Myśl o kolejnym remoncie przyprawia cię o dreszcze? Marzysz o zmianie wystroju wnętrza, ale nie masz siły na kolejne długie godziny spędzone na wyborze odpowiedniego asortymentu? A może po prostu jesteś właścicielem starego mebla o wartości sentymentalnej, którego nie chcesz wyrzucać? Zamiast pozbywać się zużytego wyposażenia możesz w łatwy sposób samodzielnie go odnowić, by zyskał nowy, niepowtarzalny wygląd. Coraz popularniejsze staje się malowanie mebli na biało. Ta metoda renowacji pozwoli nie tylko odświeżyć wygląd wnętrza, ale również sprawi, że twoje meble staną się zindywidualizowane i niepowtarzalne.

Kiedy warto zastosować biel?

Właściwie nie istnieją przeciwwskazania dla białych mebli. Jedyną obawą może być trudność w utrzymaniu ich w czystości. Jednak czy wiele łatwiej jest zachować w czystości kolor jasnobrązowy? Tak naprawdę wszystko zależy od jakości mebla oraz użytej farby. Poza tym jednym uszczerbkiem, białe meble mają szereg zalet. Przede wszystkim optycznie powiększają wnętrze. Pokój staje się bardziej przestronny i jaśniejszy. Biel jest bardzo uniwersalnym kolorem. Nigdy nie wyjdzie z mody, bardzo łatwo dodać do niej dodatki i dekoracje, tak aby wszystko doskonale do siebie pasowało.

czym malować meble na biało
fot. Zastanawiałeś się kiedyś czym malować meble na biało aby kolor był trwały ?

Jak malować meble

Malowanie mebli często wzbudza obawy. Właściciele boją się, że nie będą w stanie sprostać temu zadaniu i jedynie pogorszą wygląd wyposażenia. Wbrew pozorom, malowanie mebli na bialo nie należy do trudnych zadań.

Inne artykuły:  Jak usunąć tłuste plamy ze ściany ? Czy można je zamalować lub zmyć ?

Poprawne malowanie mebli na biało krok po kroku wygląda następująco:

  • meble drewniane:

Jeśli chodzi o malowanie drewna na biało, cały proceder należy rozpocząć od dokładnego zeszlifowania powierzchni deski. Mebel musi być zupełnie gładki, tak aby rozprowadzić po nim farbę równomiernie bez nieestetycznych zacieków. Po szlifowaniu powierzchnię należy delikatnie umyć w celu pozbycia się drobinek kurzu i innych zanieczyszczeń. Malowana powierzchnia nie może być tłusta, gdyż utrudni to przyleganie farby. Po dokładnym oczyszczeniu, powierzchnię mebla można jeszcze raz przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym, tak aby ostatecznie wygładzić powierzchnię.

  • meble z okleina lub z MDF:

Meble pokryte okleiną oraz meble z MDF nie wymagają szlifowania. Konieczne jest w ich przypadku jedynie zmatowienie powierzchni. W tym celu należy przetrzeć je równomiernie papierem ściernym o wyższej granulacji (np. 400). Najlepiej wykorzystać do tego uchwyt do papieru ściernego, aby wyrównać siłę nacisku. Okleina jest delikatnym materiałem, dlatego ważne jest aby uważać, żeby jej nie uszkodzić. Po zmatowieniu i oczyszczeniu powierzchni mebla warto pomalować go gruntem do trudnych powierzchni.

  • malowanie:

Jeśli chodzi o sam proces malowania, to malowanie mebli drewnianych na biało i malowanie mebli okleinowych lub MDF wygląda dokładnie tak samo. Czasami malowanie drewna na biało może być nawet nieco łatwiejsze, gdyż farba bardzo dobrze trzyma się tego rodzaju materiału.

malowanie drewna na biało
fot. A co w przypadku malowania drewna na biało ?

Proces malowania należy wykonać powoli i spokojnie. Konieczne jest zastosowanie dwóch warstw farby. Można je nakładać na siebie w odstępach około czterech godzin. Mebel jest gotowy do użytku już 24h po pomalowaniu drugiej warstwy.

Inne artykuły:  Jak Pomalować Dom na Zewnątrz

Malowanie mebli na biało – jaka farba

Osoby niedoświadczone w malowaniu mebli często myślą, że kwestia czym pomalować meble na biało jest najważniejsza i najtrudniejsza. Prawda jest taka, że można wybrać każdą przystosowaną do tego farbę, a wszystko zależy od indywidualnych preferencji osoby malującej. Zasadniczo do malowania mebli wykorzystuje się emalie. Są to farby o dobrej przyczepności, które łatwo rozprowadzać niemal na każdej powierzchni. Są one łatwe w czyszczeniu i odporne na ścieranie. Przy wyborze musimy jedynie pamiętać, że farba do malowania drewna na biało (bądź też mebli wykonanych z innego tworzywa) musi być dobrej jakości. Tani wyrób może co prawda odpowiednio pokryć powierzchnię mebla, ale jego trwałość prawdopodobnie niemile zaskoczy właściciela. Nie zapominajmy, że malujemy meble po to, aby ich później używać. Eksploatacja i czyszczenie mogą okazać się prawdziwym sprawdzianem dla farby.

A co z innymi kolorami?

Oczywiście, tak samo jak biel, do malowania mebli może zostać wykorzystany każdy inny kolor. W sklepach dostępny jest bogaty asortyment emalii o różnych barwach i odcieniach. Jeżeli do twojego wnętrza lepiej wpasuje się brąz, czerń albo beż, możesz śmiało je zastosować. Pamiętaj jednak, że emalia tej samej firmy w innym kolorze może zachowywać się na meblach nieco inaczej niż emalia biała.

malowanie mebli na biało jaka farba
fot. Jaka farba sprawdzi się przy malowaniu mebli na biało ?

Jeśli pragniesz jeszcze bardziej zindywidualizować swoje meble, możesz pomyśleć nad wykonaniem na nich wzorów. Eleganckie dekoracje kwiatowe w kolorze czarnym na białej komodzie na pewno przyciągną wzrok i będą subtelną ozdobą wnętrza. Możesz dać się ponieść i sam zaprojektować wzory albo poszukać w sklepach gotowych szablonów. Pamiętaj tylko o tym, że często umiar i prostota są największymi ozdobami. Zbytnie nagromadzenie wzorów i kolorów może nie wyglądać estetycznie.

Inne artykuły:  Szambo betonowe 10m3 - najlepsze rozwiązanie dla Twojego domu!