Płyta gipsowo-kartonowe zamocowana do ściany nośnej na stalowych profilach lub przyklejona do ściany za pomocą kleju gipsowego to okładzina ścienna. To świetna opcja będąca alternatywą do standardowych tynków.  Podpowiadamy, jak ułożyć okładzinę ścienną z płyt gipsowo-kartonowych na plackach gipsowych.

Instrukcja montażu okładzin ściennych z płyt gipsowo-kartonowych – krok po kroku

Zacznij od usunięcia pyłu oraz resztek innych surowców ze ściany nośnej. Teraz pora na ujednolicenie absorbcji podłoża za pomocą gruntu np. Nida Supra, poczekaj około 12 godzin, aż środek wyschnie. Przygotuj płyty gipsowo-kartonowe o grubości minimum 12,5 milimetra, przytnij je tak, aby płyta była krótsza o około 15 mm niż ściana, jeśli jest taka potrzeba wytnij otwory na gniazdka elektryczne.

Przygotuj zgodnie z instrukcją zaprawę klejową, ważne jest, by mieszać ją na wolnych obrotach, aby zapobiec napowietrzeniu się masy. Placki kleju nałóż na płytę w trzech rzędach, rozstęp pomiędzy nimi powinien wynosić około 60 cm, sam placek powinien mieć średnicę około 10-15 cm, odległość między plackami to około 30 cm.

Na podłodze połóż podkładki dystansowe (mogą to być kawałki płyty), teraz możesz już przykleić płytę do ściany. Za pomocą poziomicy sprawdź równość położenia płyt, poprawki możesz robić nie dłużej niż 25 minut od przyklejenia płyty, korekta po tym czasie może doprowadzić do oderwania się placka od podłoża, ponieważ następuje już wiązanie kleju. Nałóż klej na całej powierzchni płyty wtedy, gdy kleisz wnęki,  np. okienne.

Inne artykuły:  Jak urządzić małą sypialnię? Sprawdź nasze pomysły na aranżację

Po całkowitym wyschnięciu ponownie skontroluj powierzchnię za pomocą poziomicy. Na koniec gipsem szpachlowym wypełnij ubytki pomiędzy płytami.

Gdzie ta metoda nie jest odpowiednia?

Kiedy nie można stosować tej metody? Wyróżniamy 2 główne sytuacje:

  • gdy podłoże jest narażone na opad deszczu czy mróz oraz gdy nie ma izolacji przed wilgocią,
  • na powierzchniach poziomych czyli sufitach oraz powierzchniach skośnych.

Więcej szczegółowych informacji o budowie ścian z płyt gipsowo-kartonowych znajduje się na stronie https://www.siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/instrukcje-montazu/193282/co-trzeba-wiedziec-o-montazu-scian/.