Roboty ziemne wymagają użycia ciężkiego sprzętu budowlanego. Bez nich praca nie przyniosłaby korzyści. Jednak, by wykonać mniejsze prace, wymagana jest nieprzewidywalna, mała koparka, która nosi nazwę minikoparka. Jej usługi są zdecydowanie potrzebne na placu budowy.

Czym jest minikoparka?

Minikoparka to jednonaczyniowa koparka hydrauliczna o masie eksploatacyjnej do 5 ton, wyposażona w podłoże gąsienicowe. Posiada niewielki lemiesz oraz mechanizm kolumny obrotu wysięgnika. Ramię robocze, które posiada może przemieszczać się w dowolnie- w prawo i lewo. Jej wymienny osprzęt roboczy to widły, nożyce, młot hydrauliczny, a także świder. Jest bardzo uniwersalną maszyną budowlaną, ponieważ z łatwością dopasowuje się do wielu prac, poprzez zmienny osprzęt. Popularność zyskała dzięki wykorzystaniu do drobnych prac budowlanych oraz bardzo łatwemu docieraniu do miejsc, gdzie ciężki sprzęt nie zdołał dojechać ze względu na gabaryty.

Minikoparki i ich rodzaje

Minikoparki posiadają różne wyposażenie. Szczególną kwestię odgrywa część robocza, czyli łyżka, która może się różnić szerokością, kształtem oraz zastosowaniem. Istnieją trzy podstawowe typy łyżek: zbierakowe, chwytające oraz wygarniające. Istnieją również różne typy oraz rodzaje gąsienic w minikoparkach. Te najbardziej pożądane to gąsienicowe gumowe, z uwagi na wagę (są lżejsze niż w przypadku gąsienic metalowych). Idealnie sprawdzą się podczas pracy na asfalcie lub betonie. Minikoparki występują również w wersji kołowej, które nadają się do robót w zamkniętych pomieszczeniach.

Usługi minikoparką

Minikoparki pracują tam, gdzie grunt jest lekki i w miejscach trudnodostępnych. Kluczowe roboty ziemne dla tego typu maszyn to wykopy pod fundamenty, wykopy pod wszelkie przyłącza (wodociągowe, kanalizacyjne, sanitarne, gazowe bądź do sieci energetycznej), wykopy pod szamba czy wykopy pod kostkę brukową. Dodatkowo sprawdzi się przy usuwaniu korzeni drzew i pracach rozbiórkowych. Idealne wykorzystanie minikoparki to również wyrównanie i formowanie niewielkiego terenu, kopanie, ładowanie, przesuwanie, rozbijanie, zdzieranie, przenoszenie oraz korytowanie.

Inne artykuły:  Ile kosztuje prąd budowlany

Minikoparka cena wynajęcia

Wynajem minikoparki to około 100,00zł za godzinę pracy maszyny wraz z operatorem. Rzetelne usługi minikoparką wykonuje Firma Roboty Ziemne Szczucki. Sprawdź jak prosta może być realizacja każdej inwestycji!