Jednym z ostatnich etapów budowy domu od strony zewnętrznej jest przeważnie wykonanie ocieplenia i elewacji. Ma ona za zadanie chronić ściany przed wilgocią, zabezpieczać dom przed uciekaniem ciepła i nadać mu ładnego wyglądu z zewnątrz. Dobrze wykonana spełnia wszystkie oczekiwania, jest trwała i bardzo dobrze wygląda. Na co zwrócić uwagę wykonując zewnętrzną elewację w domu jednorodzinnym?

Ocieplanie ścian zewnętrznych

Zanim na naszym domu położony zostanie tynk zewnętrzny, konieczne jest jego ocieplenie. Do tego celu wykorzystuje się styropian biały oraz grafitowy lub wełnę. Wszystkie te materiały mają swoje wady i zalety, ale ostateczny efekt zawsze jest podobny. Poprawnie wykonana termoizolacja zewnętrzna zapewnia ciepły dom przez cały sezon. Ważne, by w trakcie montażu warstwy ocieplenia zadbać o poprawne jej ułożenie. Wykorzystując styropian, powinniśmy szczególną uwagę zwracać na staranne połączenie kolejnych płyt, by zminimalizować ryzyko powstania mostków termicznych.

Do prac warto wykorzystywać dobre materiały, ale nie można zapomnieć o narzędziach. Przyda się mieszadło wolnoobrotowe, paca do nakładania kleju, kielnia, ale niezwykle ważny jest dostęp do wody. Najlepiej jeśli zawór wyposażony jest w kurek czerpalny, który umożliwia dokładne dozowanie wody.

Jak przygotować się do ostatecznego tynkowana?

Nakładanie powłoki wykończeniowej poprzedza wklejenie na termoizolację specjalnej siatki zbrojącej. W przypadku takich prac nie przydają się węże tynkarskie, które dedykowane są do tynków wewnętrznych, a bardziej wiadra i mieszadła do rozrabiania kleju. Zużywa się go podczas takich prac na tyle mało, że nie ma sensu mieszać go z wykorzystaniem bardziej zaawansowanych urządzeń wykorzystywanych do pracy wewnątrz budynków. Po nałożeniu kleju i wtopieniu siatki zbrojącej konieczne jest zagruntowanie całej powierzchni w celu wyrównania chłonności podłoża. Jest to zabieg bardzo ważny, bo pozwala na równomierne przesychanie tynku i brak przebarwień na elewacji.

Inne artykuły:  Jakie okna PCV warto wybrać?

Samo nakładanie tynku cienkowarstwowego najlepiej przeprowadzić w dzień suchy, ale pochmurny. Praca w słońcu może sprawia, że materiał będzie zbyt szybko wiązał, a to może w skrajnych przypadkach spowodować nawet jego odparzenie od lica ściany. Jeśli tynkujemy dom w okresie intensywnego nasłonecznienia, powinniśmy zamontować specjalne siatki, które choć trochę zacienią całą powierzchnię. W takiej sytuacji warto rozpocząć pracę wcześnie rano, gdy temperatura na zewnątrz nie jest jeszcze skrajnie wysoka.

Po zakończeniu tynkowania powinniśmy zabezpieczyć dolne warstwy elewacji przed przypadkowymi zabrudzeniami. Sprawa będzie nieaktualna, jeśli dookoła naszego domu jest już położona kostka brukowa. Bardzo często na tym etapie budowy dookoła domu znajduje się jednak spora porcja luźnej ziemi, która na skutek intensywnych opadów jest w stanie zabrudzić dolną część elewacji. Pamiętajmy, że wykończenie ścian zewnętrznych to dobry moment, by w stolarce otworowej zamontować porządny siłowniki do okien, który zabezpieczy je przed przypadkowym zatrzaśnięciem.