Budowa domu niesie ze sobą liczne dylematy. Jednym z nich może być wybór sposobu wykonania ściany działowej. Coraz częściej spotykamy się obecnie z lekkimi ścianami działowymi pokrywanymi płytami gipsowo-kartonowymi. Stopniowo wypierają one tradycyjne ściany murowane. Z czym jest to związane? Jakie zalety niesie ze sobą wykonanie ścian działowych z wykorzystaniem płyt gipsowo-kartonowych? Odpowiedzi na te pytania oraz najważniejsze informacje o ścianach działowych znajdziecie poniżej.

Lekkie ściany działowe oraz ich główne zalety 

Zadaniem ścian działowych jest oczywiście podział wnętrza budynku na pomieszczenia. Konstrukcję lekkich ścian działowych stanowią profile stalowe bądź drewniane, których osłonę stanowią najczęściej płyty gipsowo-kartonowe. Płyty te można dobrać w zależności od pożądanych w danym pomieszczeniu funkcji (np. płyty wodoodporne idealnie sprawdzą się w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności).  

Ogromną zaletą tego typu ścian działowych jest fakt, iż niemal cały proces ich powstawania odbywa się na sucho. Dodatkowo powierzchnie lekkich ścian z płyt gipsowo-kartonowych praktycznie od razu gotowe są do malowania lub tapetowania. Ich wybór pozwala więc na znaczne zmniejszenie ilości czasu potrzebnego do przeprowadzenia prac wykończeniowych. Warto również zwrócić uwagę na to, że opisywany rodzaj konstrukcji jest stosunkowo prosty w wykonaniu. 

Lekkie ściany działowe to dobra alternatywa dla tradycyjnych ścian murowanych. Więcej o tym przeczytasz zna stronie: https://www.siniat.pl/pl-pl/blog/sucha-zabudowa/sucha-zabudowa-alternatywa-dla-budownictwa.  

Inne artykuły:  Jak zadbać o dobrą izolację odgromową dla domu?

Tradycyjna ścianka murowana – charakterystyka 

Przegrody murowane uchodzą za bardzo solidne konstrukcje. Ich główną wadą jest jednak ich ciężar. Wykonanie ścianki murowanej jest również procesem czasochłonnym. Czas jej wykonania wydłuża między innymi okres oczekiwania na związanie spoiwa. Wykończenie ściany wydłuża również konieczność oczekiwania na całkowite wyschnięcie tynku. Dlatego też lekkie ściany działowe z płyt gipsowo-kartonowych mają ogromną przewagę nad ścianami murowanymi. Wybór sposobu wykonania ścian działowych zależy jednak oczywiście w dużej mierze od indywidualnych preferencji.