Aranżacja małej sypialni jest dużym wyzwaniem. To pomieszczenie, w którym chcemy odpocząć po ciężkim dniu. Powinno ono być przytulne. Jednocześnie niezwykle istotne jest miejsce na duże łóżko z odpowiednio dobranym materacem oraz szafkę nocną. Niektórzy z nas przechowują w sypialni również garderobę. Przyjrzyjmy się, jak urządzić małą sypialnię, aby była ona wygodna i praktyczna?

Aranżacja sypialni – jakie meble

Niewielkie pomieszczenie często wykorzystujemy na sypialnię. Przebywamy w niej głównie w nocy. Wystarczy więc, gdy zmieści się w niej łóżko, stolik nocny, ewentualnie szafa na ubrania. Niestety przy niektórych wnętrzach pojawia się problem, jak urządzić małą sypialnię. Gdy przystępujemy do jej pomiarów oraz wizualizacji rozmieszczenia poszczególnych mebli, okazuje się, że jest to niemalże niemożliwe.

Rozwiązaniem może być zakup nieco mniejszego łóżka. Duże wygodne łóżko ma rozmiary 200×200. Decydując się na łóżko oraz materac 160×200 zyskamy czterdzieści centymetrów. W niewielkim pomieszczeniu jest to sporo. Zdobywamy w ten sposób odrobinę wolnej przestrzeni. Kolejną dobrą decyzją będą meble z przesuwanymi drzwiami. W małej sypialni ułatwią one dostęp do szafy.

Odpowiednie oświetlenie – lampki nocne do sypialni

Ciepłe światło nada pomieszczeniu atmosfery odpowiedniej do relaksu. Lampki noce do sypialni możemy ustawić na stoliku nocnym. Na rynku są dostępne przepiękne szafki do sypialni o szerokości trzydziestu centymetrów. Jeśli stwierdzimy, że powierzchnię stolika nocnego chcemy wykorzystać na inne drobiazgi, możemy zdecydować się na kinkiet. Umocowany na ścianie nie tylko nie będzie zajmował on wiele miejsca, ale będzie wyglądał niezwykle efektownie.

Inne artykuły:  Ocieplanie poddasza pianą – na czym polega i czy warto?

Kupując lampkę nocną do sypialni warto zwrócić uwagę na to, aby można było ją łatwo włączyć. Świetną opcją jest lampka na dotyk. W ten sposób nie będziemy musieli w środku nocy szukać zaspani włącznika. Ciekawym rozwiązaniem jest lampka nocna z regulacją natężenia oraz barwą światła. Późnym wieczorem lub wcześnie rano zbyt ostre światło może męczyć nasz wzrok. Ponadto przyciemnione światło w sypialni stworzy romantyczny nastrój. Decydując się na mniejsze natężenie możemy również minimalnie zmniejszyć nasze rachunki za prąd.

Jakie firanki i zasłony do sypialni

Przyjemnej atmosfery w sypialni nada nie tylko odpowiednie oświetlenie. Sięgając po przepiękne firanki oraz zasłony ocieplimy pomieszczenie. W małej sypialni warto sięgnąć po lekkie oraz zwiewne materiały, które nie zdominują niewielkiego wnętrza. W miejscu spoczynku najlepiej sprawdzą się naturalne kolory tj.:

  1. biel;
  2. beż;
  3. odcienie szarości;
  4. zgniła zieleń;
  5. brąz.

Są to barwy typowe dla stylu skandynawskiego, które możemy ze sobą łączyć. Jego cechą charakterystyczną jest minimalizm.

Styl skandynawski świetnie sprawdza się w małych mieszkaniach, gdzie nie mamy zbyt wiele miejsca, ale także w dużych domach oraz loftach. Praktyczne meble, odpowiednia kolorystyka oraz prostota sprawiają, że powstaje przestrzeń, w której dobrze się czujemy. Stylowe wyposażenie sypialni powinno opierać się na naturalnych materiałach. Inspiracje możemy czerpać u znajomych, z czasopism oraz blogów wnętrzarskich oraz w sklepach meblowych. Najnowsze trendy uwzględniają zmieniające się potrzeby klientów.

Inne artykuły:  Ile schnie wylewka

Mała sypialnia to ograniczone możliwości. Nie musimy jednak rezygnować z komfortu oraz estetyki. Sklepy meblowe są nastawione na potrzeby klientów. Możemy w nich zamówić meble oraz tekstylia w różnych rozmiarach. Także do niewielkich wnętrz. Dzięki temu aranżacja małej sypialni nie powinna stanowić problemu.