Wiele osób uważa, że instalacja odgromowa jest inwestycją na wyrost, zwłaszcza, gdy dom otoczony jest przez wysokie drzewa. Osobiście uważamy jednak, że takie myślenie jest błędne, ponieważ warto zabezpieczyć się przed każdą możliwą negatywną sytuacją. W poniższym artykule postaramy się dokładnie określić w jaki sposób można zapewnić miejscu zamieszkania całkowitą ochronę przed błyskawicami.
Izolacja odgromowa w praktyce
Na samym początku warto określić, czym tak naprawdę jest izolacja odgromowa. Jej zadanie jest proste, ponieważ polega na przejęciu energii wyładowania atmosferycznego. Warto podkreślić, że błyskawice wyzwalają ogromną siłę, a temperatura we wnętrzu pioruna może sięgnąć nawet 1500 stopni Celsjusza. Jeżeli energia nie zostanie odprowadzona do uziemienia, to może dojść do uszkodzenia instalacji elektrycznej, ale i również zniszczenia budynku samego w sobie. W takim wypadku warto zdecydować się na inwestycję, która wyniesie maksymalnie 3000 zł, aby mieć pewność, że pioruny nie wywołają żadnych szkód w Twoim domostwie.
Jeżeli zdecydujesz się na wykonanie odpowiednio zaprojektowanej instalacji odgromowej, to możesz mieć pewność, że Twój dom będzie niemalże całkowicie zabezpieczony przed negatywnym wpływem wyładowań atmosferycznych. Należy jednak podkreślić, że decyzja o konstrukcji systemu piorunochronu powinna zostać podjęta na początku budowy mieszkania, ponieważ uziom fundamentowy należy wykonać w trakcie stawiania domu.
Elementy składowe instalacji odgromowej
Jeżeli zamierzasz zabezpieczyć swój dom przed wyładowaniami atmosferycznymi, to na pewno chciałbyś wiedzieć jakie są elementy instalacji odgromowej – pozwól, że wyjdziemy do Ciebie z pomocą! Poprawny skonstruowany system musi zawierać w sobie:
- Zwody – linki z miedzi, stali nierdzewnej lub ocynkowanej, które umieszcza się na dachu. Odpowiadają za przyjęcie ładunku z wyładowań atmosferycznych.
- Przewody odprowadzające – łączą zwody z uziemieniem. Układane są one na ścianach budynku. Należy jednak pamiętać, że powinno się je umieszczać z dala od przestrzeni użytkowych takich jak okna lub drzwi.
- Przewody uziemiające – łączą uziomy z przewodami odprowadzającymi. Układa się je w linii prostej, w jak najkrótszej odległości od uziomu. Należy zadbać o to, aby izolacja przewodów elektrycznych była jak najwyższej jakości.
- Uziomy – metalowe elementy, które umieszczane są w gruncie. Odpowiadają za odprowadzenie ładunku do gleby.
Postaw na sprawdzonego sprzedawcę
Skonstruowanie w pełni funkcjonalnej instalacji odgromowej w domu wcale nie jest tak drogie, jak mogłoby się to wydawać. Jeżeli chciałbyś jeszcze bardziej zminimalizować koszty, to rozwiązaniem Twoich problemów może okazać się sprawdzona hurtownia sprzętu elektrycznego. W takim wypadku powinieneś zapoznać się z naszą propozycją. Zainteresuj się współpracą z Elektrojack.pl. To sprawdzony sklep, który zapewni Ci wytrzymałe materiały izolacyjne w atrakcyjnej cenie.
Napisz pierwszy komentarz.