Będąc szczęśliwym posiadaczem basenu ogrodowego, trzeba pamiętać o jego prawidłowym użytkowaniu. Aby znajdująca się w nim woda mogła służyć jak najdłużej, powinna być regularnie filtrowana. Do tego właśnie służy pompa basenowa. Jest to urządzenie przeznaczone do przepompowywania wody, celem jej oczyszczenia. Woda, przepływając przez filtry, zostaje oczyszczona z ciał stałych, takich jak włosy, owady, resztki organiczne. Dzięki temu jest idealnie czysta, zachęcająca do kąpieli w niej. Dobrze wybrana pompa filtrująca w zdecydowany sposób ułatwia użytkowanie basenu, sprawiając, że jest on idealnym miejscem do wypoczynku i ćwiczeń.

Jaka powinna być pompa basenowa?

Dobra pompa filtrująca to taka, która będzie pracować płynnie i w dalszym ciągu pozostanie jej około 10 procent zapasu mocy. Aby dobrać pompę do swojego basenu, należy zwrócić uwagę na poniższe parametry.

  • Moc pompy: wyrażona w Wattach. Najsłabsze pompy filtrujące mają 250 W, natomiast najmocniejsze nawet 1500 W. Rozpiętość jest bardzo duża, a wybór prosty. Im większa pojemność basenu, tym moc pompy powinna być większa.
  • Wydajność pompy: wyrażona w litrach na minutę. Przykładowo pompa filtrująca, której wydajność wynosi 180 litrów na minutę, w ciągu godziny może przefiltrować blisko 11 m3 wody. Czy to dużo? Na pierwszy rzut oka tak. Kiedy jednak weźmiemy pod uwagę naprawdę duże baseny, odpowiednia może być pompa o wydajności nawet 350 litrów na godzinę.
  • Wysokość podnoszenia: innymi słowy siła pompy. Wybrane pompy mogą mieć maks. wysokość podnoszenia wody na 7,5 metra, z kolei inne nawet na 12 metrów.
Inne artykuły:  Jakie cechy powinna mieć mozaika ceramiczna, aby sprawdziła się na zewnątrz?

Pompy basenowe o różnych mocach i w różnych cenach znajdziesz pod tym adresem. Sprawdź pompy basenowe: https://ogrody24.pl/pompy/pompy-basenowe

Umiejętnie dobrana pompa basenowa sprawia, że czystość wody w basenie będzie bez zarzutu. W każdym modelu takiej pompy znajduje się filtr wstępny, którego zadaniem jest zabezpieczenie pompy przed zanieczyszczeniem i uszkodzeniem, gdyby w wodzie znajdowały się większe ciała obce, np. metalowa spinka do włosów. Filtrem może być specjalny rodzaj piasku (pompa piaskowa) lub gąbka czy pianka. Pompy piaskowe mają tę zaletę, że w bardzo prosty sposób można wymienić wkład filtracyjny, czyli właśnie piasek. Wysypanie go, umycie obudowy pojemnika pod czystą wodą i wypełnienie świeżym, czystym piaskiem załatwia sprawę. Oczywiście w dalszej kolejności, na instalacji za pompą powinny znajdować się dalsze filtry, wychwytujące mniejsze zanieczyszczenia w wodzie.

Czym grozi zbyt mała wydajność pompy?

Co się stanie, jeśli ulegniemy pokusie zakupu tańszej pompy filtrującej? Wybierając tanią pompę basenową, której moc będzie za mała w stosunku do wielkości basenu, narażamy się na:

  • długi czas oczyszczania wody: pompa filtracyjna będzie musiała pracować dłużej, aby przefiltrować całą wodę w basenie.
  • ryzyko szybszego uszkodzenia pompy: niska wydajność pompy basenowej sprawia, że może ona pracować dłużej z pełną mocą, ulegając przeciążeniu i zniszczeniu. W takim przypadku konieczny będzie zakup nowej pompy do filtrowania wody.
  • niższa jakość filtrowanej wody. W przypadku mocno zabrudzonej wody słabe pompy basenowe mogą sobie nie poradzić z jej pełnym i bardzo dokładnym filtrowaniem.
Inne artykuły:  Czym sugerować się podczas wyboru okien?

Aby filtrowanie wody nie utrudniało normalnego korzystania z basenu, warto zainwestować w pompę sprawdzonej jakości, która będzie nie tylko wydajna, ale również jej praca nie będzie utrudniała zakłócała mieszkańcom spokoju. Na szczęście zdecydowana większość pomp, które są dostępne w sprzedaży, wyróżnia się cichą pracą, będąc ledwie słyszalnymi dla otoczenia.

Jak dbać o czystość wody w basenie?

Aby ułatwić pompie filtrującej pracę, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad korzystania z basenu. Dzięki temu znajdująca się w nim woda będzie mniej narażona na zanieczyszczenie, a pompa basenowa będzie mieć mniej pracy do wykonania.

6 rzeczy, które można zrobić, aby pompa filtrująca miała lżejszą pracę

  • Przed wejściem do basenu opłucz stopy z piasku i trawy,
  • nie wnoś do basenu jedzenia,
  • na noc przykrywaj basen specjalną plandeką lub pokrywą,
  • nie wkładaj do basenu brudnych zabawek dmuchanych,
  • nie wchodź do basenu bez wcześniejszego prysznica,
  • zadbaj o to, aby zwierzęta domowe nie wchodziły do basenu.

Stosując się do tych kilku prostych wskazówek, masz szansę uzyskać znacznie czystszą wodę przez dłuższy czas. Jest to ukłon nie tylko w stronę swojej pompy basenowej, która będzie miała lżejszą pracę do wykonania, ale także filtr basenowy będzie mógł Ci służyć dłużej. Im czystsza jest woda w basenie, tym mniejsze zużycie prądu potrzebnego do zasilania samej pompy. A jak dbać o samą pompę, aby odwdzięczyła się nam długą i bezawaryjną pracą? Wszystko, co możemy zrobić, to: dbać o wodę, a także regularnie wymieniać filtr piaskowy. Jeśli jest on już mocno zanieczyszczony, może ograniczać swobodny przepływ wody przez niego.

Inne artykuły:  Prawidłowa hodowla i pielęgnacja storczyków w domu

Duży wybór pomp basenowych o różnej mocy, a także ze wbudowanym filtrem wstępnym znajdziesz w ofercie naszego sklepu. Swoim klientom zapewniamy fachowe doradztwo w zakresie doboru najlepszego urządzenia, a także odpowiadamy na wszystkie pytania i wątpliwości związane z użytkowaniem pompy.