Drewno jest powszechnie stosowanym materiałem do produkcji mebli. Jednak poprawne złożenie mebli z drewna wymaga wykonania odpowiednich nawierceń pod śruby. Aby nie zniszczyć drewna należy stosować odpowiednie techniki wiercenia, a także użyć dedykowanych wierteł.

Wiercenie w drewnie – co warto wiedzieć?

Drewno jest materiałem, który wręcz uwielbiają majsterkowicze. Można z niego zrobić choćby meble, czy też zabawki dla dzieci. Jednak jest to również materiał dość miękki i podatny na uszkodzenia. Dlatego wiercenie w drewnie trzeba przeprowadzić z odpowiednią ostrożnością i należy wybrać do tego również specjalne wiertła. Do tego zadania możemy użyć przede wszystkim wiertarki, lub też wiertarko-wkrętarki. Aby nasza praca przebiegała maksymalnie precyzyjnie warto również zastosować statyw do wiertarki i imadło. Dzięki niemu będziemy mogli usztywnić obrabiany element drewna. Bardzo często stosuje się również specjalne ściski stolarskie. Jednak zdecydowanie najważniejszą kwestią w tym wypadku jest dobór odpowiednich wierteł.

Jakich wierteł użyć do drewna?

Dlaczego wybór właściwego wiertła do drewan jest tak istotny? Zastosowanie do drewna wiertła przeznaczonego choćby do metalu, może nam poczynić w materiale wiele szkód. Możemy wówczas liczyć się z uszczerbieniami na krawędziach otworu, a nawet z odpryskami drewna. A na pewno nasz otwór nie będzie wyglądał estetycznie.  Dlatego zdecydowanie warto w tym wypadku zaopatrzyć się w specjalne wiertła do drewna. W jaki sposób je wybrać? Przede wszystkim wiertło do drewna powinno posiadać bardzo ostre zakończenie. Dzięki temu można precyzyjnie rozpocząć wiercenie. W marketach budowlanych i sklepach internetowych można znaleźć wiele rodzajów wierteł do drewna:

  • wiertła spiralne
  • wiertła piórowe
  • wiertła kręte
  • otwornice
Inne artykuły:  Do czego służy bidet oraz co to właściwie jest?

Wiertła spiralne są najczęstszym wyborem wśród majsterkowiczów pracujących na drewnie. Przede wszystkim tego rodzaju wiertła posiadają bardzo ostrą część przednią, czyli szpikulec. Natomiast struktura krawędzi wiertła sprawi, że boki otworu będą idealnie jednolite na całym obwodzie. Do wiercenia w drewnie wykorzystywane są również wiertła piórowe. Wyglądają one zupełnie inaczej niż wiertla spiralne. W przypadku wierteł piórowych mamy również do czynienia z ostrym zakończeniem, jednak sam trzon wiertła jest płaski. A jego szerokość odpowiada szerokości wywiercanego otworu. Szanujący się majsterkowicz powinien również zaopatrzyć się w wiertła kręte. Znajdują one zastosowanie wówczas, kiedy chcemy wywiercić głębokie i wąskie otwory w drewnie. Takie wiertło ma kształt świdra, dzięki czemu podczas wiercenia wszystkie wióry są sprawnie usuwane poza wiercony otwór. Dzięki temu znacznie poprawia się komfort pracy.

Otwornice – wiertła do specjalnego zastosowania

A jakie wiertło powinniśmy wybrać kiedy chcemy wywiercić szeroki, ale dość płytki otwór w drewnie. Wówczas warto zaopatrzyć się w otwornice. To wiertło składające się z dwóch części – wiertła prowadzącego oraz umiejscowionej za nim piły. Ostra końcówka wiertła wbija się w drewno w pozycji pionowej i ustawia odpowiednio piłę, która z kolei ma za zadanie wiercenie pożądanego otworu.

Poradę o wierceniu w drewnie dostarczył Tooles.pl – sklep z narzędziami do domu i warsztatu.