Sposób wykończenia kamienia naturalnego determinował będzie wygląd i właściwości produktu finalnego. np. marmurowych schodów, czy granitowego blatu kuchennego. Z kolei pod sposobem wykończenia kryje się konkretny rodzaj obróbki kamienia. Jaki powinieneś wybrać, aby otrzymać pożądany efekt? Pasujący do wnętrza, a zarazem posiadający konkretne właściwości. Podpowiadamy.

Polerowanie, czyli najpopularniejszy sposób wykończenia marmuru i granitu

Jeśli chcesz, aby kamienna powierzchnia była idealnie gładka oraz perfekcyjnie eksponowała głębię koloru kamienia, postaw na wykończenie poprzez polerowanie, które pozwala uzyskać efekt powierzchni bliskiej tej, jakie ma lustro. Granit i marmur znakomicie się do tego nadają. Obróbka kamienia następuje tutaj poprzez szlifowanie, a najlepsze efekty można uzyskać wykorzystując do tego narzędzia diamentowe (tarcze i polerki diamentowe pozwalają na sprawne szlifowanie, a następnie polerowanie powierzchni np. granitu i marmuru). Warto zaopatrzyć się w nie u sprawdzonego dostawcy, np. na kamien-ekspert.pl. To gwarancja najwyższej jakości efektów tego typu obróbki.

Polerowany granit lub marmur wyróżniają się małą nasiąkliwością i wysoką odpornością na zabrudzenia, zarysowania oraz ścieranie. Dodatkowo polerowany granit jest sterylny. Dlatego też taka opcja wykończenia powierzchni kamiennej sprawdzi się w przypadku blatów kuchennych, desek do krojenia, czy okładzin ścian.

Kamień palony – idealny na schody, podłogi, tarasy

Chcąc uzyskać powierzchnię płomieniowaną należy poddać kamień działaniu palnika oraz wody (najpierw działamy na kamień wysoką temperaturą, a następnie schładzamy powierzchnię wodą). Powierzchnia, jaka w ten sposób powstaje jest płaska i charakteryzuje się chropowatością oraz nierówną strukturą, w wyniku czego zyskuje znakomite właściwości antypoślizgowe. Tak szorstko wykończony kamień, np. granit, doskonale nadaje się na schody i posadzki, także te zewnętrzne, bowiem nawet przy zalegającym śniegu zachowuje swoje właściwości antypoślizgowe. To doskonałe rozwiązanie także w przypadku elewacji. Koniecznością jest tutaj jednak impregnacja, która zabezpieczy otwarte pory kamienia przed nasiąkaniem.

Inne artykuły:  Jak oświetlić biurko w gabinecie – kilka praktycznych wskazówek

Satynowe powierzchnie to rozwiązanie uniwersalne

Dlatego sprawdzi się zarówno w przypadku schodów, jak i parapetów, blatów kuchennych i łazienkowych, blatów barowych, a nawet elewacji. Wykończony poprzez szczotkowanie (szlifowanie specjalnymi szczotkami) kamień zyskuje gładką, matową powierzchnię, doskonale nasyconą barwą, o całkiem dobrych właściwościach antypoślizgowych. Niestety łatwiej go zarysować i wykazuje większą nasiąkliwość w porównaniu z kamieniem polerowanym. Stąd tez w tym przypadku konieczna jest impregnacja. Dodatkowo, kamień o powierzchni satynowej nie wygląda tak nowocześnie, jak kamień polerowany (szczotkowanie to inaczej antykowanie kamienia). Dlatego rozwiązanie polecane jest w przypadku wykończenia kamiennych powierzchni w klasycznych aranżacjach, oraz wszędzie tam, gdzie chcemy uzyskać kontrast dla innych błyszczących powierzchni.