Jaki jest sposób na szybsze ułożenie płytek podczas przeprowadzanych prac remontowych? Gdy chcemy, aby nasze prace poszły sprawniej, możemy kleić płytki na płytki. W jaki sposób można wykonać określone zadanie? Gdy przeprowadzamy remont mieszkania, chcemy ograniczyć pracę rozbiórkowe do minimum. Skuwanie starych płytek to dodatkowy koszt. Istnieje możliwość układania płytek na płytki. W takim przypadku musimy zadbać, żeby płytki dobrze trzymały się podłoża. Jak położyć płytki na płytki?

Na jaką kwestię powinniśmy zwrócić uwagę przed ułożeniem płytek na płytki?

W przypadku, gdy zdecydujemy się na ułożenie płytek na płytki, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że taki zabieg przyczyni się do podniesienia poziomu posadzki o poziom kleju oraz glazury. Najczęściej stosowane komponenty charakteryzują się grubością około 5-12 mm. Natomiast warstwa środka klejącego to blisko 2-5 mm. Dlatego też przed przystąpieniem do określonego zadania, trzeba sprawdzić o ile podniesie się nowa posadzka. Istotne jest również to, czy takie rozwiązanie nie będzie utrudniało otwierania oraz zamykania drzwi. Oczywiście można je nieznacznie skrócić, ale lepiej, gdy taki zabieg nie będzie konieczny.

czy można kłaść płytki na płytki
fot. Nie jeden fachowiec zadawał sobie pytanie, czy można kłaść płytki na płytki ?

Jak przykleić płytki na płytki?

Jak położyć płytki na płytki? W pierwszej kolejności należy opukać powierzchnię. W sytuacji, gdy usłyszymy dziwny dźwięk, będzie to znaczyło, że elementy te straciły łączność z podłożem. W takiej sytuacji muszą zostać one usunięte. Pozostałe oczywiście zostawiamy. Miejsce po płytkach należy wypełnić szpachlówką.

Inne artykuły:  Ile kosztuje prąd budowlany

Przed przystąpieniem do układania nowych płytek stare muszą być dokładnie umyte. W tym przypadku można wykorzystać sodę kaustyczną, a także przetrzeć wilgotną ścierką. Pamiętajmy również o tym, że oczyszczone muszą być także fugi.

W sytuacji, gdy stare elementy mają gładką powierzchnie, możemy skutecznie ją zmatowić. W tym celu możemy zastosować papier ścierny, Dzięki temu powierzchnia będzie szorstka, co przełoży się na lepszą połączenie elementów.

Co więcej, stare komponenty możemy także pokryć preparatem mającym działanie gruntujące zawierające drobne kruszywo tworzące warstwę kontaktową. Dba o niezwykle dobrą przyczepność kleju. Środek gruntujący należy nanosić na powierzchnie, wykorzystując pędzel bądź wałek.

Czym przykleić płytki do płytek?

Do klejenia wskazanych komponentów trzeba wykorzystać zaprawę cementową. Zadba ona o odpowiedni poziom przyczepności. Pierwsza warstwa preparatu klejącego powinna być umieszczana wówczas, gdy grunt wyschnie. Pamiętajmy także o ewentualnych nierównościach powierzchni. W takiej sytuacji potrzebny będzie środek, który możemy nałożyć grubszą warstwą. Zanim klej zacznie wysychać, trzeba nałożyć warstwę właściwą pacą zębatą wyróżniającą się odpowiednim rozmiarem.

Do klejenia płytek na płytki można zastosować klej epoksydowy klasy R. Podkreślić należy fakt, że charakteryzuje się on tak wielką siłą wiązania, że możemy pominąć działanie polegające na gruntowaniu płytek. Co więcej, możemy je wykorzystać bez wcześniejszego rozrabiania wodą. Jednakże są one dość drogie.

Do fugowania wykorzystuje się podstawową masę o charakterze spoinującym, a także silikonu sanitarnego. Warto podkreślić, że układanie płytek na płytkach przyczynia się do podniesienia się wysokości podłogi. To może doprowadzić do tego, że drzwi nie będą dopasowane do otworu. W takiej sytuacji konieczne będzie ich niewielkie skrócenie.

Inne artykuły:  Drzwi zewnętrzne - jakie warto wybrać?
klejenie płytek na płytki
fot. Czy klejenie płytek na płytki jest w ogóle możliwe ?

Jak położyć płytki na płytki?

Prace powinniśmy rozpocząć od dołu. Jednakże podkreślić należy, że nie jest to obowiązkowa zasada. Tak jest lepiej, ale każdy może zdecydować się na swój własny sposób, Tak jak jest wygodnie. Krzyżyki dystansowe powinny być umieszczane miedzy układane elementy, w celu zachowania równych odległości. Koniecznie należy mieć na uwadze jeszcze jeden aspekt. Nowy komponent nie powinien się idealnie pokrywać ze starym. Przyczyni się to do zmniejszenia przyczepności. W związku z tym powinny być one przesunięte co najmniej o 1-2 centymetry. Gdy wykonamy zadanie, powinniśmy odczekać około 24 godziny.

Gdy glazura jest już sucha, w dalszej kolejności należy przystąpić do wypełniania spoin środkiem przeznaczonym do fugowania. Spoiny powinny być oczyszczone za pomocą wilgotnej ściereczki. Zaprawa do fugowania powinna być rozprowadzona za pomocą gumowego ściągacza.

układanie płytek na płytki
fot. Odpowiednie układanie płytek na płytki jest jak najbardziej możliwe !

Na zakończenie całej pracy całość powinniśmy wyczyścić mokrą gąbką. Dalej odczekujemy kilka godzin. Później powinniśmy oczyścić glazurę z pozostałości fugi. Jest to istotne, żeby wykonać to jak najszybciej, ponieważ im dłużej czekamy, tym trudniej jest ją usunąć.

Kładzenie płytek na płytki to bardzo ciekawa metoda, która może przynieść bardzo dobre efekty, Dzięki temu nie musimy martwić się o gruz, pył i cały rozgardiasz związany ze skuwaniem starych płytek. To sprawi, że ograniczmy również zakres prac potrzebnych do przeprowadzenia. Dlatego też warto przemyśleć taką metodę. W sytuacji, gdy postąpimy zgodnie z kilkoma wskazówkami uda nam się osiągnąć świetne efekty, a płytki będą bardzo dobrze trzymały się określonej powierzchni.

Inne artykuły:  Ile schnie klej do płytek