu/ i skontaktuj się z profesjonalistami.

Na co się zdecydować?

Wybierając ostateczną wersję swojej instalacji konieczne jest wzięcie pod uwagę wszystkich kryteriów: zapotrzebowania, możliwości finansowych, estetyki i wygody. Jedynie dobrze przemyślana decyzja przynosić będzie zyski oraz zadowolenie z umiejscowienia paneli.

Inne artykuły:  Instalacja fotowoltaiczna w domu jednorodzinnym – dofinansowanie, koszty i zyski