Inwestorzy dysponujący ograniczonym budżetem niejednokrotnie zastanawiają się, jak zaoszczędzić na poszczególnych etapach realizacji przedsięwzięcia. Aby nie nadwyrężyć zanadto funduszy na budowę, warto zdecydować się na projekt domów jednorodzinnych, który będzie niedrogi do wzniesienia. Taki obiekt mieszkalny zapewni optymalną funkcjonalność i komfort eksploatacji, pomimo stosunkowo niedużej ceny jego wykonania. Jakie domy będą najtańsze w budowie?

Domy o prostej bryle i zadaszeniu

Na cenę, jaką zapłacimy za budowę domu, w dużej mierze wpływa jego bryła. Budynki o prostej, zwartej formie na planie prostokąta są znacznie tańsze w realizacji, aniżeli skomplikowane obiekty o znacznym metrażu i wielu detalach architektonicznych. Ich powierzchnia i bryła będą wpływać także na koszt ogrzewania – nieduże, kompaktowe obiekty mają mniej mostków termicznych, dzięki czemu wykazują ograniczone zapotrzebowanie na ciepło.

Przeglądając projekty domów tanich w budowie, zwróćmy uwagę również na rodzaj ich zadaszenia. Najtaniej wykonamy pokrycie płaskie lub dwuspadowe, pozbawione lukarn i okien dachowych. Starajmy się wybierać propozycje o kącie nachylenia 30-45 stopni, które pozwolą nam zaoszczędzić zarówno na materiale, jak i koszcie robocizny. Chcąc ograniczyć wartość inwestycji, zrezygnujmy ze skomplikowanego, wielospadowego dachu, bogatego w ozdobne wieżyczki czy wole oka.

Garaż i piwnica a koszt budowy

Jeżeli zależy nam na własnym garażu, zdecydujmy się na projekt, w którym będzie on wbudowany w bryłę domu. Takie pomieszczenie będzie znacznie tańsze w wykonaniu, aniżeli wolnostojący budynek gospodarczy z miejscem parkingowym, zapewniając nam jednocześnie równie wysoką funkcjonalność.

Inne artykuły:  Ile kosztuje prąd budowlany

Chcąc obniżyć koszty budowy domu, zrezygnujmy natomiast z piwnicy. Koszt jej realizacji wynosi nawet 20-30% wartości całego budynku. Niezbędne miejsce do magazynowania możemy wygospodarować w składziku pod schodami lub na strychu. Wykonanie podpiwniczenia może być opłacalne jedynie na działkach o znacznym nachyleniu terenu, gdzie jego kształt wymusza wymurowanie wysokich fundamentów.

Dom z popularnych i przystępnych cenowo materiałów

Aby obniżyć ogólny koszt inwestycji, warto wybierać projekty domów, które można zrealizować z atrakcyjnych cenowo i łatwo dostępnych materiałów. Fundamenty tanich w budowie domów najlepiej wykonać ze zbrojonego betonu. Ściany takich budynków można wznieść z popularnej ceramiki, czyli pustaków tradycyjnych typu max bądź poryzowanych. Na dachu najlepiej sprawdzi się niedroga blachodachówka lub blacha trapezowa. Możemy również rozważyć zastosowanie dachówki cementowej, która będzie jednak wymagać przygotowania solidniejszej – a w konsekwencji także droższej więźby.

Jeżeli szukamy oszczędności, weźmy pod uwagę parterowy projekt domów jednorodzinnych. Brak poddasza lub piętra wyeliminuje bowiem konieczność wykonywania solidnego i drogiego stropu oraz klatki schodowej, pozwalając nam obniżyć ogólny koszt budowy.

Jakie domy będą najtańsze w budowie? Przede wszystkim powinny one wyróżniać się prostą i kompaktową bryłą oraz nieskomplikowanym zadaszeniem. Aby obniżyć koszt ich wzniesienia, warto także zrezygnować z podpiwniczenia oraz zdecydować się na zastosowanie popularnych, przystępnych cenowo materiałów – lanego betonu, pustaków ceramicznych i blachodachówki. Dzięki temu możliwe będzie wybudowanie funkcjonalnego, estetycznego i komfortowego obiektu mieszkalnego, który będzie stosunkowo niedrogi podczas realizacji, jak również późniejszej eksploatacji.

Inne artykuły:  Jak zbudować grill - budowa grilla ogrodowego

Zdjęcie: Projekt M245 – Trafna decyzja (etap I) z kolekcji Muratora, arch. Ewa Dziewiątkowska

Artykuł sponsorowany: Projekty domów bez pozwolenia od MURATORA w ramach Polskiego Ładu https://projekty.muratordom.pl