Gazowe kotły kondensacyjne są bezobsługowymi, czystymi oraz komfortowymi urządzeniami do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej w gospodarstwach domowych. To sprawdzona i pewna technologia, która gwarantuje oszczędność i wysoką efektywność. Gdy decydujesz się na wybór kotła gazowego, wybierz rozwiązanie dostosowane do rodzaju budynku oraz jego potrzeb.

Kotły dwufunkcyjne – optymalne rozwiązanie do mieszkań

Kotły gazowe dwufunkcyjne, takie jak Vaillant ecoTEC exclusive VCW, znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie przestrzeń montażowa jest niewielka. W praktyce najczęściej są wykorzystywane w mieszkaniach oraz małych domach jednorodzinnych. Zaletą tego rozwiązania jest kompaktowość i małe wymiary urządzenia.

Kotły te nie wymagają stosowania zasobnika ciepłej wody użytkowej. Woda jest w nich przygotowywana przepływowo, w momencie poboru. Stanowi to zarazem ich ograniczenie, ponieważ ilość dostępnej ciepłej wody zależy bezpośrednio od mocy kotła. W przypadku dużej odległości pomiędzy kotłem a punktem poboru należy również liczyć się z dłuższym czasem oczekiwania na ciepłą wodę. Kotły dwufunkcyjne w mieszkaniach najczęściej montuje się więc w łazience lub kuchni, aby zminimalizować w ten sposób tę niedogodność.

Kotły jednofunkcyjne – wysoki komfort w Twoim domu

Gazowe kotły kondensacyjne jednofunkcyjne stanowią najlepsze źródło ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej w domach oraz wszędzie tam, gdzie jest wymagany wyższy komfort poboru ciepłej wody użytkowej. W odróżnieniu od kotłów dwufunkcyjnych ciepła woda jest przygotowywana w zasobniku umieszczonym pod kotłem lub obok niego. Pozwala to na pobór wody z kilku punktów jednocześnie, a także na zastosowanie cyrkulacji c.w.u. Ze względu na sposób montażu rozróżnia się dwa rodzaje kotłów jednofunkcyjnych.

  • Kotły wiszące – np. Vaillant ecoTEC exclusive VC, będą najlepszym rozwiązaniem w budynkach z nową instalacją centralnego ogrzewania. Zajmują niewiele miejsca oraz cechują się szerokim zakresem modulacji mocy pozwalającym na oszczędną pracę.
  • Kotły stojące – np. Vaillant ecoVIT VKK, będą najlepsze do modernizowanej kotłowni z jednoczesnym zachowaniem dotychczasowej instalacji centralnego ogrzewania. W odróżnieniu od kotłów wiszących posiadają dużą pojemność wodną wymiennika kotłowego. Dzięki temu są znacznie mniej wrażliwe na zanieczyszczenia pochodzące z eksploatowanej wcześniej instalacji c.o.
Inne artykuły:  Kocioł z podajnikiem na pellet – wygoda i ekologia w jednym urządzeniu.

Kotły kompaktowe – wysoki komfort, niewielka przestrzeń

Wszędzie tam, gdzie jest wymagany wysoki komfort ciepłej wody użytkowej, ale ogranicza nas niewielka przestrzeń montażowa, zastosowanie znajdą kotły kompaktowe, takie jak Vaillant ecoCOMPACT VSC. Kotły te łączą w sobie zalety kotłów jedno- i dwufunkcyjnych. Zajmują tyle samo miejsca co typowa stojąca lodówka. Ponadto posiadają wbudowany zasobnik c.w.u., pozwalający na zachowanie wysokiego komfortu ciepłej wody. Dzięki jednolitej budowie oraz możliwości zabudowania elementów instalacyjnych wewnątrz kotła stanowią one również najbardziej estetyczne rozwiązanie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kotła gazowego?

Przy doborze kotła gazowego zadbaj o to, by urządzenie, które wybierzesz, miało jak najszerszą zdolność modulacji mocy. Niska moc minimalna kotła pozwoli na oszczędną pracę w okresach niższego zapotrzebowania na ciepło dla budynku. Z kolei górna granica mocy zapewni komfort oraz szybkość przygotowania ciepłej wody użytkowej. Szukasz kotła gazowego idealnego do Twojego domu czy mieszkania? Odwiedź stronę marki Vaillant – producenta nowoczesnych, ekologicznych urządzeń grzewczych – i sprawdź parametry najnowocześniejszych gazowych kotłów kondensacyjnych.