W domkach letniskowych lub w innych obiektach o podobnym charakterze koniecznością jest podjęcie działań pozwalających na zabezpieczenie instalacji hydraulicznej na okres zimowy. Istotną kwestią jest spuszczenie wody. W przypadku grzejników czynność ta nie jest oczywiście skomplikowana do wykonania. W tym przypadku jedyne co trzeba wykonać to odkręcenie zaworu bezpieczeństwa. Natomiast spuszczenie wody z bojlera nie jest już taką szybką czynnością. Tutaj zdecydowanie potrzeba więcej czasu. Jak opróżnić bojler z wody?

Jak spuścić wodę z bojlera – budowa urządzenia

Zanim przejdzie się do zasadniczej kwestii w pierwszym kroku powinniśmy poznać budowę bojlera. W tym przypadku istotne znaczenie ma zawór bezpieczeństwa. Najczęściej jest on zlokalizowany w dolnej części urządzenia. Co więcej, urządzenie dysponuje dodatkowo rurkami, których zadanie polega na odprowadzaniu ciepłej wody oraz doprowadzaniu zimnej. Woda ciepła najczęściej umieszczona jest na górze, natomiast zimna na dole. W tej sytuacji bardzo pomocnym rozwiązaniem będzie schemat, który znajdziemy w instrukcji. Dzięki temu będziemy wiedzieli, w jaki sposób układają się określone przyłączenia. Podkreślić należy również fakt, że w określonej dokumentacji znaleźć możemy również szczegółowe wskazówki, dzięki którym dowiemy się, w jaki sposób można spuścić wodę z bojlera.

jak spuścić wodę z bojlera
fot. Pewnie nie raz zastanawiałeś się jak spuścić wodę z bojlera ?

Jak spuścić wodę z bojlera elektrycznego?

Jak spuścić wodę z bojlera? Pamiętać musimy o tym, że spuszczanie wody z bojlera jest czynnością, którą możemy przeprowadzić wyłącznie wówczas, gdy zamkniemy zawór główny. Zimna woda nie może napływać do urządzenia. Co więcej, koniecznie należy wyłączyć zawór prądu. W dalszej kolejności należy wykręcić zawór bezpieczeństwa bądź też odkręcić specjalną śrubkę, której zadaniem jest właśnie spuszczanie wody z bojlera. Trzeba zachować szczególną ostrożność, gdyż zbyt szybkie wykręcenie całego zaworu może przyczynić się do błyskawicznego wypłynięcia wody pod dużym ciśnieniem. Dlatego zadanie należy wykonywać powoli. Oczywiście potrzebna jest cierpliwość, gdyż czynność ta może potrwać dłużej niż godzinę.

Inne artykuły:  W jaki sposób należy układać panele podłogowe? Wzdłuż czy wszerz ?
jak opróżnić bojler z wody
fot. Jak opróżnić bojler z wody aby go nie uszkodzić ?

Podczas tego zabiegu może dochodzić do różnych sytuacji. Jedną z nich jest na przykład chwila, gdy po odkręceniu śrubek woda nie chce wypłynąć. Takie zjawisko może sygnalizować, że niezbędnym działaniem jest odkręcenie bądź demontaż wężyka odprowadzającego ciepłą wodę z góry. To powinno pomóc.

Spuszczanie wody z bojlera – jak wyczyścić bojler z osadu?

Gdy spuścimy wodę z podgrzewacza wody, warto wyczyścić zbiornik. W tym celu trzeba otworzyć zawór zimnej wody. Trzeba pozwolić aby zimna woda dostała się do kotła na 15-20 sekund. Dzięki temu doprowadzimy do podniesienia osadu z dna. Taką czynność przeprowadzamy tak długo, aż woda wylewająca się z kotła będzie czysta. Gdy uzyskamy określony rezultat, trzeba zamknąć zawór spustowy. Teraz należy włączyć zimną wodę, odłączyć wąż oraz pozwolić na napełnianie się zbiornika.

W następnym kroku koniecznie trzeba otworzyć krany ciepłej wody. Pomoże to nam pozbyć się powietrza. Gdy wróci stały przepływ oraz ciśnienie możemy zamknąć zawory. W przypadku zimnej wody pomijamy zaprezentowaną procedurę. Pamiętać należy o tym, że kocioł może być uruchomiony tylko wówczas, gdy napełniony jest co najmniej do połowy. Zbyt wczesne włączenie może doprowadzić do tego, że urządzenie ulegnie pęknięciu. Takie działanie pozwoli na przedłużenie żywotności urządzenia. Dzięki temu zaoszczędzimy również  na rachunkach za media.

spuszczanie wody z bojlera
fot. Czy spuszczanie wody z bojlera można zrobić samodzielnie ?

Wymiana oraz ponowne napełnianie urządzenia wodą

Spuszczanie wody z bojlera elektrycznego jest czynnością konieczną w okresie zimowym, bądź w chwili kiedy zamierza się wymienić bojler na nowy model. W każdej sytuacji trzeba uważać, żeby woda nie wyciekła. Podkreślić należy fakt, że wymiana urządzenia nie jest skomplikowana, a co najważniejsze nie pochłania dużej ilości czasu. Podczas tej czynności trzeba dokładnie połączyć wszystkie przewody. Konieczna jest także kalibracja wyświetlacza elektrycznego.

Inne artykuły:  Separatory substancji ropopochodnych

Ponowne napełnianie urządzenia związane jest z obawą, że bojler się zapowietrzy. A taka usterka nie jest już taka łatwa do naprawy. Podkreślić należy jednak fakt, że do takiej sytuacji dochodzi niezmiernie rzadko. W przypadku, gdy uda nam się napełnić pojemnik w dość krótkim czasie nie ma powodów do obaw. Wówczas niebezpieczeństwo określonego problemu jest niewielkie. W przeciwnym wypadku oczywiście może dojść do zapowietrzenia.

Zauważyć należy jednak fakt, że raczej nie ma z tym większych trudności. Podgrzewacz jest praktycznie od razu gotowy do użycia. Gdy mamy do czynienia z nieogrzewanym budynkami spuszczanie wody z bojlera jest bardzo istotną czynnością na zimę. Brak tego działania bez wątpienia doprowadzi do konieczności przeprowadzenia remontu na wiosnę razem z wymianą całego systemu wodnokanalizacyjnego. A trzeba pamiętać, że jest to związane z bardzo dużym wydatkiem.

Spuszczenie wody z bojlera nie jest czynnością trudną do przeprowadzenia. Wystarczy tylko przestrzegać kilku zasad i kierować się wskazówkami zawartymi w instrukcji obsługi urządzenia.