Tłuste plamy na ścianie w kuchni są niestety nieuniknione. Zabrudzenia po gotowaniu, ślady palców czy tłuste zacieki można łatwo usunąć z płytek, gorzej, jeśli zacieki pojawiły się na farbie. Usunięcie ich nie jest jednak niemożliwe. Na początek uzbrój się w cierpliwość i precyzyjność. Radzimy: jak skutecznie usunąć tłuste plamy na ścianie.
Zacznij działać od razu
Mówi się, że zmywanie plam ze ściany nie jest szczególnie trudne. Jest jednak jeden warunek – musisz zetrzeć je natychmiast po zabrudzeniu. Wtedy do usunięcia niechcianych punktów wystarczy tylko wilgotna, miękka gąbka, którą przecieramy dane miejsce.
Momentami nie jesteśmy w stanie zauważyć zacieku i jest on dla nas niewidoczny. Kiedy zaschnie, jego usunięcie jest bardzo trudne. Tłuszcz wchłania się w ścianę, wnika w strukturę farby i nie wiemy, jak sobie z tym poradzić i czego użyć, aby pozbyć się plam. Istnieją na szczęście sposoby, dzięki którym takie plamy znikną.
Jak usunąć tłuste plamy ze ściany
Musimy pamiętać, aby w żadnym wypadku nie szorować powierzchni. W ten sposób na pewno nie pozbędziemy się zabrudzenia, tylko spowodujemy powstanie przetarć powłoki ściany oraz przebarwień. Jeżeli chcemy, by nasza ściana nie została uszkodzona, potrzebujemy sposobów, które dadzą nam gwarancję usunięcia plam.
I sposób – usuwanie plamy pianką do golenia
Jest to dobry i skuteczny sposób. Pianka zawiera w sobie mydliny, które poradzą sobie z tłuszczem, a dodatkowo jej konsystencja umożliwia bezproblemowe zaaplikowanie w miejscu, w którym najbardziej jej potrzebujemy.
Nałóż piankę na ścianę, odczekaj godzinę, a po chwili zmyj ją suchą ściereczką.
II sposób – zebranie tłuszczu bibułą lub papierowym ręcznikiem
Na początku mocno dociśnij do ściany ręcznik papierowy lub bibułę, by wchłonęły jak najwięcej wilgoci. Później plamę przysyp mąką lub talkiem. Zostaw na dłuższą chwile, ponieważ sypkie produkty tego typu absorbują zabrudzenia. Następnie wystarczy, że wytrzesz lub omieciesz miotełką pozostały proszek. Jeżeli na ścianie pozostał jeszcze niewielki ślad, zastosuj tradycyjną metodę mycia powierzchni gąbką z płynem do mycia naczyń.
III sposób – użycie płynu do mycia szyb i luster na tłustą plamę
Kolejnym skutecznym sposobem na usuwanie plam, jest użycie płynu do mycia szyb i luster.
On również ma właściwości usuwające tłuszcz. Na szczęście są one na tyle delikatne, że nie niszczą powłoki malarskiej. Musisz jednak uważać na produkty stworzone na bazie alkoholu (mimo że naprawdę sprawdzają się w walce z tłustymi plamami).
Tłusty punkt dobrze wypsikaj. Płyn sam załatwi sprawę – po kilkunastu minutach środek wyparuje razem z zawartością tłuszczu, który był w plamie. To bardzo proste i skuteczne rozwiązanie, a ty nie musisz nawet uczestniczyć przy zniknięciu zabrudzenia. Każdy sobie z tym poradzi.
IV sposób – plamy na białej ścianie
Jeżeli plama jest na białej ścianie musisz powoli zeskrobać brudną powłokę farby. Później otynkuj lub zagipsuj ubytek i zastosuj farbę przystosowaną do zacieków. Następnie na nowo pomaluj ścianę białą farbą.
V sposób – zeszlifowanie tłustych plam ze ściany
Zarazem najlepszą, jak i najbardziej czasochłonną metodą na usunięcia tłustych plam jest ich zeszlifowanie. Dlatego musisz zedrzeć ze ściany farbę wraz z wierzchnią warstwą tynku. Później odsłonięte miejsce na nowo otynkuj lub wykończ gładzią gipsową. Możesz także wykorzystać okazję i uzupełnić ewentualne spękania tynku lub ubytku powierzchniowe.
Aby poradzić sobie z tym zadaniem potrzebujesz lekkich mas szpachlowych, które możesz następnie malować. Nie zapominaj o tym, że farba, jaką wybierzesz jest bardzo ważna – od niej zaczyna się walka z zachlapaniami wszelkiego rodzaju.
*uważajmy na to, że każdy środek może w różny sposób oddziaływać na powierzchnię ściany. Dlatego najlepiej przetestować je na małym, niewidocznym fragmencie. Ewentualne zniszczenia lub zmiana koloru nie będzie rzucała się w oczy.
Wybór farby i malowanie ścian
Zamiast sposobów, które zostały podane powyżej, może po prostu zamalować mankamenty? Mały remont pozwoli odświeżyć kolor i sprawnie ukryje plamy. Z drugiej strony, jeżeli zdecydujemy się na malowanie ścian bez ich wcześniejszego odtłuszczenia, to nowa powłoka malarska nie osiągnie przyczepności i w pewnym momencie może odpasać od podłoża. Dodatkowo plama, na naszą niekorzyść,m będzie dalej prześwitywała spod farby. Dlatego najlepszym wyjściem jest umyć ścianę jednym ze sposobów, a następnie poradzić sobie drogą gruntowania. Dopiero wtedy ściana nadaje się na malowanie.
Wybierając farbę powinniśmy nie tylko zwracać uwagę na względy dekoracyjne, ale też łatwość czyszczenia jej na ścianie w przyszłości. Produkt do malowania powinien być odporny na nie mniej niż delikatne zmywanie wodą z dodatkiem środka myjącego. Wiele wyrobów na rynku spełnia te wymogi.
Złym pomysłem natomiast jest mycie ścian niedługo po ich pomalowaniu. Okres sezonowania trwa zazwyczaj około 28 dni i chociaż nam może się wydawać, że powierzchnia ściany jest sucha, jednak tak naprawdę jeszcze nie nadszedł czas na mycie. W tym czasie usuwanie tłustych plam ze ściany nie przyniesie pozytywnych rezultatów, wręcz przeciwnie – pojawią się przebarwienia i przetarcia.
Napisz pierwszy komentarz.