Prace, czy to remontowe, czy budowlane to nie tylko wiele różnego rodzaju nowych materiałów przywożonych w celu tworzenia, ale także tych, które muszą być usunięte, aby te pierwsze mogły być zastosowane. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że odpady betonowe, fragmenty tynków i inne tego typu pozyskane odpady są dużym zagrożeniem dla środowiska. Przepisy mówią jasno, że muszą być one składowane w odpowiednich, przeznaczonych do tego miejscach albo poddane recyklingowi.

O ile pierwsza opcja jest chyba dla każdego jasna, o tyle warto zatrzymać się właśnie przy tym recyklingu. Tak, resztki budowlane po rozbiórkach i pracach remontowych mogą być ponownie wykorzystywane. Jednak aby były takie możliwości, potrzebne jest kruszenie gruzu. Odpady po tego typu operacjach, w formie małych elementów mogą trafić z powrotem na budowy i nie tylko.

Kruszenie gruzu – jak przebiega?

Trzeba zaznaczyć, że gruz budowlany to nie tylko fragmenty tynków, cegieł czy betonu, a także inne elementy, które zostały w nich zatopione lub zamontowane. Przede wszystkim różnego rodzaju pręty zbrojeniowe, ale też fragmenty instalacji, elektrycznych, gazowych czy wodno-kanalizacyjnych. Dlatego też, aby kruszenie gruzu mogło się rozpocząć potrzeba najpierw odpowiedniego sortowania tego typu odpadów. Głównie polegającego na usunięciu z niego fragmentów metali.

Odpowiednio posortowane fragmenty materiałów budowlanych niemetalowych mogą trafić pod kruszarkę. I tutaj wyróżniamy dwa tego typu urządzenia.

Inne artykuły:  Byle za miasto! Kupujemy działkę wypoczynkową

Kruszarka udarowa – młotkowa – maszyna, która z powodzeniem kruszy gruz, taki jak materiały mineralne (beton lub cegła) oraz miękkie i średnio twarde skały. Całość odbywa się poprzez silne uderzenia młotem.

Kruszarka szczękowa – Za pomocą ruchomej i stałej szczęki, ustawionych odpowiednio względem siebie, kruszy beton i cegły bez problemu. Pracuje ona tak długo, aż kruszenie gruzu sprawi, że będą one odpowiedniej wielkości.

Kruszenie gruzu gdzie wykorzystuje się skruszone odpady budowlane?

Kruszenie gruzu nie jest operacją mająca na celu zmniejszenie fragmentów pozostałości remontowo – budowlanych do pozostawienia ich na składowiskach. Tego typu mniejsze frakcje gruzu są z powodzeniem wykorzystywane dalej. Jest to niezwykle ekologiczne i ekonomiczne.

Drobny gruz powstały po pracy kruszarek jest chętnie wykorzystywany jako materiał potrzebny do:

– budowy dróg i autostrad,

– wytwarzania warstw utwardzających,

– tworzenia warstw filtracyjnych,

– umacniania fundamentów,

– powtórnej produkcji cementów i zapraw (przy wyjątkowo małych frakcjach).