Samodzielne malowanie ścian w domu nie jest trudne, jednak wymaga przestrzegania podstawowych reguł, dzięki którym unikniesz niepotrzebnego stresu i frustracji. Jeśli nauczysz się tej sztuki, możesz odmienić wystrój swojego wnętrza o każdej porze roku bez czekania i wydawania dodatkowych pieniędzy na ekipy remontowe.

Malowanie ścian-od czego zacząć?

1.Zagruntuj ściany

Czasami możesz pominąć ten punkt. Sprawdź czy twoje ściany wymagają zagruntowania. Potrzyj dłonią powierzchnię ściany-jeśli widzisz nalot to gruntowanie będzie wymagane. W przeciwnym razie nie ma takiej potrzeby, możesz przejść do punktu nr 2.

2 – Ten zasób jest dostarczany przez redakcyjny zespół serwisu poradnikklienta.pl. Wyczyść i przygotuj powierzchnię do malowania

Jeśli w ścianach przeznaczonych do malowania widzisz ubytki- zaszpachluj je i wyrównaj. Usuń z nich pył i kurz wilgotną szmatką, a następnie odtłuść np. wodą z mydłem malarskim lub delikatnym płynem do mycia naczyń. Z kolei jeśli chcesz zapewnić nowej farbie lepszą przyczepność, kup drobnoziarnisty papier ścierny i wyszoruj nim ścianę. Po takim zabiegu ponownie usuń dokładnie pył z powierzchni. Niektóre farby trzeba usunąć całkowicie przed ponownym pomalowaniem ściany. Do oderwania farby olejnej potrzebujesz specjalnych spulchniających preparatów. Jeśli stwierdzisz, że usunięcie farby olejnej jest zbyt trudne, przetrzyj ją dokładnie papierem ściernym, a następnie połóż cienką warstwę gładzi gipsowej.

3. Pamiętaj o temperaturze!

Malowanie ścian wiąże się nierozłącznie z wietrzeniem pomieszczenia i uchylaniem okien, przez co trwająca pora roku ma duże znaczenie dla przeprowadzenia remontu. Jeśli masz możliwość wyboru: wiosna i jesień to najbardziej sprzyjające ci sezony. Na zewnątrz nie panują wtedy skrajne temperatury, a wilgotność nie zadziała na farbę negatywnie. Temperatury od 5-20oC są najczęściej zalecane przez producentów.

Nie oznacza to, że nie możesz wykonać malowania ścian w zimę czy lato! Pamiętaj jednak, żeby zimą przewietrzyć pomieszczenie przy zakręconych kaloryferach, natomiast latem zamknij okna, ponieważ upały i przeciągi sprawiają, że farba schnie za szybko.

Inne artykuły:  Jak urządzić małe mieszkanie? Aranżacja mieszkania w bloku

4. Zabezpiecz pomieszczenie przed malowaniem

Zaopatrz się w folię i taśmę malarską.  Wybierz tą od zaufanego producenta, co daje gwarancję wytrzymałości. Folią musisz okryć wszystkie meble, których wyniesienie z pokoju ze względu na ich rozmiar, byłoby zbyt uciążliwe. Folią malarską zabezpiecz również całą podłogę. Aby folia nie przesuwała się przy chodzeniu, taśmą malarską przyklej jej końce do listw podłogowych. Tą samą taśmą oklej szczelnie wszystkie listwy, futryny oraz włączniki, które możesz przez nieuwagę pobrudzić farbą.

5. Wymieszaj farbę 

Przed rozpoczęciem malowania wstrząśnij mocno puszką. Jeśli farba jest w wiaderku, dokładnie wymieszaj jej zawartość. W przypadku gdy nie satysfakcjonuje Cię w pełni kolor farby, możesz rozcieńczyć ją (ok 5%), jednak upewnij się, że pozwala na to producent farby.

Czym malować ściany?- rodzaje farb i ich charakterystyka

Jeśli zastanawiasz się jaką farbę użyć do malowania ścian to do wyboru mamy naprawdę szeroki wachlarz barw i odcieni, ale również rodzajów farb, które sprawdzą się na trudnej powierzchni czy w nietypowych warunkach (jak duża wilgotność w łazience).

 • Farby z żywicą akrylową-  są bezzapachowe, łatwe do nakładania, szybko schną oraz mają żywe i estetyczne kolory, sprawdzą się w pomieszczeniach takich jak salon czy sypialna
 • Farby lateksowe- odporne na uszkodzenia, pocierania, są elastyczne oraz paroprzepuszczalne,idealne do pomieszczeń, które szybko się brudzą jak pokój dla dzieci oraz kuchnia czy łazienka
dekoracyjne malowanie ścian
fot. Dekoracyjne malowanie ścian różnymi farbami
 • Farby winylowe- farby emulsyjne, łatwo dają się rozprowadzać, szybko schną, jednak nie przepuszczają tak dobrze pary wodnej przez co nie nadają się do np. łazienki, podczas szorowania powierzchnie mogą się odbarwiać
 • Farby matowe- łatwe do rozprowadzanie na ścianie, maskują również wszystkie ewentualne nierówności powierzchni
 • Farby połyskujące- można je czyścić wilgotną szmatką, dodają pomieszczeniu elegancji i charakteru, jednak uwydatniają wypukłości czy też pęknięcia

Potrzebne sprzęty i narzędzia, czyli jaki wałek sprawdzi się do malowania ścian?

Do szybkiego malowania dużych i płaskich powierzchni częściej użyjemy wałka niż pędzla. Rodzaje wałków dzielimy ze względu na długość włosia:

Inne artykuły:  Jakie zalety i właściwości mają bloczki Ytong?

-długie (20-30mm) sprawdzą się przy malowaniu chropowatych powierzchni, ponieważ wnikną w głąb każdej szczeliny

-średnie (13 – 15 mm) najczęściej używane przy popularnych tapetach oraz oraz tynkach

-krótkie (5-10mm) stosowane są do gładkich, równomiernych powierzchni

Jeśli mamy zamiar malować również sufit, dobrym rozwiązaniem będzie zakupienie teleskopu do wałka.

jaki wałek do malowania ścian
fot. Jaki wałek do malowania ścian wybrać ?

Przy malowaniu tzw. „zakamarków” sprawdzą się z kolei pędzle. Trudno dostępne miejsca jak okolice gniazdek, narożniki czy wnęki okienne powinny być malowane właśnie pędzlami. Warto również zaopatrzyć się w pędzel kątowy, który ma ostro ścięte włosie, co znacznie usprawnia proces malowania zakamarków.

Inne akcesoria, które mogą okazać się przydatne to kuweta oraz wiadro z kratką do odsączania nadmiaru farby i wygodnego namaczania.

Jak pomalować ściany?-krok po kroku

Zawsze zaczynaj malowanie od sufitu- odświeżenie bieli da estetyczny efekt pogłębi kontrast z kolorami na ścianach. Tutaj pojawia się też pierwszy problem tzw. „odcięcia koloru”. Możesz zostawić cienki biały pasek na ścianie pod sufitem. Użyj do tego taśmy malarskiej, wytyczając jego pożądaną grubość. Innym sposobem jest linia połączenia na granicy sufitu i ściany, ale sprawdzi się to tylko w wypadku, gdy krawędzie są ostro zakończone i idealnie równe. W przeciwnym razie taki zabieg boleśnie uwydatni każdą niedoskonałość.

Malowanie sufitu

Pierwsza warstwa farby powinna zostać nałożona równolegle do źródła padania światła, a ewentualnie druga warstwa -prostopadle. Poruszaj wałek wolno od prawej do lewej w taki sposób, żeby pomalowane paski nakładały się na siebie, a nie stykały. Następnie wygładź (na mokro, czyli gdy farba jeszcze nie zastygła) całą powierzchnię wałkiem jeszcze raz. Często do malowania sufitu potrzebne są dwie osoby, Jedna wygładza farbę, a drugą maluje, czyli nanosi paski od krawędzi do krawędzi. Wygładzanie zawsze powinno przebiegać w jednym kierunku.

czym malować ściany
fot. Czym malować ściany aby kolor pozostał na lata ?

Malowanie ścian

 • Na początku możesz zamalować pędzlem wszystkie trudno dostępne zakamarki, ponieważ wymagają one czasu i precyzji, a nie dotrzesz do nich wałkiem.
 • Pamiętaj, żeby przerwy robić sobie dopiero po pomalowaniu całej powierzchni jednej ściany. Jeśli przerwiesz pracę w połowie, widoczne będą nieestetyczne smugi, powstałe z różnych czasów schnięcia pomalowanych fragmentów.
 • Aby uniknąć na ścianie śladów wałka, rozprowadzaj farbę tak, żeby każdy pasek nakładał się na siebie.
 • Ścianę zacznij malować od jej naroża. A następnie ruchami góra-dół delikatnie przesuwaj się w bok, do końca ściany.
 • Najwięcej farby nakładaj na środek, żeby następnie móc rozciągnąć i rozłożyć kolor równomiernie na górze i na dole.
 • Na koniec wygładź powierzchnię przez jedno posunięcie wałka (paskami np. ruch góra-dół)
 • Jeśli jest potrzeba położenia drugiej warstwy farby, zrób to dopiero po całkowitym wyschnięciu ściany (czyli około 5h).
 • Taśmę izolacyjną odklejamy gdy farba nie wyschła jeszcze w pełni. W przeciwnym razie istnieje ryzyko usunięcia taśmy razem z farbą.
Inne artykuły:  Rodzaje stali stosowanej w budownictwie

Dekoracyjne malowanie ścian

Różnorodność farb i technik pozwala na osiąganie oryginalnego efektu na naszych ścianach. Spektakularne wrażenie dają farby zmieniające strukturę ściany przez np. drobne uziarnienie. Efekty wizualne są najczęściej imitacją kamienia, metalu, drewna, aksamitu czy tablicy. Inne dekoracyjne farby zawierają połyskujące drobinki czy brokat. Niektóre farby dekoracyjne skutecznie maskują niedoskonałości na powierzchni ściany, ponieważ celowo zmieniają jej fakturę na np. chropowatą.

Bardzo polecane są również farby:

-magnetyczne, które zawierają drobinki żelaza i sprawiają, że możemy do ściany przyczepić metalowe przedmioty

fluorescencyjne, które pochłaniają światło a wieczorami delikatnie świecą w ciemnościach (idealne dla dzieci)

-tablicowe, umożliwiające pisanie po nich kredą, dodają wnętrzu osobistego wymiaru oraz pomagają na uzyskanie unikatowego wnętrza  (w końcu na tablicy możemy napisać lub narysować co tylko zechcemy)

-projekcyjne, na których można wyświetlać filmy z rzutnika, farby takie zapewniają duży kontrast oraz pochłaniają światło

Akcesoria do dekoracyjnego malowania ścian

Aby uzyskać pożądany, spektakularny efekt przyda nam się packa zębata, rękawica dekoracyjna, szpachelka, specjalna gąbka, kielnia czy szczotka. Z takimi wyróżniającymi się akcentami nie warto jednak przesadzać. Wskazany jest umiar i nie mieszanie zbyt wielu stylów dekoracyjnych na raz, aby uniknąć efektu przytłaczającego wnętrza.

Samodzielnie odnawianie wnętrza jest tanie i proste. Rezultat jaki uzyskamy zależy już tylko od naszej wyobraźni,kreatywności i zdolności manualnych.