Dachy płaskie to jeden z wiodących trendów w architekturze. Wykonanie takiego wykończenia gwarantuje nieruchomości nowoczesny sznyt, lecz nasuwa również liczne pytania. Jedno z nich dotyczy sposobu ocieplenia, a konkretnej materiałów, jakie należy wybrać do zrobienia izolacji. Styrodur XPS i wełna mineralna skalna to produkty, po które dekarze sięgają najchętniej. Który z nich jest lepszy?
Wełna mineralna skalna do izolacji dachu płaskiego
Występująca pod postacią gęstych płyt wełna mineralna skalna, jest popularnym wyborem przy izolacji dachów płaskich. Wynika to z jej właściwości, a więc optymalnego współczynnika przenikania ciepła. Do zalet tego materiału należy także jego niepalność. W razie pożaru wełna mineralna skalna nie tylko nie zajmie się ogniem, ale też stanie się barierą dla szalejących płomieni.
Komfort termiczny oraz bezpieczeństwo to najważniejsze, co zyskasz, wybierając ten rodzaj izolacji. Warto jednak sprawdzić, czy w Twoim budynku będzie można ją zastosować. Wełna mineralna skalna sporo waży, dlatego w pewnym stopniu obciąża strop. Należy wiedzieć, że na dach płaski stosuje się izolację z wełny mineralnej skalnej lub płyt XPS lub styropianu. Na tę izolację stosuje się jeszcze np. membranę dachową PCV zgrzewalną lub papę termozgrzewalną.
Styrodur XPS na stropodachy niewentylowane
Styrodur XPS to kolejny popularny materiał izolacyjny wykorzystywany do ocieplenia stropodachów niewentylowanych. Ma on bardzo dobre właściwości – jest odporny na ściskanie, ma wysoką gęstość oraz wytrzymałość, która sprawia, że nie podlega odkształceniom.
Odpowiednia grubość płyt
Zamawiając ten produkt możesz określić grubość płyt wahającą się zazwyczaj w przedziale od 30 do 160 mm. W przypadku styroduru współczynnik przewodzenia ciepła zależy od producenta i wariantu materiału, jednak najczęściej oscyluje wokół 0,033 – 0,038 W/(m.K), co oznacza wysoki komfort termiczny dla osób użytkujących obiekt.
Co wybrać? Każdorazowo rodzaj materiału przeznaczonego do ocieplenia dachu płaskiego warto skonsultować ze specjalistami. Inne technologie stosuje się w domach kostkach podlegających renowacji, a inne są zalecane w nowym budownictwie, bazującym wyłącznie na energooszczędnych rozwiązaniach.
Przy zakupie zawsze też warto się skonsultować ze sprzedawcami, którzy przedstawią Ci dostępny asortyment i porównają konkretne produkty z oferty, ułatwiając tym samym podjęcie decyzji.
Napisz pierwszy komentarz.